SAP: chmura to zmiana technologiczna, nie funkcjonalna

wnpWśród aplikacji biznesowych, w które inwestuje przemysł, nadal kluczową role odgrywa klasyczna funkcjonalność ERP – uważa Paweł Jędrusik, wiceprezes zarządu, dyrektor sprzedaży SAP Polska. - Stale rośnie również zainteresowanie analityką biznesową i zaawansowanymi rozwiązaniami zarządzania produkcją, przede wszystkim z zakresu planowania i harmonogramowania produkcji oraz zarządzania łańcuchem dostaw.
 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
Nasz rozmówca przyrównuje tworzenie infrastruktury teleinformatycznej przez przedsiębiorstwo do budowy domu.
Na fundamencie infrastrukturalnym powstają kolejne „pomieszczenia” o różnorodnej funkcjonalności – ERP, CRM, zarządzanie łańcuchem dostaw, cyklem życia produktu, zakupami, etc. – mówi Paweł Jędrusik. - Sztuką jest odpowiednio dobrać i połączyć te „pokoje”.
Jego zdaniem, coraz więcej miejsca będą zajmowały rozwiązania typu SAP APO (Advanced Planning and Optimization), które pozwalają na precyzyjne planowanie kosztów i cyklu produkcji.
Tak jak w przypadku domu wymagamy wygody poruszania się po nim, tak w systemach informatycznych niezbędna jest dobra komunikacja i wymiana danych pomiędzy komponentami, a więc ich ścisła integracja – mówi przedstawiciel SAP. - Ważnym trendem jest integracja i wymiana danych pomiędzy systemami wspierającymi produkcję a CRM, co umożliwia precyzyjne planowanie produkcji i dopasowanie jej do zapotrzebowania rynku.
Paweł Jędrusik wskazuje, że odpowiednim zwieńczeniem i wykończeniem inwestycji w IT są systemy analityczne, które pozwalają efektywnie wykorzystywać dane, pochodzące z systemów ERP i wspomagania produkcji.
Wraz z rosnącą złożonością łańcuchów dostaw, ilością informacji o rynkach czy potrzebach klientów, a także wymogami instytucjonalnymi, wydajne systemy Business Intelligence będą niezbędne do budowania konkurencyjności firm produkcyjnych – przekonuje Paweł Jędrusik. - Nieocenioną rolę odegra w tym zakresie technologia in-memory, którą SAP dostarcza w postaci aplikacji SAP HANA, umożliwiająca nawet tysiąc razy szybsze przetwarzanie ogromnych ilości danych.
Nasz rozmówca uważa, że model chmury upowszechnia się dość powoli i w rzeczywistości nie oznacza on zmiany funkcjonalnej, a jedynie technologiczną – sposobu dostarczania aplikacji biznesowych.
Ponieważ systemy ERP i zarządzanie produkcją w większości firm przemysłowych obejmują kluczowe procesy, to jest prawdopodobne, że wiele przedsiębiorstw nadal będzie kultywowało inwestowanie i budowanie tych systemów wewnątrz organizacji – przekonuje Paweł Jędrusik. - Chmura czy też dostarczanie aplikacji w formie usługi (SaaS) będzie dotyczyło kolejnych funkcjonalności, np. systemów CRM, o które będzie rozszerzane środowisko informatyczne firm przemysłowych.
Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top