RFID w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego

SKK - kody kreskowe, RFIDFirma SKK dostarczyła i uruchomiła w nowej siedzibie Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego system zarządzania i identyfikacji zbiorów bibliotecznych wykorzystującą technologię RFID.
{MosModule module=RFID_Dzial}
Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (dawniej Papieska Akademia Teologiczna) zdecydowała się jako pierwsza z polskich bibliotek na zastosowanie nowej technologii RFID w celu usprawnienia zarządzania zbiorami bibliotecznymi.

Zastosowana technologia RFID w standardzie UHF Gen 2 zapewnia wysoką skuteczność odczytu zbiorów biblioteki. W odróżnieniu od starszej technologi HF (13,56 MHz), rozwiązanie oparte o RFID UHF Gen 2 zapewnia min. wysoką skuteczność odczytu w środowisku bibliotecznym (w sytuacji, gdy etykiety znajdują się blisko siebie np. w przypadku zbiorów typu broszury, czasopisma itd., które stanowią duży udział w księgozbiorze biblioteki).

Zastosowana technologia RFID wspomaga dodatkowo pracę personelu podczas operacji wypożyczania i zwrotu książek. Usprawnia proces inwentaryzacji, poszukiwania oraz kontroli umiejscowienia zbioru. Procesy te są w znacznym stopniu zautomatyzowane oraz czas ich wykonywania został zdecydowanie skrócony.

Dodatkowym istotnym elementem systemu jest funkcja zabezpieczenia antykradzieżowego. W przypadku nieuprawnionej próby wyniesienia zbioru, system zgłasza alarm, informując jakiego zbioru to dotyczyło. Pozwala to na szybką identyfikację oraz zwiększa poziom bezpieczeństwa.

System został zbudowany w oparciu o urządzenia firmy Intermec, która jest liderem w dziedzinie rozwiązań w standardzie RFID Gen2. Dodatkowym elementem systemu jest dedykowane oprogramowanie dostarczone przez firmę SKK.

Zastosowane rozwiązanie stworzone dla rynku bibliotek może być także stosowane w innych obszarach takich jak archiwa, sklepy itd.

Źródło: www.skk.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top