Ręce na sterownikach

Dla mądrych producentów najważniejsze jest zarządzanie wydajnością przedsiębiorstwa

MSI Polska IT dla zarządzających w przemyśleLao Tzu, określany mianem ojca taoizmu, powiedział kiedyś: „Kluczem wzrostu jest przejście na wyższy poziom świadomości”. I chociaż naukowcy wskazują datę urodzin Tzu pomiędzy 600 i 300 r. p.n.e., jego słowa i dziś są aktualne, w miarę jak od menedżerów wymaga się coraz szerszej świadomości, większych zdolności przewidywania i szybszego reagowania.

Oczy wszystkich powinny być skierowane na najważniejsze wskaźniki wydajności. Obecnie firmy wnikliwie badają kolejne etapy procesów produkcyjnych, chcąc odkryć, które czynniki mają największy wpływ na zadowolenie klienta i wyniki finansowe. Myślący perspektywicznie menedżerowie wychodzą poza pomiar bieżącej efektywności łańcucha dostaw, koncentrując się na aktywnym zarządzaniu poziomami efektywności. Takie szersze spojrzenie pozwala zrozumieć, na czym polega działanie firmy. Tablice wskaźników, funkcje analityczne oraz zarządzanie wydajnością przedsiębiorstwa (EPM – enterprise perfomance management) to najważniejsze narzędzia, pomagające stawić czoło wyzwaniom. Niedawne badania AMR Research wykazały, że kadra kierownicza umieszcza na początku listy priorytetów kwestie związane ze zgodnością z unormowaniami prawnymi i gotowością organizacyjną (wykres 1).

Wydaje się też, że prezesi firm wymagają, by szefowie działów informatycznych współpracowali ściśle z szefami działów produkcyjnych w celu wykorzystania technik IT do takiego przekształcenia firmy, by znalazła się w czołówce pod względem wydajności.

Najwięksi dostawcy oprogramowania do zarządzania wydajnością


Pozycja w rankingu
Firma
Przychody ogółem (w mln USD)

1
SAS
1530
Lider w dziedzinie oprogramowania analitycznego dla biznesu, 27 lat stałego rozwoju; jego systemy wykorzystuje ponad 40 tys. podmiotów
2
Business Objects
926
Udostępnił platformę XI, zakończył integrację linii produktów Crystal i Business Objects; integracja z platformą SAP
3
Cognos
825,5
Dostawca rozwiązań z dziedzin Business Intelligence i wydajności korporacyjnej, 21% wzrost przychodów w ciągu roku; ReportNet – narzędzie raportowania wykorzystujące hurtownie danych SAP BI
4
Mercury Interactive Corp.
686
Optymalizacja technik biznesowych, w ofercie zarządzanie infrastrukturą informatyczną, aplikacjami; przychody w I kw. 2005 r. wzrosły o 27%
5
Hyperion
679
Zarządzanie wydajnością biznesową (włączając w to karty ocen i rozwiązania konsolidacji finansowej); planuje wykupić akcje o wartości 125 mln USD
6
FileNet Corp.
397,5
Dostawca rozwiązań do zarządzania informacją w przedsiębiorstwie, obecnie także systemem poczty elektronicznej
7
Open Text Corp.
385
Dostawca rozwiązań do zarządzania informacją w przedsiębiorstwie, z rekordowym w 2004 r. kwartałem o przychodach 114 mln USD; zapowiada nowe rozwiązania BPM
8
Information
300
Dostawca systemów BI, oferuje także oprogramowanie integracyjne poprzez spółkę zależną iWay
9
Microstrategy
231
Rozwiązania BI, analizy i monitorowanie działalności; wzrost przychodów ogółem o 32% w 2004 r.
10
Informatica
220
Dostawca systemów integracji danych; rozwinięte kontakty z Siebel, IBM; certyfikat NetWeaver od firmy SAP

Aby uzyskać jak najlepsze efekty swoich działań, firmy działające we wszystkich branżach inwestują w systemy EPM. W samym sektorze produkcyjnym ponad 60% ankietowanych przedstawicieli kadry kierowniczej  twierdziło, że zwiększą wydatki na systemy EPM w skali przekraczającej 5% rocznie. W sytuacji, kiedy coraz więcej przedsiębiorstw poszukuje korzyści związanych zanych z sieciami zaopatrzenia opartymi na popycie (DDSN – demand driven supply network), AMR przewiduje, że na projekty związane z EPM wydadzą około 22 mld USD tylko w 2005 r. Pieniądze te zostaną wydane na wiele rozwiązań, od arkuszy kalkulacyjnych i narzędzi inteligencji biznesowej po sprzęt, oprogramowanie i usługi wdrożeniowe infrastruktur analitycznych (tabela 2).

Sfera sprawozdawcza

EPM ma korzenie w podstawowych narzędziach sprawozdawczych, ale nie istnieje standardowe podejście do zarządzania wydajnością. Niektóre narzędzia analityczne i sprawozdawcze mają złożoną strukturę i są zintegrowane z aplikacjami do zarządzania przedsiębiorstwem, inne natomiast zostały zaprojektowane z myślą o rozszerzaniu funkcji o obsługę danych specyficznych dla konkretnego klienta.

W innej klasie produktów zastosowano podejście „zrób to sam” – klientom dostarczane są podstawowe narzędzia umożliwiające konstruowanie specyficznych środowisk zarządzania wydajnością dostosowanych do konkretnych potrzeb. Tablice wskaźników i karty ocen są bardzo zróżnicowane, podobnie jak potencjalna baza użytkowników, a wymagania dotyczące dostępu do danych mają złożony charakter. Łatwiej będzie zrozumieć funkcjonowanie dostępnych technik po podzieleniu ich w następujący sposób (wykres 3):

  • Narzędzia inteligencji biznesowej (BI) – zapewniają końcowym użytkownikom najwyższy poziom interakcji informacyjnej. Najbardziej przydatne są w przedsiębiorstwach, które chcą samodzielnie tworzyć tablice wskaźników i karty ocen w oparciu o własne zestawy najważniejszych wskaźników wydajności i raportów oraz dysponują odpowiednimi środkami.
  • Programy analityczne – na bieżąco gromadzą, ujednolicają i koordynują dane napływające z całego przedsiębiorstwa, zapewniając w ten sposób wysoki poziom standardowych informacji biznesowych oraz zestaw narzędzi umożliwiających modyfikowanie tablic wskaźników i kart ocen oraz gromadzenie danych z różnych źródeł.
  • Programy do zarządzania przedsiębiorstwem – tablice wskaźników i karty ocen, pochodzące z ERP i od innych dostawców oprogramowania biznesowego, zapewniają najlepszą integrację z systemami transakcyjnymi.
  • Infrastruktura – integracja aplikacji przedsiębiorstwa (EAI); monitoring aktywności biznesowej (BAM) oraz narzędzia do obsługi portali stanowią platformę do zastosowania tablic wskaźników i kart ocen wykorzystujących napływające na bieżąco dane i wspierających integrację.

Co stanowi siłę napędową inwestycji w EPM


Wykres 1. Kadra kierownicza na pierwszym miejscu listy priorytetów stawia zgodność z unormowaniami

Wydatki na oprogramowanie da zarządzania wydajnością przedsiębiorstw w 2005 r.

Kategoria
Wydatki w mld USD
Wydatki w procentach
Inteligencja biznesowa
5,7
26 %
Tablice wskaźników i karty ocen
4,1
19 %
Budżet i planowanie
4,1
19 %
Aplikacje analityczne
3,7
17 %
Infrastruktura analityczna
4,4
20 %
Łącznie wydatki na systemy zarządzania wydajnością
22
100 %
Alokacja budżetów
Alokacja w mld USD
Alokacja w procentach
Zewnęrzne i wewnętrzne usługi
10,3
46,4 %
Sprzęt
5,7
26,2 %
Oprogramowanie (licencje i subskrypcje)
6,0
27,4 %
Łącznie wydatki na systemy zarządzania wydajnością
22
100 %
Tabela 2. Wydatki na projekty związane z zarządzaniem wydajnością mają wynieść w 2005 r. 22 mld USD i obejmują rozwiązania od arkuszy kalkulacyjnych i narzędzi inteligencji biznesowej przez sprzęt, oprogramowanie po wdrożenie usług dla analitycznych infrastruktur

Płynne przejście

Zrozumienie, jak dobra organizacja pracy wpływa na zwiększenie zadowolenia klientów – a w konsekwencji na wyniki finansowe – jest tym, czego potrzebują przedsiębiorstwa. Dlatego kadra kierownicza wymaga od dostawców oprogramowania szybkiego wdrażania nowych rozwiązań i natychmiastowej satysfakcji. A im bardziej rozpowszechnione są te programy, tym łatwiejsze muszą być w użyciu, bez względu na techniczne zaawansowanie. Ankieterzy AMR często donoszą o gwałtownych reakcjach użytkowników na „łatwość obsługi”, co staje się kartą przetargową, kiedy najważniejszą kwestią jest poszerzenie bazy użytkowników.

Dla wielu pracowników działów IT najbardziej ekscytujące jest dostarczanie operacyjnych tablic wskaźników i kart ocen. Projekty te umożliwiają zwiększenie widzialności, terminowości oraz kontroli w całym przedsiębiorstwie. Sukcesem jest przekonanie o tym użytkowników szczebla kierowniczego, którzy coraz częściej przejmują wiodącą rolę we wdrażaniu systemów zarządzania wydajnością w przedsiębiorstwie.

Ostatnie dane AMR wykazują, że w jednej trzeciej badanych firm wiceprezesi ds. produkcji są głównymi orędownikami inicjatyw EPM, wyprzedzając wiceprezesów ds. finansowych, którzy wykazuje aktywność w tej dziedzinie w 24% przedsiębiorstw. Dyrektorzy wykonawczy wspierają inicjatywy EPM w 16% ankietowanych przedsiębiorstw (wykres 4).

Kierownicy działów informatycznych i finansowych nie są jedynymi zainteresowanymi programami EPM, szczególnie kiedy zarządzanie wydajnością obejmuje wszystkie sfery działalności przedsiębiorstw. Kwestie zgodności z normami, łączenie biznesu z infrastrukturą informatyczną oraz transformacja organizacyjna stanowią trzy najważniejsze inicjatywy wpływające na inwestycje IT.

Cele EPM

Możliwość zarządzania w przyszłości wydajnością, a nie tylko mierzenie dotychczasowych rezultatów, staje się coraz ważniejsze. Wiele systemów EPM wyszukuje informacje, które mogą być wykorzystane w procesie przewidywania działań biznesowych i ulepszania procesu podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie. Oto kilka przykładów:

  • Efektywne zarządzanie popytem i podażą: firma farmaceutyczna szybko się rozwija dzięki zdobyciu patentu i wprowadzeniu na rynek nowego produktu. Tablica wskaźników zapewnia dokonanie szybkiej analizy potencjału rynkowego nowego produktu za pomocą najważniejszych wskaźników wydajności, przedstawiających wyniki sprzedaży na poszczególnych terytoriach na podstawie dostępnych w Internecie danych. Tablica wskaźników prezentująca wartości popytu względem stanu magazynowego umożliwia zrównoważenie podaży i popytu, redukując przestoje.

  • Zwiększenie wydajności produkcji: wiodący producent artykułów gospodarstwa domowego koncentruje się na przewidywalnej podaży poprzez wyeliminowanie wąskich gardeł w linii produkcyjnej. W tym celu wykorzystuje tablice wskaźników i karty ocen przygotowane dla kierowników produkcji. W jednym przypadku karta ocen szybko wykazała problem wpływający na jakość i wydajność jednej z linii produkcyjnych. Operator podjął odpowiednie działania. W ciągu 30 min na podstawie zaktualizowanych danych wykazał, że problem został rozwiązany. Dawniej problem pozostałby niezauważony przez 24 godziny.

  •  
  • Przyspieszenie wprowadzenia produktu na rynek: przedsiębiorstwo wytwarzające produkty konsumpcyjne korzysta z aplikacji do zarządzania wydajnością z tablicami wskaźników, w celu przekazywania kierownictwu najważniejszych danych dotyczących spedycji. Dzięki informacjom z tablicy kierownictwo może określić, kiedy wykorzystać pracowników do załadunku oraz kiedy zautomatyzować proces. W efekcie przedsiębiorstwo jest w stanie szybciej dostarczać produkty do sklepów.



Wykres 3. Techniki zarządzania wydajnością przedsiębiorstwa (EPM) obejmują między innymi inteligencję biznesową, narzędzia analityczne oraz rozwiązania integracji aplikacji przedsiębiorstwa

Dalsze korzyści

Nic nie dowodzi sukcesu bardziej klarownie niż zwiększone inwestycje i popyt na nowe aplikacje. Badania wykazują, że pierwsi użytkownicy bardzo chwalą te aplikacje. Kiedy inni użytkownicy  zauważą efekty, jakie może przynieść wprowadzenie tablicy wskaźników i kart ocen, popyt gwałtownie rośnie.


 Kto popiera inicjatywy EPM?



 

Wykres 4. Według AMR Research głównymi orędownikami inicjatyw zarządzania wydajnością przedsiębiorstwa (EPM) są wiceprezesi ds. operacyjnych i finansowych, chociaż w 16% badanych firm są to dyrektorzy wykonawczy

Wydaje się więc, że rynek zarządzania  wydajnością w przedsiębiorstwach szybko się rozwija. Pojawiają się nowe rozwiązania praktyczne, kształtuje się rynek dostawców. W roku 2005 i kolejnych latach można się spodziewać konsolidacji rynku w miarę jak dostawcy będą reagowali na potrzeby klientów, tworząc bardziej zintegrowane rozwiązania. EPM to rynek zbudowany na bazie dojrzałych technik wspieranych przez sprawdzone zasady i metodologię zarządzania biznesem. To obecnie również najszybciej rozwijający się segment branży oprogramowania do zarządzania produkcją.

 David Caruso
Wiceprezes AMR Research, specjalizuje się w aplikacjach dla przedsiębiorstw, zarządzaniu kontaktami z klientami i działalności branży produkcyjnej. Zarządza kontaktami ze starszą kadrą kierowniczą klientów AMR Global 2000


Źródło: www.msipolska.pl
Źródło:

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top