Informatyk na budowie

WNPMarże w budownictwie ostatnio znacznie spadły, w inwestycjach drogowych osiągając często poziom jednego procenta. Rozwiązania umożliwiające firmom pełny wgląd w działalność operacyjną zyskują na znaczeniu.
 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
W sektorze budowlanym wyróżnia się trzy podstawowe grupy przedsiębiorstw sięgających po różne rozwiązania informatyczne. To inwestorzy, wykonawcy i dostawcy.
Inwestor potrzebuje przede wszystkim narzędzi umożliwiających zarządzanie kontraktami i projektami - wyjaśnia Piotr Krajewski, senior business consultant IFS Poland. - Dla wykonawców istotne jest zarządzanie zasobami, maszynami i pracownikami oraz zapewnienie terminowych dostaw materiałów budowlanych. Wśród dostawców można wyróżnić dwie grupy: wykonawców jednostkowych konstrukcji realizowanych na podstawie projektu oraz producentów standardowych materiałów budowlanych. Ci pierwsi, określani często jako firmy EPCI (Engineering, Procurement, Construction and Installation - projektowanie, zaopatrzenie oraz wykonanie konstrukcji i ich instalacja), korzystają z rozwiązań wspierających produkcję na potrzeby projektu.
Specyfiką sektora budowlanego jest rozproszona struktura realizacyjna naszych kontraktów, a w związku z tym potrzeba dotarcia z infrastrukturą i usługami IT do trudnych, często słabo zurbanizowanych miejsc w rozsądnym czasie i po przystępnej cenie - mówi Paweł Tecław, dyrektor Biura Informatyki Budimex SA.
Jak wskazuje przedstawiciel firmy Budimex, to, co istotne dla sektora budowlanego podczas realizacji kontraktów, to wykorzystanie technologii na potrzeby komunikacji, na przykład telekonferencji, oraz wszelkie narzędzia, systemy i rozwiązania wspierające automatyzację procesów, digitalizację tradycyjnych dokumentów oraz przepływ danych pomiędzy jednostkami organizacyjnymi firmy, klientami i dostawcami.
Główne korzyści to większa efektywność naszych działań, oszczędność czasu i pieniędzy - mówi Paweł Tecław.
Na kwestię czasu związaną z funkcjonowaniem rozwiązań informatycznych, istotną zwłaszcza dla firm projektowych, zwraca uwagę Artur Fojud, prezes zarządu Fojud SA.
Często termin przygotowania projektu jest relatywnie krótki, a większość czasu pochłaniają liczne procedury i formalności - wyjaśnia nasz rozmówca. - Nowoczesne rozwiązania IT umożliwiają oszczędność czasu dzięki temu, że pracują szybko i dokładnie.
Dodatkowo pozwalając stosować na przykład techniki 3D, nie tylko podnoszą wartość projektów, ale także konkurencyjność całej firmy.

Ostatnio firma Fojud otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu budowy i wdrożenia zintegrowanego modułowego systemu obsługi procesu inwestycyjnego.
W związku z tym projektem nasza oferta asortymentowa powiększyła się o nowe, innowacyjne usługi - wyjaśnia Artur Fojud.
Budownictwo to nie tylko kwestia konkurencyjności.

Ten sektor należy też do najbardziej wymagających i trudnych gałęzi gospodarki.
A odpowiednie zarządzanie projektami budowlanymi jest niezwykle trudne, głównie ze względu na ich złożony charakter, długi czas realizacji i zależność od wielu czynników.
Jej zdaniem, efektywny system informatyczny wspierający działalność firmy budowlanej powinien wspomagać użytkownika na każdym etapie zarządzania projektem: od przygotowania oferty i negocjacji, poprzez kosztorysowanie, harmonogramowanie, ewidencjonowanie różnego rodzaju dokumentów, rozliczanie czasu pracy i zasobów, aż po odbiór projektu.

Firmy funkcjonujące w budownictwie na co dzień spotykają się z problemami związanymi z wysokością marży, oczekiwaniami inwestora, szybko zmieniającymi się technologiami czy niedoborem siły roboczej. Karol Sudnik, prezes zarządu XPLUS SA, firmy, która jest certyfikowanym partnerem wdrożeniowym Microsoft Dynamics, wskazuje, że uzyskanie kontroli nad kluczowymi wskaźnikami efektywności, takimi jak zmienność marży, płynność finansowa, portfel zamówień czy raport zaawansowania robót w toku, wymaga zastosowania systemu umożliwiającego zarówno standaryzację metod pracy, jak i pozyskiwanie zintegrowanej informacji zarządczej z każdego obszaru biznesu. Takie oczekiwania spełniają systemy klasy ERP (Enterprise Resource Planning), które wspierają planowania zasobami przedsiębiorstwa.
Zadaniem systemu informatycznego powinno być zautomatyzowanie procesów biznesowych, umożliwienie pełnego bieżącego rozliczania projektów oraz wspieranie pozostałych sfer działalności operacyjnej przedsiębiorstwa, a przede wszystkim gromadzenia wiedzy i doskonalenia procesów - mówi Sudnik.
Według niego, by wprowadzać najwyższe standardy, menedżerowie muszą w oparciu o zgromadzoną wiedzę nie tylko podejmować dobre decyzje, ale także wyciągać wnioski, dzięki którym unikną błędów lub ich nie powtórzą. Jednocześnie ERP powinien współpracować z pozostałymi aplikacjami branżowymi, bez których w danym sektorze nie da się funkcjonować.

Największym zainteresowaniem cieszą się te aplikacje, które zaspokajają specyficzne potrzeby branży - wyjaśnia prezes XPLUS. - Najważniejsze jest tu zaawansowane budżetowanie pozwalające śledzić postęp prac z możliwością bezpośredniego porównywania go z harmonogramem oraz budżetem realizacyjnym. Budżetowanie umożliwia również planowanie zapotrzebowania na gotówkę. Inną, istotną z punktu widzenia sektora budowlanego funkcją aplikacji, na którą wskazuje nasz rozmówca, jest opracowywanie oferty w oparciu o automatycznie aktualizowaną bazę cen.
Dzięki temu już na etapie oferty można zaplanować realny koszt inwestycji wraz z kosztami obsługi serwisowej - wyjaśnia.
Niezwykle przydatnym narzędziem jest także elektroniczny obieg dokumentów, zapewniający dostęp do nich z placu budowy.

Piotr Krajewski z IFS Poland wskazuje, że jedną z ważniejszych dla sektora funkcji systemu ERP jest zarządzanie kontraktami. Zapewnia ona wsparcie zarządzania złożonymi kontraktami na każdym etapie ich realizacji, umożliwia rejestrowanie zaproszeń do przetargów, udzielanie odpowiedzi przetargowych, monitorowanie negocjacji i śledzenie zmian występujących od momentu ogłoszenia przetargu do podpisania kontraktu.
System powinien również zapewniać rejestrację postępów prac, modyfikowanie parametrów kontraktu, a także zarządzanie protokołami odbioru i płatnościami - mówi.
Inną bardzo istotną funkcją systemu informatycznego, na którą wskazuje nasz rozmówca, jest zarządzanie projektami. Pozwala ona na rejestrowanie postępów prac, obsługę zamówień, obsługę wewnętrznej i zewnętrznej produkcji, wspiera proces wykonania konstrukcji oraz ich instalacji.
Skupienie wszystkich procesów biznesowych w obrębie wspólnego planu projektu, pozwala na łatwe odszukanie informacji na temat postępów prac na poziomie ogólnym, a następnie przejście do szczegółów lub odwrotnie - wyjaśnia Piotr Krajewski.
Bardzo istotna jest kontrola i zobrazowanie prac wykonanych przez dostawców.
System powinien dostarczać informację na temat zakresu prac zleconych podwykonawcom, stopnia ich realizacji oraz kosztów.

Charakterystyczną cechą produkcji budowlanej, na którą wskazuje z kolei Jarosław Staroń, menedżer do spraw kontraktów BPSC, jest niepowtarzalność projektów.

Dlatego niemożliwe jest wykorzystanie klasycznego systemu produkcyjnego MRP II - wyjaśnia. - Konieczne więc staje się uzupełnienie rozwiązania klasy ERP specjalizowanym modułem do zarządzania projektami. Dzięki temu ściśle wiążemy własne zasoby z logiką projektu, zyskując dostęp do wiedzy o stanie zaawansowania projektu i realizacji jego budżetu.
Powołując się na własne doświadczenie, nasz rozmówca zauważa, że przedsiębiorstwa budowlane borykają się też ze zjawiskiem niespójności pracy różnych działów uczestniczących w realizacji tych samych zadań. Tymczasem dzięki zintegrowaniu systemu klasy ERP z aplikacją dedykowaną zarządzaniu projektami możliwa staje się integracja wszystkich działań.
Firmy z branży budowlanej zwykle korzystają z wielu osobnych, niezintegrowanych ze sobą rozwiązań - reasumuje Barbara Skrzypek. - Osobna aplikacja służy im do budżetowania, inna do projektowania, a jeszcze inna do ustalania harmonogramu, rozliczania pracowników itd.
W najbliższych latach producenci IT będą integrować wszystkie te obszary na jednej platformie systemowej. W perspektywie prac związanych z Euro 2012 i inwestycji infrastrukturalnych dofinansowywanych z UE bardzo ważna jest również precyzyjna, bieżąca kontrola projektów; także możliwość szybkiej reakcji na zmieniające się warunki realizacji kontraktu.

Wszystkie te okoliczności czynią z tworzonych specjalnie dla przedsiębiorstw budowlanych i dobrze zaprojektowanych systemów informatycznych niezastąpione wprost narzędzie służące poprawie organizacji pracy i wzrostowi efektywności.

Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top