Informacja to podstawa

IFS - ERP, systemy ERP, CRM, IFS ApplicationsO usługach serwisowych dla przemysłu rozmawiamy z Adamem Ściążko, Dyrektorem Generalnym KBR Poland Sp. z o.o.
 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
Na polskim rynku działa wiele firm oferujących usługi serwisowe dla przemysłu. Czym wyróżnia się oferta KBR Poland?
kbr adam sciazkoNasza firma zatrudniająca ponad 700 pracowników wyróżnia się szerokim wachlarzem oferowanych usług i szczególną dbałością o sprawy związane z bezpieczeństwem pracy, pracowników i odbiorców. Świadczymy usługi utrzymania ruchu w branży mechanicznej, elektrycznej i automatycznej, które wspomagamy specjalistycznymi serwisami w zakresie hydrauliki siłowej, dźwignic, zaworów automatycznych, klimatyzacji, pomp i urządzeń wirujących, a także remontów sprzętu ciężkiego i wózków widłowych. W ramach kompleksowej obsługi klienta prefabrykujemy i montujemy konstrukcje stalowe, zbiorniki, rurociągi i linie technologiczne oraz urządzenia wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Dysponujemy własną lakiernią oraz warsztatem kompozytów na bazie żywic i włókien szklanych. Nasi klienci szczególnie wysoko cenią nas za szeroką ofertę specjalistycznych usług diagnostycznych wykonywanych w naszym laboratorium kontroli jakości. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wdrożyliśmy zintegrowany system zarządzania jakością obejmujący pięć norm serii ISO, nieustannie inwestujemy w wyposażenie, sprzęt oraz nowoczesne systemy informatyczne, takie jak system wspomagający zarządzanie klasy ERP.
Kto jest odbiorcą Państwa usług?
Szeroko rozumiany przemysł. Jesteśmy szczególnie mocno związani z branżą celulozowo-papierniczą i drzewną, ale naszą ofertę kierujemy także do przemysłu chemicznego, rafineryjnego, górnictwa morskiego i energetyki.
Jaka jest obecnie pozycja KBR Poland na polskim rynku?
Na krajowym rynku jesteśmy postrzegani przede wszystkim jako firma od początku swojej działalności związana z przemysłem papierniczym, a zwłaszcza z zakładem produkcyjnym International Paper – Kwidzyn. Z uwagi na nasz udział w wielu projektach inwestycyjnych, modernizacyjnych i postojowych dla większości dużych zakładów celulozowo-papierniczych w Polsce, nasza pozycja na tym rynku jest mocna i ugruntowana. Bierzemy również udział w realizacji wielu projektów dla odbiorców z innych branż i widzimy dalsze szerokie możliwości rozwoju naszego przedsiębiorstwa, zwiększenia jego rozpoznawalności i udziału w rynkach, na których działamy.
Jaki jest udział eksportu usług w działalności przedsiębiorstwa? Jakie są Państwa strategiczne rynki?
Udział eksportu jest zmienny i waha się w granicach 5-15%. Posiadamy stałych, wieloletnich klientów w różnych krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Szwecji, Francji, Danii i Rosji, dla których wykonujemy głównie konstrukcje i urządzenia stalowe oraz świadczymy usługi w zakresie ich montażu. Najważniejszy jednak jest dla nas polski rynek celulozowo-papierniczy, na którym oferujemy pełną gamę naszych usług w zakresie utrzymania ruchu i realizacji projektów remontowych.
Jak Pan ocenia rolę informatyki w budowaniu przewagi konkurencyjnej firmy na rynku?
W dzisiejszych czasach informacja to podstawa, a czas to pieniądz. Nasi klienci, planując skomplikowane przedsięwzięcia, oczekują od nas natychmiastowej odpowiedzi na przesyłane zapytania ofertowe. Mogą one być przygotowane jedynie przez fachowy personel bazujący nie tylko na własnym doświadczeniu, ale także korzystający ze wsparcia IT. System informatyczny umożliwia szybką i szczegółową analizę danych historycznych oraz parametryzację odpowiedzi pod kątem zapytania klienta ze zminimalizowanym marginesem błędu. Bardziej precyzyjne podejście do zakładanych kosztów w czasie spowolnienia gospodarczego umożliwia w konsekwencji zaproponowanie klientowi konkurencyjnej ceny.
W jaki sposób IT pomaga realizować strategię biznesową Państwa firmy?
Najlepiej jak potrafimy, staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów. W oparciu o systemy informatyczne definiujemy poszczególne zadania w ramach ustalonych budżetów, harmonogramów i posiadanych zasobów. Śledzone w systemach na bieżąco prace, ich stopnie zaawansowania oraz ponoszone koszty umożliwiają szybkie podejmowanie działań, przewidywanie zdarzeń oraz alokację zasobów. Jednocześnie szybkie przetwarzanie informacji i dostęp do danych źródłowych umożliwia nam łatwiejsze i szybsze konstruowanie ofert dla naszych klientów. W przypadku realizacji projektów outsource’owania przez klienta usług utrzymania ruchu kluczowe znaczenie ma skalowalność posiadanych systemów i procesów oraz krótki czas realizacji całego przedsięwzięcia. Nasi klienci przywiązują dużą wagę do danych diagnostycznych. W procesie podejmowania decyzji o wykonaniu przeglądu, planowego remontu, wymiany elementów lub nawet całych urządzeń posiadanie systemu pozwalającego na gromadzenie i analizę tego typu informacji ma kluczowe znaczenie.
Dlaczego zdecydowali się Państwo na upgrade systemu klasy ERP?
Zależy nam na stałej poprawie efektywności operacyjnej naszego przedsiębiorstwa. Oczekiwaliśmy, że nowa wersja oprogramowania pozwoli na optymalizację procesów biznesowych i zapewni nam szybszy dostęp do informacji zarządczej. Ponadto nowe funkcjonalności systemu zintegrowanego miały pozwolić na uproszczenie naszej infrastruktury IT poprzez wyeliminowanie wszystkich innych rozwiązań pozasystemowych, z których do niedawna korzystaliśmy.
Czy można już dostrzec i ocenić pierwsze korzyści z wdrożenia nowej wersji IFS Applications?
Zdecydowanie tak. Dysponujemy obecnie łatwym i szybkim dostępem do informacji we wszystkich kluczowych obszarach działalności naszego przedsiębiorstwa. System zapewnia zaawansowane mechanizmy kontroli kosztów, usprawnia budżetowanie i optymalizuje procesy w obszarze kadrowo-płacowym. W naszej głównej działalności z zakresu utrzymania ruchu i prac konstrukcyjno-montażowych system IFS Applications wspomaga nas w zakresie obsługi zamówień klientów i ułatwia planowanie oraz kosztorysowanie dużych projektów. Ponadto usprawnia gospodarkę magazynową i zapewnia lepszą kontrolę nad naszym parkiem maszynowym oraz zapleczem technicznym.
Jakie inne narzędzia IT są wykorzystywane w Państwa firmie? W jakich obszarach działalności?
Dział inżynieryjno-projektowy wraz ze służbami technicznymi wykorzystuje oprogramowanie klasy CAD. Korzystamy także z różnorodnego oprogramowania w zakresie automatyki pomiarowej, osiowania, zaworów oraz wysoce specjalistycznych programów diagnostycznych w ramach laboratoriów badań nieniszczących.
Czy plany rozwoju firmy uwzględniają dalsze inwestycje w rozwiązania IT?
Dywersyfikacja bazy klientów i zdobywanie nowych rynków należą do dalekosiężnych zamierzeń naszej firmy. Realizacja takiej strategii będzie się wiązała nie tylko z rozbudową istniejącej infrastruktury sprzętowej i teleinformatycznej, ale także z przeskalowaniem systemu w kontekście naszych nowych lokalizacji. Rozwój firmy to także wzrost zatrudnienia, a to oznacza zakup kolejnych licencji oprogramowania i szkolenia dla nowych pracowników.
Źródło: www.ifsworld.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top