Raport IDC: Prężnie rozwijające się gospodarki i otwarte granice napędzają inwestycje informatyczne w Europie środkowowschodniej

Gospodarki państw Europy środkowo wschodniej rozwijają się, a kluczowe rynki pionowe zbierają plony zwiększonych inwestycji w regionie. IDC podaje, że wydatki na produkty IT w 2009 roku przekroczą próg 40,5 miliarda dolarów, co będzie stanowić niemal podwojenie sumy 20,4 miliardów dolarów wydanych w 2004 r. Utrzymujące się na dobrym poziomie PKB, popyt rosnący w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz rosnąca ilość komputerów i oprogramowania konfekcjonowanego, dostępnego w dużych sklepach i supermarketach, umocni sytuację na rynku.

{MosModule module=GreneReklama}
Według Stevena Frantzena - Kierownika Działu Badań i wiceprezesa Grupy IDC CEMA – to otwarcie granic i polityczna stabilność, jaką niesie za sobą członkostwo w UE, stały się istotnymi czynnikami wpływającymi na sukces regionu. Frantzen twierdzi, że przypadku czterech nowych państw członkowskich i Chorwacji, zwiększone nakłady firm na technologie informatyczne wynikają z połączenia reform sektora publicznego, wzrostu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) oraz poważnych wysiłków podejmowanych w celu spełnienia międzynarodowych norm. Rosja, ruch na rynku IT zawdzięcza wysokim cenom ropy oraz silnej i rozwijającej się gospodarce.
 
Rozbudowa infrastruktury oraz różnorodne inicjatywy związane z informatyzacją sprawiają, że to administracja rządowa staje się największym sektorem pionowym inwestującym w sprzęt, oprogramowanie i usługi IT. Drugim co do wielkości rynkiem jest segment użytku domowego, a dzieje się tak ze względu na spadające ceny, sprzedaż pakietową oraz rosnącą obecność urządzeń IT w dużych sklepach. Choć branża produkcji procesowej (ang. process manufacturing) w latach 2004 i 2005 zajmowała trzecie miejsce, to szybki rozwój sektora bankowego i zyski, jakie są w nim generowane, powinny spowodować zamianę pozycji tych dwóch sektorów do końca roku 2006. Cztery wspomniane wyżej branże stanowiły łącznie ponad 46% przychodów sektora IT w 2004 r. i 47% w 2005 r.

Frantzen stwierdził ponadto, że w regionie produktami IT zainteresowały się także mniejsze, wcześniej mało rentowne branże w rodzaju opieki zdrowotnej i edukacji - instalując tak potrzebne systemy biurowe i unowocześniając sprzęt. Jak powiedział Frantzen, choć sektory takie ani wielkością, ani tempem rozwoju nie dorównują większym branżom, to wzrost inwestycji w technologie informatyczne stanowi odbicie ogólnej kondycji ekonomicznej regionu, a sprzedawcom będzie opłacać się skierować uwagę swoich zespołów ds. sprzedaży i marketingu właśnie w tym kierunku.
 
Największy udział w przychodach branży IT posiada sprzedaż komputerów osobistych. To właśnie ten segment technologiczny będzie najszybciej rozwijał się do roku 2009. Choć pewna liczba rynków pionowych przenosi swoją uwagę ze sprzętu na oprogramowanie i usługi informatyczne, to rośnie popyt na notebooki wykorzystywane w pracy biurowej. Jednocześnie, wciąż spadające ceny sprawiają, że wielu użytkowników indywidualnych o przeciętnych i niskich dochodach może pozwolić sobie na zakup komputerów stacjonarnych. Nie zmienia to jednak faktu, że drugim z najszybciej rozwijających się segmentów branży IT są usługi, a trzecim – produkcja oprogramowania. Dzieje się tak dlatego, iż wiele przedsiębiorstw posiada już sprzęt i rozszerza zakres wykorzystywanych przez siebie narzędzi informatycznych poprzez integrowanie systemów i outsourcing projektów i zadań IT.

Według Frantzena to notebooki będą przyszłością dla biznesu, a ich sprzedaż napędzać będzie rynek IT. Zdaniem wiceprezesa, są one ważnym elementem wielu planów rozwoju działalności i pozwolą zwiększyć efektywność firm, pozwalając pracownikom w sytuacjach kryzysowych zabrać pracę na weekend do domu lub pracować podczas podróży służbowej. Notebooki zapewniają elastyczność i pozwalają ludziom „zabrać biuro ze sobą” na spotkanie. A jeśli połączyć ich wykorzystanie z bezprzewodowymi technologiami i usługami, które dostępne są obecnie lub będą dostępne niebawem, notebooki stają się fundamentem mobilnej siły roboczej, obejmującej – dzięki zintegrowanym systemom –lokalnych przedstawicieli działających w dużym oddaleniu od oddziałów firmy.

Z pośród sześciu krajów objętych studium, Rosja jest największym rynkiem informatycznym i reprezentuje ponad 45% przychodów. Jest to także najszybciej rozwijający się rynek, który w tym roku – jak przewiduje IDC - wyprzedzi pozostałe pięć o ponad połowę wartości przychodów. Gwałtownie rozwijający się sektor rządowy, reprezentujący 17% wartości wszystkich inwestycji informatycznych w tym kraju, stanowił w 2004 r. największy rynek pionowy w Rosji, tracą pozycję lidera w roku następnym na rzecz sektora domowego. Najszybciej rozwijającym się segmentem branży IT, jeżeli chodzi o przychody, jest łączność. Operatorzy tego sektora już teraz spoglądają poza okres gwałtownego wzrostu i zdają sobie sprawę, że potrzebować będą portoflio produktów zawierających kompleksowe rozwiązania dla biznesu i klientów indywidualnych.

Zajmująca piąte miejsce ze względu na przychody, Polska jest drugim co do wielkości rynkiem IT, najbardziej agresywnym jeśli chodzi o kreowanie impulsów dla rozwoju informatycznego. W szczególności producenci czerpią korzyści z różnorodnych programów – produkcja procesowa posiada przy tym największy udział w krajowych przychodach branży (~13%), a produkcja dyskretna (ang. discreet production) (10.5%) zajmuje drugą pozycją. Tuż za nimi plasują się łączność, bankowość i sektor rządowy.

Biorąc pod uwagę przychody sektora informatycznego, trzecim co do wielkości rynkiem [regionu] są Czechy. Następne miejsca zajmują Węgry, Słowacja i Chorwacja. W tych czterech krajach inwestycje w branży IT wzrosły dzięki małym i średnim przedsiębiorstwom, dla których technologie informatyczne nie są już jedynie narzędziem służącym do zapewnienia przewagi konkurencyjnej, ale także niezbędnym elementem prowadzonej działalności.

IDC przewiduje, że wzrost rocznych przychodów sektora IT w Europie środkowowschodniej dla wszystkich branż przemysłu - z wyjątkiem branży transportowej - w ciągu kilku kolejnych lat nadal prezentował będzie wartość dwucyfrową. Największymi i najszybciej rozwijającymi się rynkami będą m.in. sektory domowy, łączności, rządowy i bankowy. Będzie to dla sprzedawców spora szansa na stworzenie rozwiązań specjalnie dostosowanych do potrzeb tych właśnie rynków pionowych.

Frantzen twierdzi, że jeszcze niedawno wiele z rynków wschodniej i środkowej Europy rozwijało się szybko, ponieważ startowały one z niskiego pułapu; natomiast ich aktualny gwałtowny wzrost spowodowany jest dobrą sytuacją gospodarczą i szerokimi zagranicznymi kontaktami handlowymi, które zmuszają branżę IT do podejmowania gry konkurencyjnej na skalę lokalną i międzynarodową. Frantzen stwierdził, że teraz jest dobry czas na zaistnienie na tych rynkach.

Studium IDC – Prognoza dla Rynków Pionowych Europy Środkowowschodniej na Okres 2005‑2009 (IDC#EV01M) – prezentuje szczegółowy przegląd trendów wydatków na informatyzację oraz prognozę dla 17 rynków pionowych (lub gałęzi przemysłu) i 10 kategorii produktów łącznie ze sprzętem, oprogramowaniem konfekcjonowanym i usługami w sześciu krajach Europy środkowej i wschodniej (w Rosji, Polsce, Czechach, na Węgrzech, Słowacji i w Chorwacji). Studium zawiera także tabele wyszczególniające wydatki na informatyzację z uwzględnieniem rynku pionowego na każdy produkt w latach 2005-2009. Analiza oparta jest na ciągłych badaniach i monitoringu wydatków użytkowników oraz nowych schematów zakupów, a także na pomocniczych badaniach podaży i popytu.

Źródło: www.idc.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top