Cyfryzacja procesów w proALPHA
logo proalpha 2018Jako dostawca systemu ERP codziennie wspieramy naszych klientów w ich cyfrowej transformacji. Jednak w jaki sposób podchodzimy do digitalizacji w naszych własnych szeregach? Zapraszamy do przeczytania zapisu rozmowy z Oliverem Weinem, szefem działu IT i organizacji proALPHA. Opowiedział nam, jak przebiega nasza własna transformacja i jak wyglądać powinien idealny zespół do realizacji projektu digitalizacji.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Jak daleko zaszła proALPHA pod względem cyfryzacji procesów?

Jako dostawca oprogramowania ERP, proALPHA zawsze była bardzo zaawansowana, jeśli chodzi o cyfryzację. Nie oznacza to jednak, że doszliśmy do końca procesu ‒ nie zdigitalizowaliśmy wszystkich procesów w pełni. Te ostatnie etapy łączymy z walidacją już wdrożonych rozwiązań pod kątem nowych wymagań, np. użyteczności.

Jak zatem zaplanować poszczególne etapy cyfryzacji procesów? Jak podchodzicie do projektu digitalizacji i jak przygotowujecie się do wdrożenia?

Systematyczne działania zaczynamy od naszych podstawowych procesów, które analizujemy i opisujemy od początku do końca. Większe zmiany są przeprowadzane w ramach własnych projektów i są kontrolowane za pomocą naszego systemu zarządzania programami. Tak zwanymi „nisko wiszącymi owocami” zajmujemy się od razu.

W wielu firmach działy IT są rozbudowane, więc bazować można na już zdobytych kompetencjach podczas cyfryzacji procesów. Co jest jednak potrzebne, aby zoptymalizować starsze systemy IT i dostosować je do cyfrowej transformacji?

Niektóre starsze systemy potrzebują jedynie nowej warstwy lub aktualizacji do najnowszej wersji, aby móc jak najlepiej wykorzystać ich potencjał. Trzeba tu być uczciwym wobec siebie. Na rynkach dystrybucyjnych, jakie obserwowaliśmy w ostatnich latach, niektóre rozwiązania nie przeszły transformacji. Otwarta dyskusja na temat tego, czy istniejące rozwiązanie, uaktualnione czy zupełnie nowe ma największy sens, jest jak najbardziej wskazana.

Jak wyglądać powinna idealna struktura zespołu dla projektu digitalizacji?

Preferuję małe, silne zespoły z interdyscyplinarnymi członkami z zupełnie różnych dziedzin. Digitalizacja ma ułatwiać życie, więc nie ma potrzeby wprowadzania zbyt skomplikowanych rozwiązań podczas wdrażania systemu ERP.

Jak określa Pan zapotrzebowanie na narzędzia cyfrowe w poszczególnych działach?

Analiza end-to-end naszych procesów sprawia, że działy schodzą coraz bardziej na dalszy plan. Zapotrzebowanie określamy na podstawie procesu, osiągając wysoki poziom spójności.

Czy postrzega Pan siebie i swój zespół jako wewnętrznych „konsultantów digitalizacji” dla działów proALPHA?

Tak, ale często nieświadomie. Cyfryzacja procesów stała się niejako instynktem. Integrujemy ją w każdym rozwiązaniu.

Jak ważne są kompetencje zarządcze kierownika projektu w ramach projektu cyfryzacji procesów?

Każdy kierownik jest odpowiedzialny za osiągnięcie celu wspólnie ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w projekt. Nasze motto brzmi: nikt nie zostaje w tyle! Skuteczny kierownik projektu musi umieć inspirować i motywować, ale także stawiać bariery.

Źródło: https://www.proalpha.com/pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top