Od robotów magazynowych po ChatGPT: przyszłość jest bliżej niż myślisz
IBSCŚwiat szybko się zmienia. Kiedyś jeździliśmy zanieczyszczającymi środowisko samochodami z silnikiem diesla, a fax był najskuteczniejszym sposobem przekazywania zleceń transportowych. A co jak potrzebowaliśmy informacji? Wówczas o odpowiedź prosiliśmy naszego starego przyjaciela Google. Rozwój jest jednak nieunikniony. Zmienia on sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. W rezultacie teraz jeździmy znacznie „czystszymi” samochodami elektrycznymi, a jeśli mamy pytanie, idziemy do naszego nowego BFF: Chat GPT. Ponieważ ten przyjaciel wydaje się wiedzieć wszystko! Czy jesteś gotowy, aby zastosować te i inne nowinki technologiczne w swojej firmie? Czy Twoja działalność jest gotowa na przyszłość?

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
ROBOTYZACJA WRESZCIE NABIERA ROZPĘDU

Robotyzacja od lat zajmuje wysokie miejsce na listach przeglądów trendów logistycznych. Jednak nie prowadziło to do wielu praktycznych rezultatów. Aż do teraz. Ze względu na niedobory pracowników, rosnące stawki za pracę, a nawet pozostałe skutki Covid-19, wiele firm zostało zmuszonych do inwestycji w tym zakresie. Według Gardnera do 2026 roku 75% dużych firm z łańcucha dostaw będzie wykorzystywać roboty intra-logistyczne w pracy magazynu. Ten krok jest zaś znacznie mniejszy niż może się wydawać. W innych branżach roboty są już wykorzystywane w działaniu. Na przykład, czy widziałeś roboty w restauracjach, które zabierają zużyte talerze? Zanim się zorientujesz, roboty będą również standardem w Twoim procesie kompletacji zamówień!

PRZYSZŁOŚĆ SKANOWANIA: RFID

Oprócz robotyzacji, automatyzacja jest (nadal) gorącym tematem w logistyce. Jednak w nadchodzących latach będzie to coś więcej niż wdrożenie systemu WMS w magazynie. To już jest konieczność, aby pozostać konkurencyjnym w branży logistycznej. Kolejnymi krokami w automatyzacji będzie znalezienie sposobów na jeszcze większe zmniejszenie liczby czynności wykonywanych ręcznie i uczynienie procesów w łańcuchu dostaw jeszcze bardziej wydajnymi. Pomyśl o zastąpieniu czynności skanowania wykonywanych przez pracowników magazynu przez RFID.

RFID W TWOIM MAGAZYNIE

Dzięki RFID (Radio Frequency Identification) można wspierać wiele procesów w logistyce. Twoi pracownicy nie muszą już skanować każdego artykułu, aby uzyskać wgląd w stan zapasów. Zamiast tego, dzięki RFID mogą „zeskanować” cały regał i połączyć dane z systemem WMS, po prostu przechodząc obok z czytnikiem.

Ponadto, technologia RFID może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa operacji. Istnieje możliwość wyposażenia w tagi i czytniki nie tylko nośników, ale również zasoby. Na przykład, jeśli zarówno wózek widłowy jak i pracownik, który pracuje w tej samej strefie co wózek, są wyposażeni w tagi, możliwe będzie odbieranie sygnału. Jeśli nadajnik (a tym samym osoba) znajdzie się w ustalonej przez wózek widłowy strefie bezpieczeństwa, wtedy kierowca otrzyma ostrzeżenie.

SZTUCZNA INTELIGENCJA

Kolejnym osiągnięciem technologicznym, którego nie można dłużej ignorować, jest sztuczna inteligencja (AI). W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z praktycznym wykorzystaniem AI. Dobrym przykładem jest moduł Form Recognition (Rozpoznawanie Formularzy), który rozpoznaje przychodzące dokumenty w oparciu o AI i Machine Learning (uczenie maszynowe). W ten sposób możesz łatwo wdrożyć te nowe technologie w swoim procesie logistycznym z 3PL Dynamics. Istnieje jednak wiele innych programów opartych na sztucznej inteligencji, które mogą uprościć codzienne czynności. Pomyśl tylko o naszym nowym BFF ChatGPT.

CHATGPT JAKO WSPARCIE TWOICH OPERACJI LOGISTYCZNYCH

Przykładowo, ChatGPT może pomóc Twoim pracownikom logistycznym w takich zadaniach jak planowanie na podstawie informacji historycznych, odpowiadanie na pytania klientów oraz automatyczne generowanie faktur i etykiet. Ponadto, ChatGPT jest niezwykle szybkim źródłem informacji. W przeciwieństwie do Google, gdzie musisz szukać właściwych informacji w gąszczu stron i reklam, ChatGPT zapewnia odpowiedź w mgnieniu oka. A jego wiedza jest ogromna.

Źródło: www.ibsc.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top