sentelogo 120Z uwagi na ustanowione miesiąc temu rządowe regulacje i ważne ograniczenia w zakupach offline, wiele firm e-Commerce przeżywa swój rozkwit. Pomimo tego, nie każdy sklep internetowy dobrze na tym wychodzi. Trudności w obsłudze jeszcze większej liczby zamówień, bez uporządkowanych procesów back-office i skalowalnego magazynu, okazuje się wyzwaniem nie do przejścia dla wielu e-sklepów.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Zbyt duża ilość...

Sklepy internetowe mierzą się obecnie z licznymi utrudnieniami, związanymi ze wzmożonym ruchem i intensywnie rosnącą liczbą zamówień. Obecna sytuacja sprawia, że pojawia się wiele problemów logistycznych: wydłuża się czas kompletowanie, pakowania i dostarczania zamówień, z jednego / dwóch dni do nawet kilku tygodni! Nawet zaufani, stali klienci, szybko przeniosą się się sklepu, który będzie sprawniejszy w działaniu. Z czego wynikają aż takie problemy?

Bariera na magazynie

Rekordowe wyniki obrotów i jeszcze większa liczba zamówień powinny napawać optymizmem. Jednak w ostatnim czasie dla wielu sklepów okazały się bolączką. Źródło problemów leży w mało wydajnej organizacji procesów back-office i wymogu zaangażowania pracowników w szereg zadań połączonych z obsługą zamówień. O ile taki sposób pracy sprawdzał się dotychczas, to w obliczu natężonego popytu, stał się ogromnym utrudnieniem. Pojawiły się poważne opóźnienia, ze względu na wydłużony, dodatkowy czas pracy na ręczne wprowadzanie informacji, dostosowywanie statusów zamówień czy nabywanie danych. Tempo pracy nie zostanie przyspieszone, jeśli magazyn nie będzie zarządzany w sposób automatyczny. Zamiast płynnego procesu, borykamy się z barierą biznesu.

Automatyzacja procesów to konieczność

Jak poradzić sobie z ogromną liczbą zamówień? Wdrożenie systemu WMS to jedna ze skutecznych strategii. Dzięki niemu możliwe jest regulowanie wydajności magazynu bez zwiększania jego powierzchni czy rekrutowania nowych pracowników. Narzędzie musi być przystosowane do kompleksowej obsługi sklepu internetowego, gotowe na integrację z platformą sprzedażową i innymi systemami wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie.

Dzięki zautomatyzowaniu procesów magazynowych, system wspiera podnoszenie ich wydajności. Wdrożenie rozwiązania WMS może zapewnić wzrost efektywności pracy magazynu nawet o 300%. Rozwiązanie wspierające zarządzanie pracą magazynu, to także ogromne ułatwienie w przypadku zatrudnienia nowego pracownika – wszystkie informacje są uporządkowane w jednym miejscu, a dotarcie do nich jest łatwe i przejrzyste, co zapewnia szybkie wdrożenie do pracy. To szczególnie istotne w sytuacji, kiedy otaczająca nas rzeczywistość jest tak nieprzewidywalna.

Łatwa obsługa

System WMS to przede wszystkim wsparcie wszystkich procesów magazynowych: skrócenie czasu kompletacji, łatwiejsze lokalizowanie poszczególnych towarów i optymalizacja zbiórki artykułów. Natomiast dzięki możliwości wprowadzenia automatycznej obsługi zwrotów czas zyskuje nie tylko firma, ale także klient.

Zintegrowanie systemu WMS z ERP lub ORM (Order management system) zapewnia szybką realizację zamówień w magazynie oraz wyręczenie pracowników działu BOK. Scalenie wszystkich procesów biznesowych (od zamówienia po wysyłkę) zmniejsza liczbę błędów. Rozwiązanie składa się między innymi z: gotowej obsługi mieszanych wydań (B2B, B2C), multipickingu, organizacji towaru w magazynie, zbiórki równoległej, zbiórki towarów do zamówień jednopozycyjnych, stacji pakowania z obsługą multibrandów, czy możliwości zintegrowania ze spedytorami oraz wielu innych procesów. A wszystko wykonywane jest automatycznie.

Nie jest za późno

A co z firmami, które systemu WMS jeszcze nie mają? Nigdy nie jest za późno, aby działać. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, iż znaczna część obostrzeń zostanie z nami na dłużej. Nawet jeśli później przestaną obowiązywać, to może utrzymać się trend dotyczący zmiany przyzwyczajeń zakupowych konsumentów, którzy w okresie pandemii przywykli do wygodnych i szybkich zakupów online.

Otaczająca nas rzeczywistość wymusza od nas szybkiego reagowania – jeśli chcesz wykorzystać potencjał swojego sklepu, to powinieneś reagować jak najszybciej. System WMS to nie gotowy przepis na kryzys, ale jego implementacja może znacząco złagodzić jego następstwa.

Źródło: www.sente.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top