Wielka informatyka dla małych firm

Gazeta MSPDziałający w Polsce producenci oprogramowania wspomagającego zarządzanie firmą, po opanowaniu rynku dużych przedsiębiorstw odkryli nową, niezwykle atrakcyjną dla własnych aplikacji "niszę". Owa "nisza" to sektor małych i średnich przedsiębiorstw, który liczy obecnie około 1,7 mln aktywnych podmiotów gospodarczych.


Okazuje się, że sprzedaż programów komputerowych dla polskiej małej przedsiębiorczości, zaczyna stanowić coraz bardziej znaczącą pozycję w handlu oprogramowaniem biznesowym. Dodatkowo, segment ten dostrzeżony został przez firmy zagraniczne, które coraz odważniej lokują na naszym rynku własne aplikacje, skierowane właśnie do sektora MSP.

Czego oczekują przedsiębiorcy

Zapotrzebowanie polskich przedsiębiorców na programy komputerowe wolno, lecz systematycznie ewoluuje w kierunku coraz bardziej skomplikowanych aplikacji. Jednak statystyki pokazują, że wykorzystywanie programów informatycznych w małych firmach sprowadza się głównie do stosowania programów księgowych, aplikacji zarządzania sprzedażą, kontrolujących gospodarkę magazynową oraz zarządzających środkami pieniężnymi w firmie. Marginalne znaczenie posiadają w tej chwili zaawansowane pakiety oprogramowania, wspomagające kontakty z klientami - CRM czy pozwalające kompleksowo zarządzać przedsiębiorstwem - ERP.

Skuteczną barierą popytu, są w tym wypadku stosunkowo wysokie koszty takich programów. Być może rozwiązaniem tego problemu (poza uświadomieniem przedsiębiorcy potrzeby stosowania tego typu aplikacji) byłoby stworzenie możliwości finansowania jego zakupu np. poprzez leasing oprogramowania.

Przede wszystkim księgowość

Najczęściej stosowanymi programami - niezależnie od wielkości czy statusu prawnego firmy - są aplikacje finansowo-księgowo-płacowe. Są one wykorzystywane niemal we wszystkich firmach. Nie może być to zaskoczeniem, gdyż z ogólnej liczby funkcjonujących w Polsce przedsiębiorstw, ponad 200 tys. to podmioty zatrudniające ponad 5 osób. Trudno sobie wyobrazić efektywne funkcjonowanie firm, bez wykorzystania choćby najprostszych systemów finansowo-księgowo-płacowych. Aktualnie w Polsce działa około 300 producentów tego typu oprogramowania, z których każdy oferuje co najmniej po jednym programie finansowym, księgowym czy płacowym. Ponadto, producenci udostępniają aplikacje integrujące w jeden system pojedyncze programy.

Utrzymać klienta

CRM, to drugi pakiet oprogramowania, który coraz częściej wykorzystywany jest w polskich przedsiębiorstwach. Pod tajemniczą nazwą oprogramowania typu CRM, kryją się zintegrowane moduły odpowiadające za poszczególne rodzaje kontaktów przedsiębiorstwa z jego klientami: sprzedaż, marketing, reklamacje oraz serwis. W Polsce oferowanych jest obecnie około 100 systemów CRM - przy czym większość z nich sprzedawana jest do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak zarządzać efektywnie

Najbardziej zaawansowanym pakietem informatycznym, wspomagającym zarządzanie firmą jest ERP. Pod tym angielskim skrótem kryje się cały system zarządzania przedsiębiorstwem. W jego skład wchodzi pięć podstawowych elementów: finanse i controlling, dystrybucja i sprzedaż, zaopatrzenie i logistyka, zarządzanie zasobami ludzkimi, produkcja i gospodarka remontowa. W Polsce oferowanych jest około 35 systemów oprogramowania klasy ERP, z czego dziesięciu dostawców dostarcza je do firm dużych, reszta natomiast specjalizuje się w rozwiązaniach dla średnich przedsiębiorstw.

Czyj jest rynek?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością jest to rynek klienta, czyli przedsiębiorcy oczekującego funkcjonalności i łatwości korzystania z aplikacji. Rynek producentów jest natomiast rynkiem bardzo rozdrobnionym. Najwięksi producenci oprogramowania wykorzystywanego w zarządzaniu przedsiębiorstwem to: BPSC, Comarch, Exact, InsERT, MacroSoft, Sage Symfonia, Microsoft Business Solutions (produkty Navision i Great Plains), Simple, SoftLab, Teta, Unisoft, WaPro, dGCS, GrafSoft, Kamsoft, MSM, Varico, Ramzes i Digitland. O rozdrobnieniu rynku aplikacji dla przedsiębiorstw świadczy fakt, że udział pozostałych, niewymienionych wcześniej producentów przekracza 50 proc.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w sektorze oprogramowania dla dużych przedsiębiorstw. Tu wyraźnie dominują firmy: SAP i Oracle, chociaż i one coraz śmielej spoglądają na bardzo atrakcyjny segment małych i średnich przedsiębiorstw.

Dotacje na informatykę

Zainteresowanie aplikacjami wspomagającymi zarządzanie firmą zostało w ostatnich latach jeszcze bardziej pobudzone dzięki możliwości wykorzystania dotacji pochodzących z Unii Europejskiej. Instytucją, która przyznaje dotacje jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Producenci oprogramowania, licząc na zwiększoną sprzedaż własnych aplikacji oferują nawet pomoc własnych konsultantów w prawidłowym wypełnieniu wniosku o dotację.

Pieniądze z Unii Europejskiej są nadal dostępne, a lista akredytowanych przez PARP dostawców systemów IT jest coraz dłuższa. Pełna lista akredytowanych w ramach różnych programów przedsiębiorstw znajduje się pod adresem http://www.parp.gov.pl/akredytlisty.html.

W programie PHARE 2003 "Rozwój i modernizacja przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie - wsparcie na doradztwo", wnioskodawcy mogli uzyskać dofinansowanie 50 proc. kosztów projektu, od 1,5 tys. do 10 tys. euro. Z kolei w programie "Rozwój i modernizacja przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie - wsparcie na inwestycje", wnioskodawcy mogli uzyskać od 2 tys. do 100 tys. euro. W programie PHARE 2003 znajduje się jeszcze kilka wyodrębnionych programów dotacji na różne cele. W programie "Technologie informatyczne dla przedsiębiorstw", można uzyskać od 500 do 10 tys. euro wsparcia, obejmującego do 50 proc. kosztów całego przedsięwzięcia. Najbliższe terminy składania wniosków o dofinansowanie to 14 października i 19 grudnia 2005 r. oraz 30 stycznia 2006 r.

Co i jak wybrać?

Ponieważ aplikacje skierowane do przedsiębiorców są do siebie zbliżone pod względem funkcjonalnym, wybór rodzaju oprogramowania lub producenta może stanowić pewien problem. Czym zatem kierować się przy wyborze oprogramowania? Najprostszym sposobem wyboru aplikacji jest subiektywna ocena dotycząca przyjazności oprogramowania lub analiza doświadczenia zdobytego podczas korzystania z innych aplikacji.

Wybierając oprogramowanie powinniśmy zwrócić uwagę, czy producent posiada certyfikat ISO 9001 potwierdzający wdrożenie efektywnego systemu zarządzania jakością. Posiadanie tego typu certyfikatu jest potwierdzeniem wysokiej jakości procesów związanych z projektowaniem, pracami rozwojowymi, wytwarzaniem, wdrażaniem i serwisowaniem systemów informatycznych, a także z działalnością handlową w zakresie usług informatycznych, sprzętu komputerowego i narzędzi informatycznych. Więcej na temat wyboru oprogramowania dla naszego przedsiębiorstwa znajdziecie Państwo na stronie XX.

Perspektywy rozwoju

Obraz polskiego rynku oprogramowania biznesowego będzie ewoluował w kierunku rozwiązań informatycznych, nakierowanych na dostosowanie ich użyteczności do wymagań różnorodnych odbiorców. Z jednej strony przedsiębiorstw największych, których rynkowe "być albo nie być" wiąże się ze stałym kontaktem z klientem oraz optymalizowaniem i dopasowywaniem usług do konkretnych potrzeb, z drugiej strony - do wymagań dużo liczniejszych firm mniejszych, które działają wyłącznie na rynku lokalnym. Obecnie trudno jest bowiem rozwijać informatyczny biznes wyłącznie w oparciu o pojedyncze kontrakty z największymi firmami.

Źródło: www.gazeta-msp.pl
Autor: Tomasz Rydzycki

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top