Największe projekty IT 2005/06

Prezentujemy największe i najbardziej innowacyjne wdrożenia systemów IT z ostatnich kilkunastu miesięcy. Nie ma wśród nich szczególnie spektakularnych projektów, zwłaszcza rozpoczynanych w roku 2006, ponieważ karuzela kadrowa wstrzymała inwestycje w państwowych spółkach. W informatykę inwestują głównie prywatne firmy przemysłowe.


Mimo że poziom krajowej produkcji przemysłowej napawa optymizmem, poprawa koniunktury w biznesie nie wpływa na wzrost wydatków firm na informatykę. Polski rynek IT rośnie od kilku lat w tym samym tempie, o 13-14 proc. Jest to rynek stabilny, jednak nie rozwija się tak szybko, jak można się było spodziewać.

W sektorze przemysłowym inwestują w informatykę przeważnie firmy prywatne. Państwowe inwestowały jedynie do połowy roku 2005. Później nie zapadło wiele decyzji inwestycyjnych, ze względu na wybory parlamentarne i roszady na stanowiskach kierowniczych. Taki wniosek można było wysnuć m.in. po analizie projektów biorących udział w rankingu wdrożeń systemów IT "Najciekawsze z najlepszych", zorganizowanego przez redakcję "Nowego Przemysłu".

W roku 2005 do konkursu zgłoszono mniej projektów niż w latach ubiegłych. Niektóre firmy informatyczne po raz pierwszy nie nadesłały swoich zgłoszeń, ponieważ nie mogły się poszczycić kontraktami w sektorze przemysłowym.

Redakcja "NP" uhonorowała pięciu zwycięzców rankingu "Najciekawszych z najlepszych", którzy wykonują lub zakończyli wdrożenia aplikacji zwiększających konkurencyjność. Wyróżniliśmy trzy firmy z sektora energetycznego (Koncern Energetyczny Energa, Vattenfall Distribution Poland, Grupa Energetyczna Enea) dlatego, że ich projekty dają przykład właściwego przygotowywania się do liberalizacji rynku. Pozostałymi laureatami zostały firmy: Aluminium Konin-Impexmetal - za wdrożenie nowatorskiego narzędzia do zarządzania produkcją i KGHM Polska Miedź za wzorcowe i udane wdrożenie Systemu Zarządzania Kapitałem Społecznym w oparciu o mySAP HR.

Ponieważ karuzela stanowisk nie zatrzymała się w tym roku, można się spodziewać, że nie przyniesie on wielu inwestycji w państwowych przedsiębiorstwach. Wstrzymano między innymi wybór systemu zarządzania produkcją dla KGHM.

Przełom lat 2005/06, to okres kontynuowania znaczących wdrożeń systemów IT w sektorach prywatnych, m.in. w hutnictwie. Sytuacja ta nie dziwi, zwłaszcza, że konkurencyjność w branży uzyskuje się przez racjonalizowanie procesów produkcyjnych. I tak w Hucie Warszawa (należącej do koncernu Arcelor) zainstalowano system mySAP ERP. Narzędzia SAP wybrał też Mittal Steel Poland, który wdrożył je w swoich hutach w rekordowym tempie - 6 miesięcy. Innym, dużym wdrożeniem roku 2006 w branży metali jest instalacja aplikacji IFS w grupie Złomrex.

Spośród branż przemysłowych, które według zapowiedzi firm IT powinny były w latach 2005-06 skorzystać z dobrodziejstw informatyki, zawiódł sektor wydobywczy. Rynek nie odnotował żadnego dużego projektu, choć kopalnie powoli i systematycznie inwestują w rozwój. Przykładem może być Katowicki Holding Węglowy, który zainstalował korporacyjną hurtownię danych. Narzędzie analityczne klasy Business Intelligence pozwoliło kierownictwu pogłębić analizy biznesowe, a tym samym wspierać decyzje zarządcze. Hurtownia danych ma w KHW kontrolować najważniejsze procesy, np. nadzorowanie realizacji umów czy rozliczeń z kontrahentami.

Grupa Złomrex

Dostawca złomu stali i metali nieżelaznych oraz producent i dystrybutor wyrobów hutniczych zdecydował się na początku 2006 r. na instalację zestawu modułów IFS Applications dla branży hutniczej. Z rozwiązania w firmie korzysta 340 użytkowników, a umowa z IFS przewiduje zwiększenie ich liczby w miarę potrzeb i rozwoju grupy. Wdrożenie IFS Applications ma zwiększyć efektywność, ujednolicić przepływ informacji w Grupie Złomrex oraz usprawnić zarządzanie w tworzących ją spółkach. System jest wykorzystywany m.in. do obsługi i koordynowania najważniejszych obszarów działalności Grupy, począwszy od sfery zaopatrzenia, przez produkcję, a skończywszy na procesie dystrybucji.

KGHM Polska Miedź

Firma wdrożyła System Zarządzania Kapitałem Społecznym w oparciu o aplikacje mySAP HR. Wdrożony moduł kadrowy pozwala firmie obsługiwać 17,5 tys. pracowników. Celem przedsięwzięcia było opracowanie kompleksowych rozwiązań w obszarze zarządzania personelem, począwszy od określenia kierunków polityki personalnej, przez zaprojektowanie procedur i narzędzi zarządzania kadrami i wdrożenie ich w systemie mySAP HR. Firma Capgemini opracowała koncepcję biznesową dla wszystkich rozwiązań, zaś SAP Consulting realizował projekt. Do kluczowych korzyści z systemu należy wprowadzenie nowoczesnych standardów zarządzania ludźmi i ujednolicenie procedur zarządzania we wszystkich jednostkach organizacyjnych KGHM.

Grupa Energetyczna Enea

Grupa wdrożyła System Wspomagania Obrotu Energią Elektryczną. Głównym zadaniem systemu jest wspomaganie działalności handlowej i operatorskiej grupy. Enea jako pierwszy koncern branżowy w Polsce dostrzegła, że potrzeby informatyczne całej grupy różnią się od potrzeb spółek wchodzących w jej skład. Wsparcie informatyczne koncernu musiało więc opierać się na nowo zdefiniowanych założeniach, a nie być próbą dostosowania systemów eksploatowanych w oddziałach. System wspomaga Grupę Energetyczną w zakresie: prognozowania zapotrzebowania odbiorców w oddziałach i całej grupie, handlu energią na rynku systemowym i lokalnym, funkcji operatorskich Operatora Systemu Dystrybucyjnego oraz pełnienia roli Operatora Handlowo-Technicznego. Aplikacja umożliwia prowadzenie portfela handlowego w oparciu o narzędzia analityczne i optymalizujące, w tym prognozowanie cen i symulację zachowań giełdy energii. Wykonawcą systemu był wrocławski Winuel.

Projekt otrzymał wyróżnienie jako "Najciekawszych z najlepszych" w roku 2005.

Vattenfall Distribution Poland

Firma wcześniej znana jako Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny wdrożyła narzędzie do wykrywania nielegalnego poboru energii elektrycznej. Ten nowatorski projekt, wykorzystujący narzędzia analityczne firmy SAS Institute, ma walczyć z kradzieżą energii. Nowoczesne metody wykrywania nielegalnego poboru polegają na zastosowaniu zaawansowanych technik analitycznych do oceny ryzyka związanego z konkretnym odbiorcą energii (prawdopodobieństwo kradzieży w lokalizacji klienta). Klienci z największą wartością ryzyka są typowani do kontroli. Skuteczność typowania z wykorzystaniem analiz może być kilkakrotnie większa niż przy typowaniu tradycyjnym, przez specjalistów ze spółek dystrybucyjnych.

Projekt został nagrodzony w rankingu "Najciekawszych z najlepszych".

Aluminium Konin-Impexmetal

Spółka wdrożyła system klasy APS (Advanced Planning and Scheduling) firmy i2 Technologies o nazwie i2 Factory Planner. System ten jest nadal mało popularny w Polsce, ale w krajach rozwiniętych wiele firm nie mogłoby bez APS racjonalnie planować procesów produkcyjnych. Aluminium Konin-Impexmetal przez dwa lata podwoił produkcję i używany w spółce system ERP nie spełniał zakładanych oczekiwań. Dzięki nowemu rozwiązaniu firma skróciła czas realizacji zamówień. Aplikacje umożliwiają tworzenie w czasie rzeczywistym planów i harmonogramów produkcyjnych.

Projekt został nagrodzony w konkursie "Najciekawszych z najlepszych".

Mittal Steel Poland

Spółka wdrożyła system mySAP Business Suite w szybkim tempie. Instalację podzielono na dwie fazy, z których pierwsza objęła centralę firmy w Katowicach oraz wszystkie cztery huty: w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Świętochłowicach i w Krakowie. W centrali system działał już od stycznia 2006 r. w obszarze księgowości i środków trwałych. Wdrożenie w kolejnych hutach zakończyło się w czerwcu 2006 r. Druga faza inwestycji obejmie swoim zakresem zarządzanie i planowanie produkcji, gospodarkę remontową i utrzymanie ruchu oraz systemy analityczne (BI). Już po zakończeniu pierwszego etapu możliwa była unifikacja procesów biznesowych w czterech głównych oddziałach oraz uruchomienie centralnego systemu informatycznego dla koncernu. System mySAP Business Suite zastąpił używane wcześniej w hutach systemy IFS (dawnej Huty im. T. Sendzimira i dawnej Huty Florian) oraz oprogramowanie własne (dawne Huty: Katowice i Cedler).

Arcelor Huta Warszawa

Huta zainstalowała system mySAP ERP, ponieważ koncern Arcelor, do którego należy od sierpnia 2005 r., podjął decyzję o zainstalowaniu nowej wersji systemu SAP w spółkach całej grupy. Wdrożenie w Hucie Warszawa trwało rekordowo krótko - projekt wystartował w połowie września 2005 r., a w styczniu 2006 r. odbył się jego start produkcyjny.

W Hucie Warszawa wdrożono moduły: finanse, zarządzanie aktywami trwałymi, kontroling zaopatrzenia i gospodarki materiałowej oraz interfejsy do systemów magazynowych, sprzedaży, kadrowo-płacowego i banków. W dwóch spółkach złomowych huty: Silscrap i Crapex, które zajmują się zbiórką złomu, jego sortowaniem i dostarczeniem, wdrożono dodatkowo moduł zaopatrzenia i gospodarki materiałowej oraz sprzedaży i dystrybucji. Z systemu mySAP ERP korzysta 36 osób z działu księgowości, kontrolingu i IT w hucie i w spółkach złomowych - w tych ostatnich także magazynierzy, wagowi, sprzedawcy i zaopatrzeniowcy. Huta Warszawa nie zdecydowała się na razie na wdrożenie modułu sprzedaży, bo z uwagi na inwestycję w nową walcownię czekają ją zmiany organizacji funkcji handlowych. Instalacji systemu dokonała firma IDS Scheer.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo

Po dwóch latach skomplikowanych prac w lecie 2006 r. zakończył się pierwszy etap jednego z największych projektów IT w krajowej gospodarce - instalacji wysap Business Suite w PGNiG. Etap ten dotyczył funkcjonalności wspierających działalność Departamentów Rachunkowości oraz Finansów. Projekt był na tyle złożony, że wymagał zaangażowania około 200 osób. Zintegrowany System Zarządzania PGNiG w oparciu o platformę mySAP Business Suite obejmuje centralę spółki, oddziały wydobycia oraz Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze. System zintegrowany lepiej niż poprzednie, rozproszone systemy, pozwala spółce spełnić wymogi dostarczania informacji finansowo-ekonomicznych dla Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz uczestnikom publicznego obrotu akcjami. Pomaga również zapewnić zgodność działań operacyjnych PGNiG i sporządzanych przez spółkę raportów finansowych z wymogami obowiązującego prawa.

Koncern Energetyczny Energa - Oddział Zakład Energetyczny Toruń

Dawny ZE Toruń SA, teraz zakład należący do koncernu Energa, w 2005 roku wdrożył tzw. wielki odbiór energii w oparciu o system SAP for Utilites, który obejmuje grupę ok. 2 tys. największych odbiorców. Rozwiązanie to pozwoliło firmie na uruchomienie systemu obsługi klienta oraz ujednolicenie i uporządkowanie bazy klientów. Jednocześnie podjęto decyzje biznesowe dotyczące kwalifikacji klientów do poszczególnych grup taryfowych. ZE Toruń wykonał również Analizator Taryf Energii Elektrycznej w oparciu o aplikacje SAS Institute. Dzięki kalkulatorowi, oddział Koncernu Energa jest w stanie tworzyć konkurencyjne oferty.

Firma została uhonorowana w konkursie "Najciekawszych z najlepszych" roku 2005 za oba wdrożenia, a także za informatyzację sukcesywnie przeprowadzaną od kilku lat.

Tele-Fonika Kable (TF Kable)

Firma buduje Zintegrowany System Informatyczny, który zastąpi wykorzystywane wcześniej wyspowe aplikacje. Jego wykonawca - Prokom, wyłoniony wiosną 2006 r., wdraża w TF Kable system mySAP Business Suite oraz wykorzystuje platformę SAP NetWeaver do zintegrowania systemu z narzędziami IT, z których korzystają pracownicy w spółkach zagranicznych (Niemcy i Anglia).

Wdrożenie z poślizgiem

W roku 2006 miało się rozpocząć wdrożenie kolejnego, istotnego dla KGHM systemu. Firma przez rok prowadziła przetarg na narzędzia wspierające procesy produkcyjne. O kontrakt o wartości ok. 100 mln zł ubiegały się dwa konsorcja: Prokom, SAP i IBM oraz ComputerLand i HP. Przetarg i cała inwestycja utknęły w martwym punkcie ze względu na zmiany kadrowe w zarządzie spółki. W chwili pisania tego artykułu nie było wiadomo czy przedsięwzięcie ma szansę ruszyć przed końcem 2006 r.

Źródło: www.wnp.pl
Autor: Adam Brzozowski

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top