O rozwoju Grupy Atlas, nowej ofercie oraz roli informatyki w zarządzaniu przedsiębiorstwem rozmawiamy z Henrykiem Siodmokiem, Prezesem Zarządu Grupy Atlas.
 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 


Marka Atlas jest obecna na polskim rynku producentów chemii budowlanej od prawie 25 lat. Firma powstała w 1991 r. jako niewielki producent kleju do glazury. obecnie jest liderem rynku. Jaka jest tajemnica sukcesu rynkowego?
Na sukces składa się szereg działań i osób je prowadzących oraz wieloletnia konsekwencja w ich realizacji. Dzięki temu Grupa Atlas oferuje obecnie najszerszy asortyment chemii budowlanej w Europie. Naszą domeną jest sprzedaż rozwiązań systemowych, które stanowią odpowiedź na ponad 90% problemów, jakie inwestorzy mogą spotkać na realizowanym obiekcie. Grupa prowadzi bardzo złożoną praktykę sprzedażowo-marketingową opartą na szeregu marek handlowych, np. Atlas jest marką, z której Polacy są najbardziej dumni, a z kolei Dolina Nidy jest największą marką w produktach gipsowych.

Jaki jest udział rynkowy Grupy Atlas w Polsce? Jaka jest rola eksportu?
Udział Grupy Atlas na rynku produktów opartych na cemencie wynosi w Polsce ok. 40%, a na rynku produktów gipsowych ok. 50%. Jesteśmy numerem 1 na polskim rynku. Największy udział rynkowy − 60-70% − mamy na Białorusi. W sierpniu uruchomimy tam czwarty, duży zakład produkcyjny, w którym będą wytwarzane produkty bitumiczne. Całość produkcji Grupy Atlas w ujęciu ilościowym to ok. 3 mln ton wyrobów rocznie.

Sam eksport nie ma dużego udziału w przychodach ze sprzedaży, ponieważ naszych wyrobów nie można transportować na zbyt duże odległości ze względu na wysokie koszty. Mimo to są kraje, do których eksportujemy coraz szerszy asortyment produktów. Takim rynkiem jest Wielka Brytania, gdzie nasza sprzedaż szybko rośnie.

Jednak największe znaczenie mają inwestycje bezpośrednie w produkcję na Białorusi i Rumunii. Udział tego strumienia w łącznych przychodach stanowi 20%.
Jakie są najbliższe plany rozwoju Grupy Atlas?
Utrzymać pozycję lidera i do roku 2020 zwiększyć obroty dwukrotnie do poziomu 2 miliardów złotych. Pozostajemy otwarci na szanse rozwojowe, np. przejęcia, ale w najbliższym czasie skupimy się na dalszej konsolidacji i podniesieniu efektywności.
Czym Grupa Atlas różni się od rynkowych konkurentów?
Wyróżnia nas zakres oferty. Dzięki temu, że mamy własne kopalnie surowcowe gipsu, anhydrytu i piasku kwarcowego, oferujemy pełny asortyment produktów chemii cementowej, gipsowej, bitumicznej i epoksydowej.

Dewizą Grupy Atlas jest dostarczanie produktów, które przyspieszają i ułatwiają budowanie. Oferujemy kompleksowe rozwiązania systemowe przeznaczone dla firm realizujących inwestycje budowlane. Możemy zaproponować klientom ponad trzy tysiące takich rozwiązań systemowych, w zależności od wymagań dotyczących np. ceny, właściwości technicznych czy umiejętności ekip budowlanych. Komponując określony zestaw, tak dobieramy produkty, by dany wykonawca był w stanie łatwo je zastosować.

Drugi istotny element naszej przewagi konkurencyjnej to największe doświadczenie w zakresie komunikacji i współpracy bezpośrednio z wykonawcami. Obsługujemy bezpośrednio ponad 60 tys. fachowców, małych, często jednoosobowych firm budowlanych. Organizujemy szkolenia na szeroką skalę. W tym roku przeszkolimy 40 tys. fachowców z branży budowlanej w naszych centrach edukacyjnych nie tylko w Polsce, ale również w Rumunii i na Białorusi. Ponadto w Wielkiej Brytanii rozpoczyna działalność Akademia Treningowa Atlas.

Współpraca z fachowcami, z firmami wykonawczymi jest dla nas absolutnie kluczowa, jest integralną częścią naszej filozofii działania. Nie zapominamy także o klientach indywidualnych, pamiętając, że Atlas to marka, którą Polacy darzą największym zaufaniem.
Jakie nowości w ofercie Grupy Atlas pojawią się na rynku w najbliższym czasie?
Staramy się ciągle wprowadzać na rynek nowe rozwiązania, innowacyjne i nowoczesne. W tym roku mamy w planach wprowadzenie nowych kategorii produktów specjalistycznych do zastosowania na obiektach technicznych, takich jak np. oczyszczalnie ścieków czy mosty. Nowa linia obejmuje prawie 90 produktów w pięciu segmentach.

Kolejna grupa produktów specjalistycznych to domieszki do betonów. Warto podkreślić, że ilościowo domieszka stanowi zaledwie około 1% całości, ale decyduje ona o parametrach betonu. Domieszkę dobiera się w zależności od rodzaju kruszywa, cementu, przeznaczenia oraz technologii kładzenia betonu. Jej przygotowanie wymaga zaawansowanych i kosztownych testów. Wykonujemy je w najlepiej w Polsce wyposażonym laboratorium. Przeprowadzamy najróżniejsze testy - chemiczne, mechaniczne i klimatyczne.

Nowością w ofercie jest nasz pierwszy produkt spoza chemii budowlanej — Atlas M-System — szybki i wygodny system montażu okładzin do ścian, podłóg, sufitów, parapetów czy schodów. Metoda montażu przy jego użyciu jest bezpieczna, tańsza od tradycyjnej i, co ważne, o 60% skraca czas pracy. System jest prosty i intuicyjny. Ma jeszcze dodatkową zaletę — montowane płyty nie pękają w miejscu łączenia.

System Atlas M-System był wcześniej oferowany pod nazwą Michno System, a w Atlasie opracowaliśmy jego trzecią generację, która jest całkiem nowym rozwiązaniem, na które mamy patent. Obecnie pozyskujemy wszystkie niezbędne aprobaty i rozpoczynamy masowe szkolenia i prezentacje. Wierzymy, że rozwiązanie spotka się z dużym zainteresowanym na rynku. To jest nowość, nikt tego jeszcze nigdzie nie wymyślił, jesteśmy pierwsi na świecie.
Jaką rolę w Grupie Atlas pełni informatyka?
Jesteśmy bardzo mocno zinformatyzowani praktycznie w każdym z obszarów działalności. Od dwóch lat korzystamy z nowego systemu ERP, który obsługuje nasze cztery główne spółki produkcyjne. Systemem tym objęliśmy m.in. produkcję i kontrolę jakości. Z zaawansowanych narzędzi informatycznych korzystają nasi przedstawiciele handlowi. Jesteśmy połączeni komputerowo z magazynami naszych klientów − dystrybutorów, śledzimy stany magazynowe i procesy odsprzedaży. Korzystamy ze specjalnie dla nas przygotowanej aplikacji do obsługi sprzedaży inwestycyjnej, w której możemy śledzić na bieżąco wszystkie projekty inwestycyjne realizowane w Polsce. Na tej podstawie możemy się wcześniej przygotować do złożenia ofert.

Dzięki informatyce zmieniamy strukturę organizacyjną Grupy Atlas. Zaczynaliśmy od struktury hierarchicznej, teraz działamy w strukturze procesowej, a zmierzamy w kierunku struktury procesowo-projektowej. Stopniowo przekształcamy naszą organizację, składającą się z różnych spółek z różnymi strukturami właścicielskimi, różnymi pionami itp. niemalże w chmurę projektów.
Grupa Atlas została nominowana do finału konkursu Lider Informatyki 2015 organizowanego przez redakcję magazynu Computerworld. Gratulujemy sukcesu!
Nominację do finału konkursu otrzymaliśmy m.in. za projekt wdrożenia systemu ERP firmy IFS w naszych głównych spółkach produkcyjnych. Wdrożenie nie było łatwe, wiązało się z dostosowaniem systemu do naszych specyficznych potrzeb. System umożliwił ujednolicenie i usprawnienie procesów w najważniejszych obszarach naszej działalności. Na wiele lat pozostanie kluczowym rozwiązaniem w Grupie Atlas i będzie migrowany do kolejnych spółek.

Pracujemy z systemem IFS Applications już dwa lata, ale cały czas dochodzą jeszcze nowe aplikacje. Wciąż odkrywamy nowe potrzeby i w efekcie powstaje niesamowicie rozbudowane wdrożenie. Najbardziej istotne korzyści widzimy w obszarze sprzedaży. Mamy już wymierne efekty tego wdrożenia, a z czasem będzie ich coraz więcej. Systemem ERP objęliśmy również procesy produkcyjne, co pomaga nam lepiej wykorzystywać moce produkcyjne.

Innowacyjne rozwiązanie zastosowaliśmy w obszarze kontroli jakości. Zintegrowane zarządzanie jakością oparte na standardach ISO jest w naszej grupie bardzo staranne realizowane, co doceniają instytucje audytujące, przyznając nam wyróżnienia. W ramach wdrożenia systemu ERP cały system zarządzania jakością został wkomponowany w IFS Applications. Pozwala nam to skuteczniej zarządzać jakością zgodnie z zasadą ciągłego doskonalenia. W system ERP zaszyliśmy działania w tzw. pętli PDCA (planuj, wykonaj, sprawdź, koryguj), a efekty tych działań są raportowane i archiwizowane. Dzięki temu system IFS Applications pozwala nam nie tylko rejestrować i raportować bieżące zjawiska gospodarcze w sposób bierny, ex-post, ale także cały czas pomaga naszej organizacji uczyć się i doskonalić. Uważam to za ważny wyróżnik tego wdrożenia.
Źródło: www.ifsworld.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top