Ostatnie 12 miesięcy było czasem znaczącego wzrostu sprzedaży w segmencie usług IT, w szczególności w obszarze wytwarzania dedykowanego oprogramowania. Projekty były realizowane dla naszych stałych klientów, a także nowych firm, które zdecydowały się na inwestycje w obszarze automatyzacji procesów biznesowych.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 


2022 rok był czasem wielu wyzwań. Wszyscy prowadziliśmy biznes w otoczeniu i niejako cieniu wojny na Ukrainie. Bardzo odczuwalna była inflacja, która determinowała presję płacową. Firmy przekładały do niedawna ten czynnik na klienta i podwyższały ceny usług IT. Dotarliśmy jednak do punktu, w którym dalsze zwiększanie cen jest coraz mniej racjonalne. Po prostu nie znajduje już tak dużego uzasadnienia ekonomicznego. Obecnie mamy bowiem do czynienia z mniejszą konkurencyjnością cenową naszych rodzimych specjalistów. Warto zwrócić uwagę choćby na napływ do Europy informatyków z Ukrainy, Białorusi, a nawet Rosji. Informatycy ci poprzez wykorzystanie formy body leasingu, mogą świadczyć usługi IT w konkurencyjnej cenie na całym świcie. Te czynniki w najbliższych miesiącach nieco zmniejszą presję płacową, a tym samym powinien ustabilizować się i ograniczy dalszy wzrost cen w IT.

Miniony rok to także problemy produkcji w Chinach i zachwianie łańcuchów dostaw. Wojna spowodowała także zawirowania kursów walut. To wszystko zwiększyło ceny w obszarze hardware'u, przynajmniej do końca pierwszej połowy minionego roku. Przełom trzeciego i czwartego kwartału 2022 roku, to jednak okres zwiększonej podaży. Rynek nasycił się wcześniej zakupiony sprzętem i w magazynach obecnie jest więcej towaru niż chętnych do jego zakupu.

2023 – jaki będzie?

Istnieje pewne, moim zdaniem niewielkie, ryzyko ograniczania budżetów na nowe wdrożenia IT w Polsce. Wynika to z obaw przed globalnym kryzysem, spowolnieniem gospodarczym, które może wpłynąć negatywnie na biznes w Polsce i na Świecie. Firmy boją się inwestować w nowe wdrożenia czy modernizację sprzętu. Póki co zjawisko to nie ma ogromnej skali. Mamy obecnie do czynienia z pewnego rodzaju paradoksem na rynku IT. Ostatnie 2 lata mocno zaburzyły wyniki rynkowe poprzez znaczące zwiększenie sprzedaży sprzętu i usług IT na świecie. Mieliśmy do czynienia z ponadnormatywnym wzrostem wynikającym z pandemii i wymogów pracy zdalnej. W roku 2023 należy spodziewać się urealnienia danych i bardziej byłbym skłonny do odniesienia efektywności naszej branży do roku 2019, sprzed okresu pandemii.

Źródło: ITBoom

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top