comarchOprogramowania Comarch ERP mają już funkcjonalność Jednolitego Pliku Kontrolnego i są zgodne z przepisami Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy, którzy posiadają aktualne gwarancje Comarch ERP mogą korzystać z nowego rozwiązania bez żadnych dodatkowych opłat. Podobnie jak użytkownicy systemu w chmurze Comarch Cloud.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Comarch udostępnił już funkcjonalności JPK w systemach: Comarch ERP XL, Comarch ERP Altum, Comarch Egeria oraz Comarch ERP Optima.

W pierwszej kolejności obowiązek generowania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego obejmie duże przedsiębiorstwa. Od 1 lipca przedsiębiorcy są zobligowani do dostarczania JPK zawierającego rejestry zakupu i sprzedaży VAT. Oznacza to, że pierwszy plik muszą złożyć już 25 sierpnia. Z kolei mali i średni przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkiem generowania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego dla ewidencji VAT od stycznia 2017 r. Natomiast od stycznia 2018 r. obowiązek ten dotyczyć będzie również mikroprzedsiębiorców.
Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego do polskiego prawa podatkowego to ogromna zmiana zarówno dla przedsiębiorców, jak i producentów systemów księgowo-podatkowych. Specjaliści Comarch od kilku miesięcy pracowali nad nowymi wersjami systemów uwzględniającymi wchodzące w życie przepisy i teraz nasi klienci mogą w bezpieczny i wygodny sposób generować pliki JPK oraz przesyłać je do urzędu skarbowego – mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarch oraz dyrektor Sektora ERP.
Obecnie trwają prace nad aktualizacją oprogramowań Comarch Klasyka oraz Comarch ERP XT. System Klasyka będzie gotowy na zmiany związane z wprowadzeniem JPK jeszcze w lipcu 2016 roku, natomiast Comarch XT do końca tego roku.

Od 1 lipca duże przedsiębiorstwa obligatoryjnie muszą przesyłać dane zawierające strukturę JPK_VAT czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. Składana jest bez wezwania, co miesiąc wyłącznie drogą elektroniczną, za pomocą oprogramowania interfejsowego dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów. Z kolei dane z ksiąg rachunkowych (JPK_KR), wyciągi bankowe (JPK_WB), obrót magazynowy (JPK_MAG), faktury VAT (JPK_FA), składane są tylko na wezwanie urzędu skarbowego w ramach czynności kontrolnych.
Udostępnienie nowych wersji nie oznacza, że zakończyliśmy prace nad JPK. Już teraz Ministerstwo Finansów zapowiada, że struktury będą stopniowo rozszerzane o kolejne elementy: raporty z kas rejestrujących, paragony oraz księgi i dowody dotyczące rozliczania podatku akcyzowego. Systemy też muszą być na to gotowe. Dlatego stale monitorujemy zmiany w przepisach oraz konsultujemy je z ministerstwem – zapewnia Zbigniew Rymarczyk.
Źródło: www.comarch.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top