logo proalpha 2018Automatyzacja to podróż, autonomia to nagroda. Przynajmniej, jeśli chodzi o rozwój autonomicznej jazdy. Ale co z produkcją w średniej wielkości przedsiębiorstwach? To właśnie nad tym ostatnio pracuje SmartFactory KL oraz proALPHA.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Inicjatywa SmartFactory KL oraz proALPHA

Inicjatywa technologiczna SmartFactory KL została założona ponad 15 lat temu przez Niemieckie Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją (DFKI). proALPHA jest jednym z założycieli stowarzyszenia. Ta organizacja non-profit zrzesza ponad 50 firm w celu opracowania nowych technologii dla fabryk przyszłości. Wykorzystują oni modułową fabrykę wzorcową do wdrażania przypadków użycia i testowania koncepcji w realistycznych warunkach.

Jak bardzo autonomiczna powinna być produkcja w przyszłości?

Najnowszy projekt SmartFactory KL, Production Level 4, napędza jeszcze mocniej temat Przemysłowego Internetu Rzeczy. Tytuł Production Level 4 wybrany przez założycieli projektu bazuje na modelu fazowym z branży motoryzacyjnej, który dzieli etapy rozwoju autonomicznej jazdy na 5 poziomów. W tym modelu poziom piąty odpowiada całkowicie autonomicznej lokomocji bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. „Nie dążymy do pełnej autonomii w produkcji. Inteligentna fabryka przyszłości to poziom 4, w którym człowiek świadomie znajduje się w centrum produkcji jako osoba podejmująca decyzje i biorąca odpowiedzialność za swoje czyny” – mówi dr Markus Berg, kierownik działu rozwoju procesów biznesowych w proALPHA. Jest on odpowiedzialny za współpracę badawczą z SmartFactory KL i jest zaangażowany w projekt od samego początku.

Szanse dla średniej wielkości przedsiębiorstw

Poprzez ten projekt, proALPHA i SmartFactory KL chcą wesprzeć automatyzację w sektorze średniej wielkości produkcyjnym za pomocą rzeczywistych przypadków użycia. W demonstracyjnym systemie Production Level 4 SmartFactory KL stale rozwija interakcję pomiędzy ludźmi, IT i systemami autonomicznymi w celu osiągnięcia maksymalnej sprawności w produkcji. Celem jest zapewnienie pracownikom wszystkich istotnych i niezbędnych informacji do kontrolowania produkcji oraz wspieranie i odciążanie ich w jak największym stopniu przez automatyzację.

W odniesieniu do wdrożenia Production Level 4 Berg precyzuje: „Zakład produkcyjny musi być odporny i zdolny do reagowania na wpływy zewnętrzne w sposób zwinny. Oznacza to, że cały zakład musi być połączony w taki sposób, aby planowanie produkcji odbywało się automatycznie i mogło być elastycznie rekonfigurowane i przebudowywane. Wreszcie, co nie mniej ważne, obejmuje to również zdolność do autonomicznego uczenia się w celu zapewnienia ciągłego doskonalenia”.

Automatyzacja produkcji

Wnioski wyciągnięte z wersji demonstracyjnej Production Level 4 dostarczają zatem cennej wiedzy praktycznej, nie tylko dla dalszego rozwoju rozwiązania ERP. Konsultanci oprogramowania zdobywają również użyteczne know-how na temat najnowocześniejszych technologii, z których mogą korzystać ich klienci.

Systemy ERP sercem produkcji

Również w tym zakresie system ERP działa jako centrum sterowania produkcją i jako centrum danych pomiędzy produkcją a procesami poprzedzającymi i następującymi po niej. Począwszy od wprowadzania zamówień w proALPHA, poprzez w pełni automatyczny transfer danych do zakładu, aż do rozpoczęcia produkcji. Zakład regularnie raportuje statusy do oprogramowania ERP, dając wszystkim pracownikom i kierownictwu wgląd w proces produkcji w czasie rzeczywistym.

Źródło: www.proalpha.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top