Jak jedna aplikacja wyeliminowa 4 tony papierowych kuponów LPP?

Software house Silky Coders korzystając z technologii low-code zautomatyzował w LPP kilkadziesiąt procesów biznesowych i obiegi kilkuset…

Jak platforma B2B może pomóc zwiększyć konkurencyjność w firmie?

W jaki sposób platforma B2B może zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa? Jakie elementy są szczególnie kluczowe podczas budowania…

Dlaczego plan produkcji jest nieaktualny chwilę po opublikowaniu?

eq... czyli jak poradzić sobie z dynamiką zmian.
Reagowanie na ciągle zachodzące zmiany stanowi nieodzowną część pracy osób, w gestii…

Czym jest odporność biznesowa w nowych, wyjątkowych okolicznościach?

Pandemia COVID-19 bardzo mocno uderzyła w wiele przedsiębiorstw, ale niestety, nie da się wykluczyć, że w przyszłości pojawią się inne,

Ciemna strona danych - czyli firmy wykorzystują tylko połowę swoich zasobów

Popularne stało się stwierdzenie, że dane są ropą XXI wieku, a informacja jest tym zasobem, który pomaga osiągnąć przewagę nad…

Industrial IoT – rewolucja przeoczona przez polski biznes?

Pojęcie Internetu Rzeczy oraz Przemysłu 4.0 towarzyszą nam w przestrzeni informacyjnej już od dłuższego czasu. Statystyki pokazują wyraźnie,

Previous Next Play Pause
loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
24 edycja RAPORTU ERP obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

SaaS i PaaS to dwie główne kategorie przetwarzania danych w chmurze. Co to tak naprawdę oznacza i czym się różni platforma jako usługa (PaaS) od oprogramowania jako usługa (SaaS)? Jakie są przewagi, przeznaczenie i możliwości obu usług, a więc które rozwiązanie wybrać?

Otwarta organizacja jest postrzegana jako organizacja chaotyczna, dostępna dla wszystkich, podczas gdy w rzeczywistości jest to bardzo uporządkowana struktura, która daje ludziom i ideom przestrzeń do rozwoju. Otwarta organizacja jest w takim samym stopniu etosem, jak i strategią zarządzania. Angażuje wszystkich swoich członków, łącząc ich w celu osiągnięcia wspólnych celów i dobrych wyników biznesowych.

Ponieważ w gospodarce cyfrowej firmy są coraz bardziej świadome swojego uzależnienia od infrastruktury cyfrowej, migracja aplikacji i danych do chmury staje się koniecznością, niż miłym dodatkiem.

Jeszcze w 2018 roku Gartner prognozował, że światowa wartość rynku usług chmurowych będzie rosnąć o około 15 proc. rocznie, sięgając w 2022 roku 331,2 miliardów dolarów. Tymczasem ostatnie prognozy Markets&Markets mówią o wartości około 500 miliardów do tego czasu, a ponad 800 miliardów do roku 2025. Najnowsze dane wskazują, że w samym 2019 roku w Polsce odnotowano 30-procentowy wzrost rynku. Widać zatem, że chmura nie jest już tylko futurystycznym trendem, ale czymś, co realnie pozwala zbudować przewagę konkurencyjną. Szczególnie w branży produkcyjnej, której przedstawiciele mogą za pośrednictwem technologii chmurowych skutecznie realizować koncepcję Przemysłu 4.0.

microsoft logo 2018Grupa TAURON kontynuuje długofalową strategię transformacji cyfrowej, przecierając szlaki polskim i europejskim przedsiębiorstwom z obszaru infrastruktury krytycznej. Lider cyfrowej transformacji na polskim rynku energii jako pierwsze przedsiębiorstwo spośród tych mających kluczowe znaczenie dla społeczeństwa i gospodarki, przenosi się do chmury.

Firmy Microsoft i Oracle ogłosiły partnerstwo na rzecz współpracy w zakresie świadczenia usług chmury obliczeniowej dla przedsiębiorstw, instytucji finansowych oraz podmiotów publicznych. W efekcie, klienci będą mogli realizować kluczowe zadania biznesowe, w tym przenosić swoje środowiska IT do chmur Microsoft Azure i Oracle Cloud.

Konsekwentnie wyznaczane, dalekosiężne cele CIO ulegają zmianie. Dziś dyrektor IT ma tworzyć wartość biznesową, wspierać innowacyjność, a także zapewniać zwinność organizacji. Jak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte i ICAN Institute „Chmura publiczna w Polsce”, przygotowanym przy wsparciu merytorycznym Google Cloud, aby spełnić te rosnące oczekiwania szefowie IT coraz chętniej sięgają po rozwiązania chmury obliczeniowej. Szczególnie jest to widoczne wśród firm, które postrzegają siebie jako liderów rynku – w tym segmencie aż 90 proc. przedsiębiorstw już teraz przyznaje się do korzystania z rozwiązań cloudowych.

COVID-19 wyrządził ogromne spustoszenia w globalnej gospodarce, a jesteśmy dopiero na początku liczenia strat. Dewastacyjny wpływ pandemii na gospodarkę byłby z pewnością jeszcze gorszy, gdyby nie przejście wielu firm i instytucji na model pracy zdalnej, który był możliwy dzięki wcześniejszym lub podejmowanym na szybko inwestycjom w chmurę obliczeniową.

Bez publicznej chmury obliczeniowej nie bylibyśmy w stanie stawić czoła pandemii na takim poziomie, jaki aktualnie udało nam się osiągnąć. Prywatne centra danych nigdy nie skalowały się w takim tempie jak obecnie, a nawet najdokładniejsze systemy planowania przepustowości na świecie nie prognozowały zużycia takiej ilości zasobów, z jaką obecnie mamy do czynienia. Gdyby nie moce chmury obliczeniowej, platformy informacyjne nie byłyby w stanie poradzić sobie z ogromną liczbą odwiedzających, którzy śledzą na bieżąco sytuację związaną z koronawirusem. Szpitale i placówki badawcze publikujące statystyki nowych przypadków zachorowań, nie byłyby w stanie zapanować nad tysiącem informacji, które co chwilę otrzymują, a platformy do wideokonferencji i streamingu danych nie mogłyby zapanować nad zwiększoną ilością przetwarzanych informacji przez osoby, które z dnia na dzień musiały się przełączyć na tryb pracy zdalnej.

oracle 120Współczesne chmury korporacyjne wciąż się rozwijają, a przedsiębiorstwa muszą rozwijać się razem z nimi, adoptując model chmury nowej generacji. Oracle zwraca uwagę na fakt, że pierwsza generacja chmur do udostępniania rozwiązań typu IaaS (infrastruktura jako usługa) i PaaS (platforma jako usługa) została stworzona za pomocą technologii mającej kilkadziesiąt lat. Nowsze chmury drugiej generacji zaprojektowano z myślą o obsłudze nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, Blockchain, Internet Rzeczy i analizy przeprowadzane w czasie rzeczywistym. Są też dostosowane do zaspokajania większych potrzeb w zakresie skali, efektywności i bezpieczeństwa.

Masowa migracja systemów informatycznych do chmury stworzyła iluzję pełnej dojrzałości tych rozwiązań. Łatwo zapomnieć, że rozwój technologii przetwarzania w chmurze to zjawisko ciągłe, którego tempo wciąż rośnie. Tak naprawdę jesteśmy dopiero na wczesnym etapie wdrażania rozwiązań tego typu. Potwierdzeniem tego spostrzeżenia są wyniki raportu Veeam Cloud Data Management Report na rok 2019, według którego globalni decydenci ds. informatycznych planują wydać średnio 41 milionów dolarów na wdrażanie technologii do zarządzania danymi w chmurze w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W rezultacie trwają prace nad poważnymi zmianami. Infrastruktura przetwarzania w chmurze i centra przetwarzania danych przechodzą do rozwiązań zupełnie nowej generacji.

KRUPL LOGOW obecnych czasach, warunkiem sine qua non dla prawidłowego działania firmy jest nieprzerwany kontakt z klientem. Narzędziem, które to skutecznie umożliwia jest internet. Decydując się na działalność w sieci warto zadać sobie pytanie jak wybrać hosting, aby kontakt z klientem lub potencjalnym klientem odbywał się bez zbędnych przerw.

oracle 120Nowoczesne aplikacje chmurowe znajdują coraz więcej zastosowań – wiele organizacji decyduje się na takie rozwiązania, prostsze w obsłudze i utrzymaniu niż aplikacje lokalne. Jednak, aby przeniesienie do chmury zakończyło się sukcesem, nie można zapominać, że taka transformacja to przede wszystkim rewolucja kulturowa w organizacji.

Rozwiązania chmurowe stają się standardem administracji w całej Unii Europejskiej. Od 1 kwietnia 2019 r. wszystkie włoskie organy rządowe będą miały możliwość przenoszenia swoich usług do chmury publicznej. Wielka Brytania już w 2011 r. wprowadziła strategię wdrażania tych rozwiązań przez państwo. Także Polska wkrótce dołączy do tego grona. Jak powinna wyglądać polska chmura? Od tego jak będzie wyglądał proces migracji do chmury będzie zależało nie tylko bezpieczeństwo naszych danych, ale i kształt relacji państwo – obywatel.

Kiedyś w biznesie królował kapitał ludzki. Następnie jego miejsce zajął kapitał informacji. Dziś dane pozostały realną wartością, ale już całą ich obsługę zapewniają aplikacje. W F5 twierdzimy, że prawdziwa wartość przedsiębiorstwa mieści się obecnie w jego danych i obsługujących je aplikacjach.

Multicloud to złożone środowisko obliczeniowe, które wykorzystuje moc kilku chmur. Z chwilą, gdy firmy nauczyły się korzystać ze środowisk obliczeniowych oferowanych przez jednego dostawcę, zaczęły współpracować z kilkoma, z których każdy mógł obsługiwać specyficzną potrzebę IT (taką jak np. archiwizowanie czy przetwarzanie bieżących danych).

oracle 120Wiadomości e-mail, które same się piszą. Czatboty, które umawiają spotkania dla swojego właściciela. Samochody, które same jeżdżą. Gdziekolwiek nie spojrzeć, mamy do czynienia z autonomicznymi technologiami. I nietrudno zgadnąć, dlaczego. Autonomiczne systemy uwalniają nas od przyziemnych zadań, dając nam więcej czasu na to, co lubimy robić.

Analitycy IDC przewidują, że w ciągu najbliższych dwóch lat liczba firm, w których toczyć się będą procesy transformacyjne, wyniesie przynajmniej 60 proc. (1). Potwierdzają to eksperci Gartnera, którzy uważają, że tylko przejście procesu transformacji cyfrowej jest gwarantem dalszego wzrostu przedsiębiorstwa w erze digitalizacji. Migracja danych do chmury jest jednym z ważnych aspektów transformacji. Z danych Cisco Global Cloud Index wynika, że do 2021 roku 94 proc. firm zrezygnuje z własnych centrów danych (2). Ale jak przenieść dane do chmury, by ich migracja w istocie przyniosła przedsiębiorstwu korzyści finansowe?

ORACLEPrzetwarzanie w chmurze staje się preferowanym modelem wdrożeniowym dla wielu zadań, a wydatki na chmury publiczne rosną w dwucyfrowym tempie i nic nie zapowiada spowolnienia tego wzrostu. Większość firm zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że nie mogą przenieść do chmury wszystkich obciążeń jednocześnie. Dlatego, jak wynika z prognoz IDC, 58,7% tegorocznych wydatków na infrastrukturę pozostanie w centrum przetwarzania danych. Jak zatem należy przygotować firmowe środowisko IT, aby łatwo było przenieść je do chmury wtedy, gdy będzie to możliwe?

Role działów kadrowych i finansowych zawsze splatały się ze sobą, jednak obecnie, gdy firmy przenoszą swoje systemy zaplecza do chmury, granica między tymi działami zaczyna całkowicie znikać.

oracle 120Aplikacje odgrywają dziś kluczową rolę w każdej firmie. Ich niska wydajność może negatywnie wpłynąć na postrzeganie marki na rynku oraz wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Dlatego przy projektowaniu aplikacji tak ważne jest zwracanie uwagi na ich płynne działanie i optymalizowanie architektury.

IT.IntegroNa migrację do chmury decydują się przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy dużą wagę przywiązują do rozwiązań elastycznych, bezpiecznych i wysoce dostępnych. Według przewidywań zawartych w raporcie Gartnera, organizacje które do 2020 roku nie oprą swojej działalności na chmurze, można będzie porównać z tymi, które nie korzystają z Internetu. Będą opóźnione technologicznie i będzie im brakować narzędzi efektywnego rozwoju.
 

Studium przypadku współpracy pomiędzy dwiema poznańskimi firmami – data center Beyond.pl i Neptis SA (twórca aplikacji Yanosik.pl) pokazuje, jak przetwarzanie ogromnej ilości danych zmienia nasze codzienne czynności, takie jak np. prowadzenie samochodu. To również dowód, że podstawą nowoczesnego biznesu, często istniejącego tylko w sieci, jest stabilne zaplecze IT.

Jedynie 8 proc. polskich przedsiębiorstw korzysta z usług w chmurze obliczeniowej, wynika z najnowszych badań GUS. W przypadku firm z sektora przetwórstwa przemysłowego sytuacja wygląda jeszcze gorzej, bo zaledwie 7 proc. z nich sięgnęło po rozwiązania cloudowe. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych już rok temu 27 proc. organizacji zdecydowało się na wdrożenie systemu wspierającego zarządzanie w chmurze obliczeniowej, co oznacza wzrost o 16 proc. rok do roku. Czego obawiają się polskie firmy i czy cloud computing ma szanse stać się nad Wisłą tak popularny, jak na Zachodzie?

Lotniczy transport pasażerski ma ogromny wpływ nie tylko na branżę turystyczną, ale też wiele innych gałęzi światowej gospodarki. Linie lotnicze kojarzą się z zaawansowanymi technologiami, nowoczesnymi samolotami, dzięki którym miliony pasażerów każdego dnia pokonują duże odległości. Pozytywny obraz tej branży zakłócają jednak powtarzające się przestoje i opóźnienia, które często wynikają z awarii systemów informatycznych. W minionym roku wielu dużych przewoźników zanotowało straty finansowe i wizerunkowe na skutek problemów z zapleczem IT. Jakie są koszty awarii i jakie środki zaradcze powinny wziąć pod uwagę linie lotnicze?

oracle 120Przejście na chmurę stanowi podróż — raczej maraton niż sprint — a przeważająca większość spółek wciąż jeszcze jest na jej początkowym etapie.

Jak wynika ze statystyk, obecnie tempo transformacji chmurowej dynamicznie wzrasta. I nie ma się co dziwić. Technologie przetwarzania w chmurze zmieniają prawie wszystko, co wiemy o biznesie, informatyce, pracy i życiu. Nowe aplikacje, sposoby udostępniania technologii i modele świadczenia usług sprawiają, że firmy i ich pracownicy pracują dziś inaczej. Chmura tworzy nowe modele kontaktów z klientami, zapewniające im wyjątkową obsługę.

oracleKażdy właściciel małej lub średniej firmy marzy o rozwoju i sukcesie – jest to w końcu powód założenia firmy. Rozwój wiąże się jednak z nowymi wyzwaniami. Niewielka firma może nie potrzebować działu HR ani zaawansowanych systemów do zarządzania pracownikami, lecz nie są to kluczowe elementy w przypadku jej rozwoju. Małej firmie może też wystarczać zaledwie jedna osoba posługująca się arkuszem kalkulacyjnym do zarządzania finansami. W przypadku większych organizacji zarządzanie finansami wymaga zespołu profesjonalistów korzystających z rozwiązań do planowania zasobów oraz zarządzania efektywnością przedsiębiorstwa.

Big Data jest już wszędzie. Nawet tam, gdzie zupełnie nie spodziewalibyśmy się jej spotkać: w lodówce, w piwie, w lesie i w grach na komórki. Korzystają z niej Lady Gaga i Barack Obama. To broń w walce z przestępczością i komarami. Wszechobecność danych w wielu przypadkach okazuje się mieć zbawienny wpływ na nasze życie. Oto 8 zaskakujących przykładów zastosowania tej technologii, której rynkowa wartość według IDC rośnie już w tempie sześciokrotnie szybszym, niż cała branża IT.

Courtyard by Mariott Gdynia Waterfront otwarto w czerwcu 2015 roku. Jest to trzeci hotel sieci Marriott w Polsce i ponad tysięczny Courtyard na świecie. Obiekt położony jest w samym centrum modernistycznej Gdyni, przy skwerze Kościuszki. Oferuje 200 nowoczesnych i funkcjonalnych pokoi oraz przestronne centrum konferencyjne o powierzchni ponad 1100m2.

Polskie przedsiębiorstwa mają możliwość czerpania z korzyści oferowanych przez chmurę, podnosząc wydajność swoich działań, przyspieszając wdrażanie nowych usług, czy eliminując koszty. Jednakże upowszechnianie się usług w modelu cloud wymaga umiejętności dostosowania go do organizacyjnych i prawnych wymagań obowiązujących w Polsce.

Chcemy tego czy nie, należymy do pokolenia „podłączonych”. Za pośrednictwem komputerów, smartfonów, tabletów wymieniamy informacje, dokonujemy zakupów, publikujemy i wyszukujemy treści. Znasz kogoś, kto tego nie robi? Gratulacje, należysz do mniejszości.

Back to top