Dla przedsiębiorstw branży przemysłowej bardzo istotne jest pozyskiwanie szybkiej i kompleksowej wiedzy o procesach produkcyjnych – przekonuje Andrzej Morawski, wiceprezes zarządu BPSC.

Dlatego, zdaniem naszego rozmówcy, tak dużą popularnością cieszą się rozwiązania klasy MES, dające możliwość przeprowadzenia całej produkcji od planu, fizyczną realizacje i rejestrację danych na produkcji, raporty i analizy z każdego miejsca na produkcji poprzez normatywy ustalone w przedsiębiorstwie, aż po kalkulację, wysyłkę i wyniki finansowe.
Pełna integracja z systemem ERP oraz z urządzeniami (jak np. wagi, terminale - także bezprzewodowe), etykieciarki oraz wiele innych, pozwala na sprawne planowanie i zarządzanie realizacją produkcji na każdym stanowisku – mówi wiceprezes Morawski.
Jak podkreśla nasz rozmówca, podstawą działalności firm produkcyjnych jest jednak funkcjonalność MRP, która zawiera podsystem Planowanie Zdolności Produkcyjnych, oferujący narzędzia umożliwiające stworzenie harmonogramu prac produkcyjnych dla zarejestrowanych w systemie zleceń. - Pozwala także na analizę możliwości wykonania produkcji nieuwzględnionej w harmonogramie – wyjaśnia Andrzej Morawski.
Zaletą najbardziej rozbudowanych systemów klasy ERP jest posiadanie, poza obszarami charakterystycznymi dla każdego rozwiązania tego typu, szeregu dodatkowych funkcjonalności o różnym zakresie – wskazuje nasz rozmówca. - Od zarządzania magazynem wysokiego składowania, rozwiązania klasy MES przez elektroniczną akceptację faktur czy portal pracowniczy po zarządzanie projektami. A co najważniejsze, nie ma konieczności inwestowania w te wszystkie rozwiązania od razu. Skalowalność systemu umożliwia jego łatwe rozbudowywanie wraz z rozwojem działalności i wymaganiami użytkowników.
Wiceprezes Morawski zauważa, że zdecydowanie ważniejsze niż jeszcze 5-10 lat temu jest podejście do sposobu użytkowania systemu w poszczególnych obszarach firmy.
Jak wykazały prowadzone przez nas analizy, system ERP spełnia właściwie swoją rolę, gdy jest przyjazny dla użytkowników – mówi. - Tylko wtedy do oprogramowania będą trafiać możliwie najbardziej pełne, kompleksowe i wiarygodne dane wprowadzane na poszczególnych stanowiskach pracy.
Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top