e-VAN – potężna platforma logistyczna oparta na technologii low-code Oracle APEX
ORACLEVAN group – jedna z wiodących polskich firm transportowo-logistycznych – chciała stworzyć system zarządzania transportem, który pomagałby w obsłudze danych, planowaniu tras, monitorowaniu ładunków i kalkulacjach frachtów. Pretius był zewnętrznym dostawcą, któremu powierzono ten projekt, a platforma Oracle APEX została wybrana jako najlepsza technologia do tego zadania.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Z ponad trzydziestoletnią historią obecności na rynku i sukcesami w kilku europejskich krajach, grupa VAN jest jednym z liderów sektora transportu lądowego polskiej branży TSL (Transport Spedycja Logistyka). W związku z szybkim rozwojem firmy i koniecznością reagowania na konkurencję ze strony międzynarodowych korporacji, grupa VAN szukała sposobu na łatwiejsze i wydajniejsze zarządzanie danymi, planowanie tras transportowych oraz monitorowanie ładunków.

Osiągnięcie wszystkich tych celów wymagało modernizacji infrastruktury IT firmy i stosu technologicznego. Istniało jednak dodatkowe wyzwanie: aby ułatwić pracownikom firmy szybką i płynną przesiadkę na nowy system, nie mógł on radykalnie różnić się od starego rozwiązania.

Skok technologiczny zaczął się od zbudowania nowego zespołu deweloperskiego, który w oparciu o metody ‘zwinne’ był w stanie tworzyć autorskie rozwiązania” – powiedział Adam Kasperowicz, CIO grupy VAN.


Rozwiązanie

Istotą tego projektu była transformacja technologiczna. Grupa VAN przeniosła się z Oracle Forms do platformy APEX, która jest nieporównywalnie potężniejszym i bardziej przyszłościowym rozwiązaniem. Firma może teraz korzystać z chmury, łatwo skalować swoje oprogramowanie w miarę rozwoju, a nawet myśleć o wdrożeniu funkcji bazujących na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji. Co więcej, nowy system oparty jest na aplikacji webowej, więc pracownicy grupy VAN mogą uzyskać do niego dostęp po prostu za pomocą przeglądarki (pracujemy już też nad aplikacjami mobilnymi i PWA).

Najważniejszym aspektem tej cyfrowej transformacji jest to, że została przeprowadzona bardzo ostrożnie i odpowiedzialnie. Słysząc słowo „transformacja”, zwykle wyobrażamy sobie ogromną zmianę, rewolucję, która wywraca świat do góry nogami i zostawia za sobą wszystko i – co bardzo ważne – wszystkich, którzy nie potrafią się przystosować. Ten projekt tak nie przebiegał. Pod wieloma względami było wręcz zupełnie odwrotnie.

Grupa VAN posiadała niewielki zespół informatyków, którzy pracują w firmie od wielu lat i świetnie znają zarówno biznes, jak i wykorzystywaną w nim technologię. Stworzenie nowego software’u opartego, przykładowo, na Javie zmusiłoby tych ludzi do uczenia się od podstaw zupełnie innego rozwiązania. Firma bardzo nie chciała stawiać ich w takiej sytuacji – jako że ceni swoich pracowników, zwłaszcza tych długoletnich. Grupa VAN posiadała również istniejące struktury bazy danych i kod PL/SQL.

Wybór APEX oznaczał, że przedsiębiorstwo pozostało w ekosystemie Oracle, mogło nadal korzystać z istniejących danych, i wciąż polegać na wiedzy i profesjonalizmie swojego zespołu. Było to również bardzo opłacalne z finansowego punktu widzenia dzięki istniejącym licencjom na bazy danych (APEX może być używany za darmo w wypadku posiadania licencji na Oracle DB). „Sercem tego projektu była przemyślana i bezpieczna transformacja. Musieliśmy znaleźć sposób, aby odpowiedzieć na potrzeby biznesowe firmy, nie porzucając przy tym cennych ludzi i zasobów. APEX pozwolił nam zrobić to wszystko i jeszcze więcej, a nasza współpraca z grupą VAN trwa już ponad 5 lat” – mówi Przemysław Staniszewski, CEO Pretius Low-Code.

A co z samym systemem? To potężna platforma TMS (Transportation Management System) pozwalająca pracownikom planować trasy transportu i monitorować przesyłki za pomocą eleganckiego, łatwego w użyciu interfejsu, który przypomina znane im rozwiązania. Co więcej, programiści Pretius zaimplementowali również algorytm, który pozwoli grupie VAN na pełną automatyzację tego rozwiązania. Już teraz działa w tle, pomagając zminimalizować ilość pracy, jaką muszą wykonać pracownicy firmy i maksymalizując produktywność. Póki co pracownicy weryfikują ceny generowane przez system, ale zespół Pretius jest przekonany, że wkrótce – gdy uda się zgromadzić odpowiednią ilość wysokiej klasy danych – będzie on mógł działać bez takiego nadzoru.

Z omawianej platformy TMS korzysta obecnie około 600 osób. Ponieważ nowy e-VAN jest aplikacją webową, licencja do wirtualizacji aplikacji nie jest już wymagana, co pozwoliło grupie VAN zaoszczędzić kilkaset tysięcy złotych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Stary system e-VAN wymagał do działania dwukrotnie większej liczby serwerów, co oznacza, że infrastruktura była bardziej skomplikowana, dużo trudniejsza i droższa w utrzymaniu. Co więcej, stare serwery działały w oparciu o system Windows, co generowało dodatkowe koszty licencyjne. Nowe maszyny są oparte na Linuksie, co przekłada się na jeszcze większe oszczędności dla firmy.

Podejście co-creation

Na początku tego projektu zespół Pretius zdecydował się na przyjęcie unikalnego podejścia co-creation, które pozwoliło na włączenie pracowników klienta w proces tworzenia nowego rozwiązania. Oznaczało to również, że strony mogły dzielić się wiedzą – i obydwie zyskały na tej wymianie coś wartościowego.

System e-VAN stał się innowacyjnym narzędziem i środowiskiem pracy. Zbudowany zespół umożliwia wykorzystanie potencjału najnowszych trendów i rozwiązań technologicznych: web & mobile development, responsywność, integrations, low-code, cloud computing. - Adam Kasperowicz, CIO grupy VAN.


Zespół Pretius nauczył developerów grupy VAN sporo o metodyce Scrum, co pozwoliło im zasadniczo zmienić podejście do zarządzania projektami i tworzenia oprogramowania. Zostali również przeszkoleni w zakresie korzystania z Oracle APEX, dzięki czemu mogą utrzymywać swoje rozwiązanie bez pomocy z zewnątrz. Następny krok to zapoznanie z APEX-em nietechnicznych pracowników, by mogli zacząć korzystać z tej technologii jako tzw. citizen developerzy. Grupa VAN otrzymała więc zarówno potężną nową platformę, opartą na przyszłościowej technologii, jak i know-how niezbędny do jej obsługi i ulepszania.

Efektem ‘na dziś’ jest system e-VAN, który stał się innowacyjnym narzędziem i środowiskiem pracy. Zbudowany zespół umożliwia wykorzystanie potencjału najnowszych trendów i rozwiązań technologicznych: web & mobile development, responsywność, integrations, low-code, cloud computing. Wprowadziłem formalne zasady współpracy z biznesem, które umożliwiają udział biznesu w procesie wytwarzania oprogramowania. e-Van jest faktycznym szkieletem naszego biznesu. Jest więc oczekiwanie, że będzie wspierał i wprost poprawiał naszą efektywność i biznesowy wynik” – tłumaczy Adam Kasperowicz w wypowiedzi dla jednego z portali IT.


Jednocześnie zespół Pretius dowiedział się wiele o specyfice i zawiłościach branży TSL – co okazało się bardzo przydatne w innych projektach.

Dzięki platformie niskokodowej Oracle APEX, cyfrowa transformacja grupy VAN przebiegła bardzo sprawnie – została przeprowadzona bezpiecznie i odpowiedzialnie. Firma odświeżyła swój stos technologiczny, uzyskała dostęp do wielu nowych możliwości i osiągnęła to wszystko uwzględniając potrzeby swoich pracowników. Oparte na co-creation podejście do współtworzenia również okazało się dużym sukcesem dla obydwu stron, czego najlepszym dowodem jest ciągła współpraca grupy VAN i Pretius.

Źródło: www.oracle.com/pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top