logo proalpha 2018Jeśli zapytasz przedstawiciela średniej wielkości firmy produkcyjnej, dlaczego inwestuje w cyfryzację, najprawdopodobniej usłyszysz o optymalizacji łańcuchów procesów i zwiększeniu efektywności. Wysokowydajne systemy ERP oferują w tym zakresie ogromny potencjał. A mogą jeszcze więcej dzięki wykorzystaniu technologii AI.


 REKLAMA 
 RAPORT ERP 2022 
 
Jak oprogramowanie ERP dla firm oparte na AI toruje drogę ku przyszłości?

Digitalizacja polega nie tylko na łączeniu zasobów ludzkich, maszyn i przedmiotów oraz przetwarzaniu powstałych w ten sposób danych. W rzeczywistości w centrum tych działań znajduje się platforma do łączenia i przetwarzania danych, jaką jest system ERP, który działa jako cyfrowy szkielet firmy, łącząc przepływy danych z produkcji, logistyki, rozwoju, sprzedaży i zarządzania przedsiębiorstwem.

Nowoczesne oprogramowanie ERP dla firm wspiera niemal wszystkie procesy w przedsiębiorstwach jako platforma integracji danych i procesów. W ten sposób osiąga spójność na wszystkich poziomach i zapewnia jednolitą bazę danych. System ERP usprawnia dodatkowo komunikację i interakcję pomiędzy działami, ale także z dostawcami i klientami, dzięki czemu wszystkie procesy stają się bardziej wydajne. Wraz z narzędziami Business Intelligence ułatwia też szybkie podejmowanie decyzji biznesowych. Systemy ERP pomagają również zautomatyzować powtarzające się zadania i systematycznie mapować procesy.

Digitalizacja przemysłu produkcyjnego a jakość danych

Cyfryzacja fabryk stała się znana w MŚP jako Przemysł 4.0 Według instytutu badań rynkowych teknowlogy | PAC, 71% kierowników działów IT rozpoczęło już w tym zakresie działania. Do tej pory digitalizacja koncentrowała się na zabezpieczeniu zdolności operacyjnej przedsiębiorstwa, czyli ciągłości działania, a w mniejszym stopniu na wzmocnieniu innowacyjności. Jednak udana cyfryzacja to znacznie więcej niż tylko optymalizowanie wydajności pracowników i procesów. To także bezpośrednia interakcja z rynkiem.

Bez zapewnienia odpowiednich danych postęp nie jest możliwy. Przygotowanie danych w dashboardach i udostępnienie funkcjonalności analitycznych jest bezużyteczne, jeśli nie jest zapewniona odpowiednia ich jakość. To właśnie w tym obszarze małe i średnie przedsiębiorstwa mają jeszcze wiele do nadrobienia. Na szczęście z pomocą przychodzą im nowoczesne systemy ERP oraz AI zapewniające zautomatyzowane narzędzia do analizy jakości danych.

Sztuczna inteligencja w przemyśle produkcyjnym

Nowoczesne systemy ERP łączą wszystkie istotne dane handlowe, logistyczne i produkcyjne, a także pełnią funkcję interfejsu dla systemów, platform i usług firm trzecich. Jednak wizja zautomatyzowanych i zoptymalizowanych procesów produkcyjnych staje się rzeczywistością dopiero przy zastosowaniu technologii AI.

Pierwsze praktyczne rozwiązania AI zdobywają obecnie zastosowanie w świecie ERP, na przykład w domenie usługowej. Przykładem może tu być współpraca proALPHA z firmą Empolis, dostawcą rozwiązań usługowych opartych na AI. Celem tego partnerstwa jest opracowanie rozwiązań, które usprawnią decyzje pracowników w zakresie obsługi serwisowej i posprzedażowej. AI ma pomóc pracownikom w błyskawicznym wyszukiwaniu dokumentów serwisowych lub całych instrukcji obsługi maszyn dla danego przypadku serwisowego. Rozwiązanie to jest obecnie pilotowane przez naszego klienta Händle GmbH, jednego z wiodących na świecie producentów maszyn i urządzeń do przygotowania i formowania surowców ceramicznych. Pracownicy firmy Händle będą korzystać z rozwiązań AI, aby uzyskać dostęp do dokumentów serwisowych w systemie ERP oraz w proALPHA.

Co czeka przemysł produkcyjny w najbliższych latach?


Technologia AI zmieni oblicze przemysłu produkcyjnego w perspektywie średnioterminowej. Już teraz odgrywa znaczącą rolę w planowaniu popytu, projektach IIoT i digitalizacji łańcucha dostaw. Zakres i jakość dostępnych danych determinuje z kolei możliwości rozwoju nowych i zyskownych modeli biznesowych. Z całą pewnością, dzięki wdrożeniu AI, małe i średnie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją pozostaną na szczycie i zwiększą swoją konkurencyjność.

Źródło: www.proalpha.com/pl/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top