Rynek konsultacji dojrzały, choć podatny na kryzys

Już od kilku lat wartość informatycznych usług konsultacyjnych w Polsce oscyluje wokół miliarda złotych. Nic w tym dziwnego, lista specjalizacji jest tu bowiem naprawdę imponująca. Jednak dynamika owego rynku znajduje się od pewnego czasu daleko za dynamiką rynku IT ogółem. Opublikowana przez DiS w lutym wstępna ocena rynku usług doradczych za 2008 r. głosi spadek wartości rynku konsultacji IT o ok. 7%.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 


Rynek konsultacji IT w Polsce w 2007 r. ustanowił dla siebie rekordową wartość (prawie 1,1 mld zł), której prawdopodobnie trudno będzie przez kilka najbliższych lat dorównać. Z pierwszych, jeszcze wstępnych informacji wynika, że już w 2008 r. rynek ten doświadczył znaczących i bolesnych spadków. Wydaje się, że rok 2009 będzie okresem, w którym spadek będzie jeszcze niższy od 7% ocenianego dla roku 2008. Tym bardziej, że inwestycje w konsultantów ograniczyły nie tylko banki i przemysł, ale także sektor publiczny.

Konsultacje informatyczne w analizie DiS są oparto na danych ponad 300 firm łącznie oferujących 22 szczegółowe rodzaje konsultacji pogrupowane w trzy kategorie: organizacyjne, aplikacyjne i technologiczne. 100 największych firm tego rynku koncentruje ponad 70% jego wartości. Mimo wysokiej specjalizacji rynek konsultacji jest podatny na kryzys gospodarczy, a nawet często go antycypuje. Konsultacje organizacyjne osiągają znacznie większą skalę wzrostu wtedy, gdy gospodarka rozkwita. W obliczu kryzysu przemiany organizacyjne przedsiębiorstw w obszarze informatyki są zwykle tylko jednokierunkowe. Przy mniejszym obciążeniu przetwarzaniem danych nawet przestarzałe systemy IT potrafią się sprawdzić całkiem, całkiem dobrze. Stąd niższy popyt na wiele typów usług konsultacyjnych. Jednym z nielicznych zajęć, na które w okresie kryzysów konsultanci IT mogą liczyć, jest obsługa wzmożonego popytu na restrukturyzacje, audyty i poszukiwanie oszczędności kosztów (a więc m.in. doradztwo w zakresie Business Intelligence).

Okres do 2010 r. będzie na pewno ciężki dla firm konsultingowych. Pewne szanse w tym okresie wynikną stąd, że sektor publiczny w dłuższej perspektywie będzie zmuszony skorzystać usług doradczych przy inwestycjach informatycznych, przewidzianych dla Polski w wielomiliardowych budżetach unijnych do roku 2013. Budżety te również obejmują prowadzenie pewnych inwestycji w ramach tworzenia zasobów innowacyjnej gospodarki.

W obliczu kryzysu gospodarczego możliwe są w najbliższym czasie kolejne konsolidacje firm doradczych, a także zmiany ich profilu działalności lub specjalizacji. W takich przypadkach wiele firm może też wyjść z obszaru konsultacji IT do pokrewnych usług informatycznych.

Źródło: www.dis.waw.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top