Rozsądek i pragmatyzm, tym kieruje się przemysł w IT

Stabilizacja i oszczędności, projekty długofalowe i całościowe, energetyka w czołówce, innowacyjność małych i średnich firm - to zestaw aktualnych trendów w strategiach informatycznych przemysłu.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Przedsiębiorstwa wchodzą w siódmy rok kryzysowego dołka, w którym plany inwestycyjne uzależnione są od kaprysów rynkowych zawirowań. Obszar IT może być tym, który ułatwi przebrnięcie trudności i uzyskanie konkurencyjnej przewagi. Wiele zależy od długofalowych strategii IT, wdrażanych mimo okresowych wahań koniunktury.

Wyraźnie widać, że w realizacji perspektywicznych działań przodują duże podmioty, ze znaczącym udziałem Skarbu Państwa. Mniejsi stawiają raczej na projekty krótkotrwałe, przynoszące szybkie korzyści, często wprowadzane dzięki pomocy unijnej. I jedni, i drudzy do technologicznych inwestycji przykładają bezwzględną miarę pragmatyzmu.

Energetyka na czele

Jak co roku, sektor energetyczny jest tym, który napędza koniunkturę w branży IT. Jego długofalowe projekty informatyczne to już standard. Koncerny coraz śmielej sięgają po nowinki technologiczne, uzależniając jednak ewentualne inwestycje od kwestii bezpieczeństwa.
Najistotniejszym, realizowanym obecnie przedsięwzięciem jest kompleksowe wdrożenie systemu SAP w kluczowych spółkach grupy - mówi Andrzej Pilaszek, dyrektor departamentu strategii IT GK PGE.
Obszary biznesowe, które objęte zostały inwestycją, to rachunkowość i logistyka, zarządzanie kapitałem ludzkim oraz majątkiem produkcyjnym. Całość rozpisano na kilka lat, ze względu na duży zakres prac i na wielkość grupy, czyli dużą liczbę objętych nią spółek i oddziałów.
Drugim ważnym obszarem działania jest obsługa i zarządzanie relacjami z klientami - kontynuuje Pilaszek. - Zgodnie z wymogami unbundlingu inne są potrzeby i wymagania w tym obszarze ze strony PGE Dystrybucja, a inne ze strony PGE Obrót.
Dlatego PGE przygotowuje dwa duże projekty o rozbudowanej strukturze, po jednym dla każdej z wymienionych spółek. Koncern kontynuuje także projekt rozwoju korporacyjnej hurtowni danych i opartych na niej narządzi raportowych. Priorytetem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa teleinformatycznego.

W Grupie Enea w ub.r. zrealizowano proces centralizacji funkcji IT i relokacji pracowników do spółki Enea Centrum, która pełni rolę centrum usług wspólnych.
Ujednoliciliśmy w ten sposób zarządzanie obszarem IT całej grupy - wyjaśnia Alicja Rybczyńska, członek zarządu ds. informatyzacji Enea Centrum. - Jest to część strategii, która służy lepszemu wykorzystaniu naszego potencjału i narzędzi dla potrzeb klientów wewnętrznych i zewnętrznych.
Koncern ma już za sobą znaczną część procesu ujednolicania, optymalizacji i standaryzacji procesów, narzędzi i informacji, m.in. wspólny system Active Directory i Exchange, system Service Desk dla użytkowników IT oraz wspólne centrum przetwarzania danych. Wdrożono także nową wersję systemu SAP ERP, dokonano upgrade’u systemu IFS w spółkach obszaru wytwarzania oraz zdecydowano się na elektroniczny obieg dokumentów.
Wprowadzamy jednolity system informatyczny w obszarze bilingu i zarządzania relacjami (CRM), który wzmocni zdalne kanały obsługi klientów, takie jak: e-BOK, e-Faktura i e-Płatności - informuje Rybczyńska. Spółka dostarcza również narzędzi wspierających prognozowanie sprzedaży zużycia energii elektrycznej. Strategię integracji aplikacji firma opierać będzie na rozwiązaniach Oracle - poprzez rozpoczęcie wdrożenia platformy integracyjnej SOA Suite.
Paweł Szymański, dyrektor IT w Enerdze, do najistotniejszych przedsięwzięć podjętych w ubiegłym roku zalicza wdrażanie sieci inteligentnych i infrastruktury zdalnego odczytu oraz pomiaru zużycia energii, czyli smart grid. Ponadto nasz rozmówca wskazuje na implementację wsparcia zarządzania i monitorowania siecią dystrybucyjną, centralizację i modernizację systemów obsługi klienta: billingowych, CRM oraz nowoczesnych kanałów kontaktu (Contact Center).

Jak twierdzi Martin Mikláš, członek zarządu ds. finansów RWE Polska, IT jest obszarem, w którym budżet koncernu w tym roku znacząco wzrośnie. Nakłady inwestycyjne na IT planowane są na poziomie o 50 proc. wyższym niż w 2014 r. Żaden projekt nie został wstrzymany.

Większość inwestycji zrealizowanych w RWE Polska w 2014 roku dotyczyła obszaru rozwiązań billingowych oraz inteligentnych liczników i infrastruktury podstawowej. Firma rozpoczęła także i będzie kontynuować wdrożenie systemu CRM dla segmentu Business to Customer oraz inwestycje w rozwiązania e-commerce. Zacznie się też implementacja nowego systemu informacji geograficznej (GIS) i wymiana systemu dyspozytorskiego SCADA.

Priorytety i klienci

Wśród rozwiązań wdrożonych w ubiegłym roku przez PKP SA wyróżnia się utworzenie platformy zakupowej. Wdrożono również nowe systemy bezpieczeństwa teleinformatycznego, rozbudowano infrastrukturę spółki obejmującą sieci i serwery. Jednym z ważniejszych osiągnięć było wdrożenie (dla PKP Intercity) rozwiązania Google Transit, uwzględniające na mapach Google rozkłady jazdy pociągów przewoźnika.

Projekty, które w tym roku zamierza przeprowadzić PKP SA, to m.in. KlienTeka (jako centralny punkt kontaktu z klientami spółki), SOON (rozbudowa narzędzi wspomagających zarządzanie nieruchomościami) czy też SEDNO (SAP Success Factors), w ramach którego ruszy m.in. rekrutacja pracowników oraz planowanie ich rozwoju.
Zamierzamy skupić się przede wszystkim na narzędziach, które dadzą naszym pracownikom możliwość łatwego zdobywania i zarządzania informacją - mówi o planach inwestycyjnych Adam Filutowski, dyrektor zarządzający ds. informatyki i telekomunikacji Grupy PKP. W związku z tym rozważne jest np. wykorzystanie technologii cloud computing. Firma stawia również na mobilność pracowników.
Podstawowym systemem wykorzystywanym w Grupie Lotos jest SAP, w którego rozwój firma inwestuje od jego uruchomienia w 2004 r.
Ostatnio rozwijaliśmy systemy kadrowo-płacowe i portal pracowniczy, systemy ERM, CRM, a także sprzedaży portalowej i mobilnej e-Sprzedaż i m-Sprzedaż - wymienia Tadeusz Rogaczewski, dyrektor Biura Zarządzania Informatyką Grupy Lotos.
W 2014 roku firma inwestowała również w systemy analityczne wspierające raportowanie oraz budowę kokpitów menedżerskich. Lotos chce rozwijać ZSI SAP; mając uruchomiony system w zakresie podstawowym, zajmie się pracą nad narzędziami analitycznymi z pakietu Business Objects.

Kolejny strategiczny obszar inwestycji IT to bezpieczeństwo, zwłaszcza w obliczu wzrostu popularności urządzeń mobilnych. Rozwijana będzie dostępność różnych ścieżek akceptacyjnych za pośrednictwem SAP-a, SharePointa oraz innych systemów. Pozwala to na przyspieszenie procesów i zwiększenie nad nimi kontroli.

IT - nowe podejście

Jak widać sektor przemysłowy kontynuuje inwestycje w rozwiązania IT, skupia się na ich optymalizacji. W niektórych jego obszarach projekty informatyczne wymuszane są regulacjami prawnymi i zmianami własnościowymi oraz konsolidacjami.

Paweł Piwowar, wiceprezes zarządu Asseco Poland, zauważa, że nakłady na IT są ograniczane, a narzędzia informatyczne, takie jak systemy ERP, wykorzystywane do lepszego kontrolowania kosztów niż np. ekspansji.
Przede wszystkim przedsiębiorstwa rozwijają już istniejące systemy - mówi Piwowar. - Wyjątkiem jest energetyka dystrybucyjna, gdzie trwa wdrażanie scentralizowanych systemów CIS (Customer Information Systems), których kluczowym trzonem jest billing i CRM. Taki projekt w tej chwili kończy Tauron, Enea jest w trakcie, robi to też Energa.
Ożywienie inwestycyjne w obszarze rynku energii związane jest także z wprowadzeniem w ubiegłym roku przez kilka podmiotów tzw. cross-selling i przyjęciem roli sprzedawcy konwergentnego. Prąd można więc kupić np. od Polkomtela czy Orange. Z kolei Tauron rozpoczął sprzedaż medium, którego nie jest dystrybutorem (gazu), a PGNiG - energii elektrycznej.
Tak poważne zmiany rynkowe rzutują na rozwiązania IT, które muszą podołać nowym wyzwaniom biznesu - zauważa Piwowar. W grę wchodzą konwergentne systemy obsługi klienta, które potrafią nie tylko sprzedawać każde medium, ale też rozliczać się z kilkoma dystrybutorami.
Większość z największych podmiotów w polskim przemyśle wprowadziła już systemy ERP, teraz inwestują w ich rozszerzanie, by lepiej kontrolować koszty. Piwowar podaje przykłady Grupy Lotos czy ZA Puławy, gdzie zdecydowano się na update’y istniejących rozwiązań, ale także Tauron, gdzie dobiega końca przebudowa tzw. centrów usług wspólnych. Poszczególne sektory gospodarki są bardzo zróżnicowane pod względem podejścia do inwestycji IT i stopnia wdrożenia nowoczesnych rozwiązań, co rzutuje na długofalowe strategie związane z rozwojem środowiska informatycznego.

Piotr Witczyński, dyrektor generalny Oracle Polska, zauważa, że w niektórych gałęziach gospodarki inwestycje w rozwiązania IT wyraźnie przyhamowały. Dotyczy to na przykład telekomunikacji i bankowości. Inne z kolei rozwijają się powyżej przeciętnej, tak jak średnie przedsiębiorstwa handlowe i produkcyjne. "Lokomotywa" to wciąż energetyka, ale najbliższe lata to także nowe projekty IT w sektorze publicznym i MSP, czyli tam, gdzie spłyną środki unijne z nowego rozdania.

Warto też obserwować sektor retail, który musi sporo zainwestować w związku z ogromnym zwiększaniem się sprzedaży internetowej i z koniecznością wdrożenia jak najlepszych multikanałowych systemów obsługi klientów.

Outsourcing i wsparcie

Mimo ostrożnych prognoz firm i dostawców, z analiz IDC wynika jednak, że wydatki na segment oprogramowania i usług IT w latach 2015-18 będą u nas wzrastać rocznie o 4,5 proc. Bieżący rok to początek okresu dystrybucji środków z nowej perspektywy finansowej UE. Po latach budowania podstawowej infrastruktury teleinformatycznej, biznes ma szanse skupić się na inwestycjach w innowacyjne technologie podnoszące konkurencyjność polskiej gospodarki.
Tematy, które w najbliższym czasie zdominują rzeczywistość sektora przemysłowego, to outsourcing IT, usługi w chmurze, Big Data i mobilność - uważa Bartłomiej Buszczak, prezes zarządu BCC. - Zainteresowanie tymi zagadnieniami było już widoczne w ubiegłym roku.
Według "Badania Rynku Usług IT", które BCC przeprowadziła pod koniec roku 2013, wynika, że ponad 38 proc. badanych rozważa outsourcing całości lub części systemów informatycznych w ciągu najbliższych trzech lat. Przykładem może być Polimex-Mostostal, który w 2014 roku zadecydował o przeniesieniu swoich kluczowych systemów IT do zewnętrznego Data Center.
Chmura obliczeniowa to już nie tyle strategiczny kierunek inwestycji, co tech
nologia czy model informatyki, który po prostu umożliwia realizację celów biznesowych - uważa Dariusz Piotrowski, dyrektor sprzedaży do sektora enterprise Microsoft. - Trudno wyobrazić sobie realizację któregokolwiek z tych kluczowych kierunków bez udziału chmury, najczęściej w wydaniu hybrydowym. Przemysł znacznie częściej zaczyna także inwestować w coraz bardziej wyspecjalizowane rozwiązania informatyczne, np. we wdrażanie infrastruktury do integracji danych - zarówno wewnątrz przedsiębiorstw, jak i pomiędzy nimi.
Tego typu rozwiązania dają szansę na znaczne przyspieszenie i obniżenie kosztów realizacji procesów biznesowych - wyjaśnia Paweł Szklarz, dyrektor zarządzający w sektorze przemysł i energetyka w Infovide-Matrix. Przedsiębiorstwa przemysłowe coraz częściej także u nas intensywnie wykorzystują systemy Business Intelligence jako element wsparcia procesów decyzyjnych. Ciekawym trendem jest łączenie systemów BI z systemami typu GIS, pozwalającymi na wzbogacenie analiz danych o informację przestrzenną.
Na dwie dominujące tendencje kształtujące zakres wdrożeń rozwiązań analitycznych w przemyśle zwraca uwagę Patryk Choroś, senior account executive SAS Institute. Firmy sukcesywnie pracują nad uwolnieniem potencjału drzemiącego w gromadzonych dotychczas danych oraz poszukują nowych informacji, które - włączone w istniejące procesy decyzyjne - będą w stanie wpływać na siłę przewagi rynkowej przedsiębiorstwa.
Hasła takie jak Internet rzeczy przechodzą ze sfery czysto naukowej do rzeczywistego budowania wartości biznesowej - przekonuje Choroś. Drugim aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest poszerzenie horyzontu i większa szczegółowość podejmowanych decyzji.
Optymalizacja i wsparcie analityczne łańcucha dostaw nie ograniczają się już do centrów logistycznych, a sięgają do pojedynczych punktów sprzedaży. Podobnie planowanie i prognozowanie nie dotyczy grup towarowych, a realizowane jest na poziomie pojedynczych artykułów. Ta sama tendencja obejmuje analizy zachowań klientów końcowych (a nie tylko np. hurtownika), co pozwala wpłynąć pozytywnie na biznes pośrednika i zwiększyć przychody własne.

Źródło: WNP.PL

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top