Ciemna strona danych - czyli firmy wykorzystują tylko połowę swoich zasobów

Popularne stało się stwierdzenie, że dane są ropą XXI wieku, a informacja jest tym zasobem, który pomaga osiągnąć przewagę nad…

Industrial IoT – rewolucja przeoczona przez polski biznes?

Pojęcie Internetu Rzeczy oraz Przemysłu 4.0 towarzyszą nam w przestrzeni informacyjnej już od dłuższego czasu. Statystyki pokazują wyraźnie,

Internet inteligentniejszych rzeczy

Dane z raportu Allied Market Research mówią wprost – Internet Rzeczy to przyszłość przemysłu. Z roku na rok, przybywać będzie maszyn,

Sztuczna inteligencja w biznesie - dobry pomysł, słaba realizacja

Każda organizacja, która nie chce pozostać w tyle, inwestuje dziś w sztuczną inteligencję, jednak mało która robi to w przemyślany sposób -

5 obszarów wykorzystania wirtualnych asystentów w biznesie

Asystenci w strukturach biznesowych istnieją od początku dziejów przedsiębiorczości. Do tej pory stanowili dobro luksusowe, które…

Jakie parametry oferty dostawcy usług serwisowych są najbardziej istotne?

Decydując się na outsourcing procesów IT w firmie, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które pozwolą nam na rzetelną ocenę dostawcy…

Previous Next Play Pause
loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
19 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 48 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 580 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!


partnerzy raportu erp 2018 3

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

partnerzy raportu crm 2019

ORACLEW swoim wystąpieniu otwierającym konferencję Oracle OpenWorld 16 września Prezes rady nadzorczej Oracle i dyrektor ds. technicznych Larry Ellison omawiał wiele zagadnień związanych z wprowadzeniem technologii autonomicznych. Wyjaśnił też, że największe korzyści z takich systemów będą związane z eliminacją błędów człowieka. W przypadku samochodów pozwala to zapobiegać wypadkom. W świecie technologii eliminuje to częste błędy użytkowników, które sprawiają, że dane są narażone na ataki hakerów.

Jak wynika z najnowszego badania Cisco, maksymalizacja wartości biznesu stanowi główny priorytet działów IT. Oznacza to potrzebę zwiększenia poziomu innowacji oraz dostosowania działań w zakresie technologii do założeń strategii biznesowych. W badaniu Cisco wzięło udział ponad 2000 liderów IT i specjalistów ds. sieci.

Aż 74 proc. firm uważa, że oprogramowanie Open Source w strategii rozwoju ich firm jest niezwykle ważne lub bardzo ważne. 3/4 jest zdania, że wykorzystanie tych rozwiązań w ich organizacjach wzrośnie w ciągu następnych 12 miesięcy. Tak wynika z ankiet przeprowadzonych przez firmę Red Hat wśród przedstawicieli przedsiębiorstw i organizacji z sektora publicznego działających w Polsce.

Przemysł 4.0, przemysłowy Internet Rzeczy czy fabryka przyszłości: Coraz więcej użytkowników przemysłowych myśli o cyfryzacji operacji produkcyjnych. Nie istnieje żadna magiczna formuła dla tej transformacji. Ale po drodze lepiej nie popełnić wszelkich możliwych błędów. Firma Bosch Rexroth ma za sobą już przeszło pięć lat doświadczenia we wprowadzaniu koncepcji Przemysłu 4.0, zdobytego jako efekt działalności własnej oraz innych firm. W ramach tego procesu, specjaliści firmy w dziedzinie automatyki zidentyfikowali pięć największych przeszkód, które utrudniają wprowadzenie IoT i zwiększają jego koszty.

W południowokoreańskim Songdo programiści i naukowcy stworzyli jedno z pierwszych tzw. inteligentnych miast. Ma ono uczynić życie jego mieszkańców wygodniejszym i bezpieczniejszym przy jednoczesnej oszczędności energii i zasobów. Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania miasta dane pomiarowe, spływają do wysokowydajnego data center zaprojektowanego przez ekspertów z firmy Rittal.

Mądre planowanie czasu pozwala zapobiec obniżeniu jakości pracy – zwiększa efektywność pracujących. Co należy wyeliminować ze złych praktyk w organizacji? Jak rozdzielać zadania? W odpowiedzi na te pytania powstały aplikacje do mierzenia aktywności pracowników i zespołów w czasie pracy. Axence – producent rozwiązania do zarządzania IT i bezpieczeństwa Axence nVsion® . postanowił wyjść temu wyzwaniu naprzeciw i rozszerzył swoje portfolio o nowy biznesowy moduł do lepszego wykorzystania czasu.

oracle 120Recykling stał się globalną koniecznością, ponieważ pozwala pozyskiwać cenne zasoby oraz ograniczać odpady. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że można poddawać recyklingowi gazety, szkło, plastikowe butelki czy aluminiowe puszki, ale co z większymi rzeczami takimi jak części samochodowe, metale i surowce?

Firma Zebra ogłosiła dziś wyniki trzeciej edycji dorocznej ankiety Intelligent Enterprise Index (Wskaźnik inteligentnego przedsiębiorstwa). Jak wynika z badania, rekordowe 61 proc. firm na świecie wdraża aktualnie inteligentne rozwiązania. W zeszłorocznej edycji ankiety jedynie 49 proc. ankietowanych przedsiębiorstw deklarowało przeprowadzanie tego rodzaju wdrożeń.

senetic logoW czasie konferencji Microsoft ONE 2019 zostali nagrodzeni najlepsi partnerzy firmy. W gronie laureatów znalazł się Senetic.

Internet rzeczy (IoT), łączność i Przemysł 4.0 nie mogą być dłużej postrzegane jedynie jako modne nowinki techniczne. IoT to bez wątpienia tendencja, która urzeczywistnia wizję „Fabryki przyszłości”. Według firmy badawczej Gartner około 6 miliardów obiektów na całym świecie jest już połączonych z Internetem. Do roku 2020 liczba ta ma przekroczyć 20 miliardów. Według wewnętrznego badania firmy Bosch Rexroth w tym samym czasie wartość rynku Internetu rzeczy osiągnie 250 miliardów dolarów.

Cyfrowy biznes, działający w oparciu o aplikacje rozsiane po centrach danych, chmurach a nawet na samej krawędzi sieci (w przypadku urządzeń IoT) to dla przedsiębiorców zupełnie nowe terytorium. Jedna innowacja pociąga kolejną i firmy szukają co i rusz nowych cyfrowych narzędzi. Na szali leży bowiem zadowolenie klientów. Mnogość rozwiązań wymaga jednak spójnego zarządzania. Wszystko musi działać szybko i elastycznie, bez względu na to gdzie akurat działają biznesowe aplikacje. IDC przekonuje, że kluczem do sukcesu może być tylko chmura hybrydowa i sprawdzona sieć partnerów. Tych jest jednak coraz więcej. Jak rozpoznać najlepszych? Przede wszystkim po specjalizacji.

Transformacja przedsiębiorstw oparta o innowacje dotyczy nie tylko wdrażania zaawansowanych technologii na poziomie zarządzania biznesem. To także zmiana stylu pracy i komunikowania się zespołów, które nierzadko pracują w różnych biurach rozproszonych często na całym świecie. Nowoczesna komunikacja to jednak nie tylko możliwość dołączenia do spotkania z dowolnego miejsca i urządzenia, ale także bezpieczny dostęp do zasobów firmowych i współdzielenie ich ze współpracownikami. 

Polski rynek IT stał się swoistym polem bitwy i zaczyna przypominać scenariusz „Gry o Tron”. W toczących się bataliach wcale nie chodzi o klientów, bo tych raczej nie brakuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Kluczem do polskiego „żelaznego tronu” stali się pracownicy i to właśnie o nich walczą między sobą managerowie firm IT. Czy średnie i mniejsze software house’y mają szansę konkurować z dużymi graczami?

oracle 120W ten sposób do końca 2020 roku na świecie będzie 36 regionów Oracle Cloud Infrastructure. Ekspansja ta obejmuje regiony w nowych krajach, a także podwójne, oddzielone geograficznie regiony w USA, Kanadzie, Brazylii, Wielkiej Brytanii, UE, Japonii, Korei Południowej, Australii, Indiach, Izraelu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej oraz nowe regiony rządowe w Izraelu i Wielkiej Brytanii. Dodatkowo będą uruchomione nowe centra obliczeniowe łączące chmury Oracle i Microsoft Azure.

Jesteśmy dumni z faktu, że przedsiębiorstwo z takim doświadczeniem i sukcesami, jak eObuwie.pl wybrało do współpracy właśnie Suncode. Kluczowym czynnikiem jest nasz profesjonalizm przy digitalizacji przedsiębiorstw. Przeprowadziliśmy kilkadziesiąt wdrożeń na przestrzeni ostatnich lat w kraju i za granicą.

Kontenery Linux i technologia Kubernetes to w powszechnej opinii przełomowe rozwiązania informatyczne, jednak wspólnym mianownikiem, na którym opiera się działanie większości środowisk — zarówno tych funkcjonujących od pewnego czasu, jak i nowo budowanych — są dane. Bazy danych działające w pamięci operacyjnej, takie jak SAP HANA®, umożliwiają przedsiębiorstwom przyspieszenie procesu podejmowania inteligentnych decyzji, jednak wymagają zastosowania zaawansowanego systemu operacyjnego, zapewniającego wysoki poziom dostępności i niezbędną wydajność przetwarzania danych.

Spółka 3M, producent szerokiego wachlarza wyrobów, między innymi tworzyw sztucznych, materiałów ściernych czy elektronicznych, wdrożył chmurowe rozwiązanie do zarządzania transportem MIXMOVE Match. System pozwolił firmie obniżyć koszty logistyki aż o 35%.

Fujitsu Laboratories of Europe opracowało oparte na sztucznej inteligencji rozwiązanie, które usprawnia zarządzanie elektroniczną dokumentacją medyczną (EDM) poprzez automatyzację przetwarzania nieustrukturyzowanych notatek medycznych (tzw. kodowanie medyczne – przekształcanie informacji zawartych w dokumentacji medycznej pacjenta w ujednolicone kody, wykorzystywane m.in. do fakturowania, planowania polityki sektora zdrowotnego przez agencje rządowe, badań medycznych w celu poprawy leczenia, ustalania cen przez firmy ubezpieczeniowe, a także samego diagnozowania i leczenia). Technologia pozwala oszczędzić 90% czasu przy znacznie poprawionej dokładności, zapewniając przy tym zgodność z obowiązkowymi klasyfikacjami medycznymi.

teta unit4 businessPo czternastu miesiącach doświadczeń z nowymi zasadami ochrony danych osobowych mogłoby się wydawać, że to wystarczający czas na oswojenie się z nimi. Tymczasem wątpliwości, jakie wywołała wysoka kara nałożona przez organ nadzoru, pokazują, że jeszcze sporo miesięcy upłynie, zanim dopracujemy się jednolitego interpretowania prawa w tej dziedzinie.

Cały czas rośnie tempo inwestycji w sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Tylko tak firmy mogą wyróżnić swoje usługi i produkty na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. VMware, by wesprzeć je w tym procesie postanowił przejąć firmę Bitfusion. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom teksańskiego start-upu organizacje znacznie łatwiej będą mogły zarządzać inteligencją maszynową zarówno w oparciu o tradycyjną infrastrukturę serwerową, jak i chmurowe środowiska hybrydowe.

Asseco zakończyło migrację klientów Orange Polska do dwóch nowych systemów bilingowych, przy jednoczesnym wyłączeniu poprzedniego. Zmiana objęła operatorów telekomunikacyjnych z rynku hurtowego oraz klientów biznesowych.

todisRainier Industries usprawnia czasochłonny proces składania zamówień w kanale B2B przy użyciu platformy Epicor e-Commerce.

comarchW ramach realizowanej strategii rozwoju, firma La Redoute wybrała platformę do elektronicznej wymiany danych (EDI) od Comarch. Rozwiązanie zoptymalizuje procesy w łańcuchu dostaw realizowane w modelu droppshipping, szczególnie popularnym w e-commerce. Polega on na przeniesieniu procesu dostarczenia towarów na dostawcę. Platforma umożliwia firmie skuteczniejsze śledzenie procesu składania i realizacji zamówień.

oracle 120Ze względu na duży popyt ze strony klientów, którzy w samym tylko IV kw. roku finansowego 2019 pobrali ponad 5000 nowych wersji próbnych Autonomous Database, firma Oracle rozszerzyła funkcje tej bazy danych, aby lepiej zaspokajać potrzeby klientów korporacyjnych chcących przenieść swoje najbardziej newralgiczne obciążenia do chmury. Firma Oracle wprowadziła usługę Oracle Autonomous Database Dedicated, zapewniającą klientom najwyższy poziom bezpieczeństwa, niezawodności i kontroli dla obciążeń bazodanowych dowolnej klasy.

Chociaż specjaliści Gartnera odważnie prorokują śmierć firmowych data centers w ciągu najbliższych kilku lat oraz migrację 80 proc. firmowych danych do cloudu i dzierżawionych serwerów zlokalizowanych w profesjonalnych centrach danych , nadal istnieją obszary, nad którymi chmury, przynajmniej na razie, nie zawisną.

oracle 120Nowa platforma Oracle Exadata Database Machine X8, dostępna od dzisiaj, zawiera przełomowe udoskonalenia dotyczące sprzętu i oprogramowania, jak również wyjątkowe funkcje automatycznego uczenia. Oracle Exadata zapewnia wyjątkową wydajność i dostępność i stanowi fundament pierwszej na świecie autonomicznej bazy danych Oracle Autonomous Database oraz aplikacji Oracle Cloud. W roku finansowym 2018 platforma Exadata pobiła rekord sprzedaży i jest coraz powszechniej stosowana do obsługi wielu różnych obciążeń, takich jak OLTP, analizy i Internet Rzeczy, oraz w wielu branżach, takich jak finanse, handel detaliczny, elektronika i telekomunikacja.

Duże przedsiębiorstwa, które posiadają swoich pracowników terenowych rozsianych po całym kraju, muszą rozwiązać wiele problemów związanych z m.in. ich zaopatrzeniem czy serwisem urządzeń, które są niezbędne do wykonywanej przez nich pracy. Wyzwaniem jest zaprojektowanie systemu, który z jednej strony efektywnie rozwiąże wszystkie problematyczne kwestie, a z drugiej – pozostanie prosty i intuicyjny w sferze User Experience. Przykładem takiego rozwiązania jest zakończone niedawno wdrożenie, przeprowadzone przez Ediko, firmę specjalizującą się w zarządzaniu firmową strefą druku, dla jednego z największych koncernów farmaceutycznych, działającego na terenie naszego kraju. Poniżej krok po kroku opisujemy to wdrożenie.

70% liderów biznesu z 9 krajów wskazuje, że jest im trudno ocenić wiarygodność informacji zamieszczonych w sieci. 72% obawia się, że organizacje wykorzystują dane personalne bez zezwolenia, natomiast blisko 70% boi się możliwych wycieków informacji o klientach* – mówił Christian Leutner, Vice President, Head of EMEIA Product Sales w Fujitsu podczas Fujitsu World Tour 2019. Zdaniem Fujitsu, cyfrowe zaufanie można zagwarantować tylko dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu technologii.

Kiedy ConsenSys, spółka blockchainowa założona przez współtwórcę Ethereum, pod koniec 2018 r. przejęła Planetary Resources - firmę, która planuje eksploatację surowców mineralnych asteroidów, podkreślano, że inteligentne kontrakty będą naturalną formą stosowaną w komercjalizacji kosmosu. Tymczasem zaprogramowane na blockchainie automatyczne umowy znalazły już szereg praktycznych zastosowań również na polskim rynku. Jaki jest ich potencjał i czy warto w nie inwestować już teraz?

oracle 120Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, dostarczający analizy m.in. na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zdecydował się w roku 2018 na wdrożenie technologii autonomicznej Oracle, wykorzystującej sztuczną inteligencję. Pozwoliła ona nie tylko znacząco skrócić czas dostarczania odpowiedzi na zapytania, ale też poprawić ich jakość dzięki automatyzacji prac administracyjnych. To pierwszy w Polsce kontrakt podpisany przez jednostkę administracji publicznej na implementację autonomicznej bazy danych Oracle.

Asseco Poland wdraża e-Usługi związane z obsługą pacjentów oraz udostępnieniem elektronicznej dokumentacji medycznej przez szpitale województwa lubelskiego. Spółka wygrała 9 postępowań o łącznej sumie ponad 16,5 mln zł brutto. Informatyzacja wszystkich placówek medycznych w regionie potrwa do końca bieżącego roku. Dotychczas prace zostały zakończone w czterech jednostkach tj. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie, Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim oraz Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łukowie.

Firma Trend Micro opublikowała raport na temat cyberprzestępczości w telekomunikacji pt. „Cyber-Telecom Crime Report 2019” stworzony wraz z Europejskim Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3) przy Europolu. W publikacji dokonano analizy, jak relacja między telekomunikacją a internetem może być wykorzystana do generowania zagrożeń i popełniania oszustw przy użyciu Internetu rzeczy. Dzieje się tak, odkąd operatorzy telekomunikacyjni, którzy świadczą nam usługi telefoniczne, umożliwiają także dostęp do internetu. Relację tę znakomicie uwidacznia rozwój łączności sieciowej w kierunku technologii mobilnej piątej generacji (5G).

Siemens udostępnił platformę Mendix dla rozwiązania MindSphere, wzbogacając środowisko rozwoju oprogramowania dla Internetu Rzeczy (IoT) o istotne i transformacyjne korzyści dla cyfryzacji biznesu. MindSphere®t – oparty na chmurze otwarty system operacyjny IoT firmy Siemens – zapewnia API, usługi i wsparcie dla deweloperów potrzebne do szybkiego i łatwego tworzenia, testowania oraz dostarczania aplikacji MindSphere.

Firma Dassault Systèmes poinformowała, że jeden z największych światowych producentów sprzętu rolniczego, CLAAS, z siedzibą w Harsewinkel, w Niemczech, właśnie sfinalizował wdrożenie platformy 3DEXPERIENCE w całej firmie. CLASS korzystał już z rozwiązań Dassault Systèmes, a teraz, w ramach prowadzonej strategii transformacji cyfrowej, postanowił przenieść wszystkie rozwiązania i dane na wspomnianą platformę doświadczeń biznesowych.

Firma Siemens nawiązała współpracę z Clean Motion AB, producentem pojazdu elektrycznego Zbee, aby umożliwić Clean Motion zbudowanie i utrzymanie cyfrowej fabryki wzorcowej z wykorzystaniem technologii i rozwiązań firmy Siemens.

ORACLEOśrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy to jednostka naukowa realizująca systemy informatyczne dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego, służące całemu środowisku naukowemu, Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak również Narodowemu Centrum Nauki oraz Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju. Z danych korzysta także wielu innych odbiorców instytucjonalnych.

Najnowsza przeglądarka Opera na Maca, Windowsa i Linuxa ma wbudowany portfel kryptowalut, przeglądarkę internetu 3.0 oraz darmowy VPN. Reborn 3 został zaprojektowany by dać użytkownikom poczucie większej kontroli nad ich życiem w sieci i spojrzenie w internet jutra.

oracle 120Proces zarządzania ryzykiem z obszaru bezpieczeństwa informacji jest tym bardziej złożony, im więcej czynników wpływa na cykl jej życia. Jeśli informacja jest przetwarzana lokalnie, w bezpiecznej przestrzeni, gdzie istnieje działająca precyzyjna kontrola dostępu oparta o jej klasyfikację, a cały proces jest właściwie kontrolowany – wówczas można założyć, iż materializacja określonych ryzyk z zakresu utraty poufności informacji jest niewielka. Prawdopodobieństwo jednak wyraźnie zwiększa się wraz ze zmieniającym się otoczeniem biznesowym, w czym zawiera się także migrowanie systemów IT do chmury.

Największe przedsiębiorstwo transportowo-logistyczne z Podkarpacia, Omega Pilzno Godawski & Godawski Sp. z o.o., zdecydowało się na wdrożenie Map&Guide firmy PTV. System wspiera codzienną pracę planistów transportu, umożliwiając im bardzo precyzyjne określenie kosztów przejazdu i tym samym wyznaczenie optymalnej trasy przejazdu.

Firma Siemens ogłosiła, źe Platforma Innowacji Cyfrowych zostanie rozbudowana o najnowszą wersję oprogramowania NX™ wzbogaconą o funkcje uczenia maszynowego (ML) oraz sztucznej inteligencji (AI). Pozwalają one przewidzieć kolejne kroki i zaktualizować interfejs użytkownika w celu efektywniejszego korzystania z oprogramowania. Możliwość automatycznej adaptacji interfejsu do potrzeb różnych typów użytkowników w wielu działach może podnieść jakość korzystania z rozwiązań, prowadząc tym samym do poprawy systemu technologii wspomaganych komputerowo (CAx) oraz do tworzenia udoskonalonego bliźniaka cyfrowego.

Back to top