ERP: WIADOMOŚCI

loading...
ERP:WIADOMOSCI

ERP: ARTYKUŁY

loading...
ERP:ARTYKUŁY

ERP: CASE STUDIES

loading...
ERP:CASESTUDY
Perspektywy ERP 2024: Okiem ekspertów

Rok 2024 zwiastuje kolejną falę innowacji w dziedzinie systemów ERP, które są kluczowe dla zarządzania i automatyzacji operacji biznesowych w…

Jak systemy ERP wspierają rozwój przedsiębiorstw

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, wdrażanie technologii w kluczowe obszary działalności stało się nie tylko korzystne, ale…

Jak maksymalizować wydajność i minimalizować przestoje

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, skuteczne planowanie produkcji stanowi kluczowy element sukcesu przedsiębiorstwa. Procesy…

Przemiana cyfrowa w sektorze produkcyjnym: Jak systemy ERP podnoszą standardy efektywności produkcyjnej

Cyfrowa transformacja to nieunikniony proces, który zmienia oblicze wielu branż, w tym także przemysłu produkcyjnego. W miarę jak technologie…

Zarządzanie zakupami przez system ERP

Dział zarządzania zakupami w firmie ma na celu optymalizację kosztów jej funkcjonowania. Pracownicy zajmujący się tym obszarem muszą

System ERP dla produkcji żywności i przetwórstwa mięsnego

Rola systemu ERP jest kluczowa w sektorze produkcji żywności i przetwórstwa mięsnego. Nowoczesny i funkcjonalny system ERP odgrywa istotną rolę

Previous Next Play Pause
loading...
RYNEK IT: WIADOMOŚCI
loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

W wielu firmach produkcyjnych, szpitalach, uczelniach, instytutach i innych organizacjach występuje działalność pomocnicza. Z reguły działalność pomocnicza prowadzona jest przez wydzielone komórki organizacyjne. Ewidencja kosztów działalności pomocniczej może być prowadzona wyłącznie na poziomie poszczególnych komórek organizacyjnych stanowiących Miejsca Powstawania Kosztów, jak i również na poziomie zleceń działalności pomocniczej.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Przy rozliczaniu kosztów działalności pomocniczej obciążających koszty działalności podstawowej, najczęściej występuje konieczność ustalenia kolejności rozliczania poszczególnych działów lub zleceń. Czy rzeczywiście, aby rozliczyć działalność pomocniczą musi być ustalona kolejność rozliczania poszczególnych działów? Odpowiedź na to pytanie przedstawi w dzisiejszym materiale nasz Ekspert.

W przedsiębiorstwach, szpitalach i innych organizacjach działalność pomocnicza jest prowadzona najczęściej przez wyspecjalizowane komórki organizacyjne stanowiące jednocześnie Miejsca Powstawania Kosztów. Działania/usługi prowadzone przez te komórki najczęściej są ewidencjonowane w formie zleceń działalności pomocniczej.

W wielu przypadkach pomiędzy poszczególnymi komórkami działalności pomocniczej mogą występować świadczenia wzajemne, czyli usługi poszczególnych działów działalności pomocniczej na rzecz innych działów tej działalności. W takim przypadku występuje problem z przeprowadzeniem procesu rozliczenia kosztów działalności pomocniczej, w taki sposób aby w wyniku rozliczenia kolejnego działu nie pojawiły się koszty dotyczące rozliczonego już działu.

Standardowym rozwiązaniem takiego problemu jest ustalenie kolejności rozliczania poszczególnych działów. W celu ustalenia kolejności stosowane są różne metody, np. najpierw rozliczane są komórki o najwyższych kosztach, największej liczbie realizowanych usług lub największej liczbie świadczeń wzajemnych. W przypadku ustalonej kolejności niemożliwe jest rozliczenie kosztów kolejnej komórki, w koszty komórki która została już rozliczona. W niektórych przypadkach takie ograniczenie może prowadzić do zniekształcenia wielkości rozliczonych kosztów.

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie metody iteracyjnej, która umożliwia rozliczanie wszystkich kosztów działalności pomocniczej, również w przypadku ewidencji zleceń bez potrzeby ich kolejkowania. Metoda iteracyjna może wykorzystać dokładnie te same klucze podziałowe, które są dotychczas wykorzystywane do rozliczenia kosztów działalności pomocniczej przy ustalonej kolejności rozliczania.

Zastosowanie tej metody wymaga zaawansowanego funkcjonalnie systemu informatycznego, jakim jest SIMPLE.ERP. Przy wykorzystaniu SIMPLE.ERP jesteśmy w stanie rozliczyć działalność pomocniczą bez względu na ilość komórek świadczących usługi, ilość odbiorców tych usług, ilość zleceń oraz ilość świadczeń wzajemnych w ramach działalności pomocniczej.

Wszystkich Klientów zainteresowanych konsultacjami w zakresie rozliczania świadczeń działalności pomocniczej, zachęcamy do kontaktu z naszymi Specjalistami oraz sprawdzenia możliwości systemu SIMPLE.ERP podczas prezentacji.

Autor: Marek Walentynowicz, Architekt Rozwiązań Biznesowych w SIMPLE S.A.
Źródło: www.simple.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top