Mit 1: Konsumenci nie są gotowi na płatności mobilne
W przypadku mobilnych płatności NFC występuje pewien paradoks. Z jednej strony wyniki rynkowe wskazują na to, ze konsumenci niechętnie płacą swoimi telefonami komórkowymi - głównie ze względów bezpieczeństwa. Z drugiej strony - osoby które miały okazję przetestować technologię NFC bardzo polubiły ten sposób realizowania płatności. Gemalto wraz ze swoimi partnerami z całego świata pracuje nad wdrażaniem komercyjnych rozwiązań NFC. Dzięki tym rozwiązaniom satysfakcja klientów korzystających z komórkowych portfeli ciągle wzrasta.

 
 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
Mit 2: Płatności mobilne za pomocą technologii NFC są niebezpieczne

Płatności mobilne realizowane za pomocą technologii NFC opartej na kartach SIM są tak samo bezpieczne jak te dokonywane kartami płatniczymi. Korzystają z tych samych logicznych i fizycznych mechanizmów zabezpieczających co karty zbliżeniowe, a ponadto posiadają dodatkowe mechanizmy bezpieczeństwa związane z oprogramowaniem umieszczonym na karcie SIM.

Kluczowe elementy zabezpieczeń mobilnych płatności NFC:
  1. Element zabezpieczający (karta SIM) – przechowuje poufne dane oraz aplikacje certyfikowane przez regulatorów usług finansowych; poziom bezpieczństwa równy technologii kart czipowych z kodem PIN.
  2. Klienci mogą wybrać sposób autoryzowania swoich transakcji, m.in. wpisując kod PIN podczas dokonywania płatności. Zabezpieczenie to można wykorzystać do wszystkich płatności, również tych na mały kwoty, zapewniając sobie całkowitą kontrolę nad procesem płatności. 
  3. Zdalne systemy które zarządzają technologią NFC mogą w razie potrzeby blokować funkcjonalność płatności mobilnych na telefonie komórkowym - w taki sam sposób jak blokuje się karty bankomatowe. 
  4. Alternatywną technologią są płatności mobilne HCE (Host Card Emulation). Nie wykorzystują one technologii zabezpieczeń oferowanych przez karty SIM. Autoryzacja płatności następuje za pomocą jednorazowych tokenów, które są zabezpieczone odpowienim oprogramowaniem.


Mit 3: Kradzież lub zgubienie telefonu oznacza wielkie trudności w zablokowaniu wszystkich kont bankowych!

Nie, nie trzeba niczego blokować. Istnieje bardzo prosty sposób, z którego najczęściej korzystają użytkownicy mobilnych portfeli: jeśli Twój telefon jest zabezpieczony przez kod PIN, to nikt nie będzie mógł go uruchomić, a co więcej można zawsze zadzwonić do banku i zablokować działanie aplikacji płatniczych.

Mit 4: Technologia NFC jest słabo rozwinięta

Ekosystem NFC przez cały czas się rozwija i coraz więcej smartfonów wyposażonych jest w tę technologię. Zgodnie z raportem GSMA z 2015 roku na temat urządzeń mobilnych w 2014 roku na rynek komercyjny wprowadzono 43 mobilne usługi NFC, co daje ponad 300 dostępnych obecnie usług.

Badania Juniper Research ujawniły również, że liczba wdrożeń technologii NFC ciągle wzrasta. Zgodnie z raportem z kwietnia 2016 roku szacuje się, że łączna liczba urządzeń umożliwiających korzystanie z technologii NFC zwiększy się od 740 milionów urządzeń w roku 2015 do 3,9 miliarda urządzeń w 2020 roku.

Mit 5: Telefony komórkowe z technologią NFC nie działają w wielu miejscach

Zgodnie z raportem Juniper Research, liczba terminali płatniczych obsługujących płatności zbliżeniowe stale się zwiększa. Obecnie na świecie jest około 68,5 milionów terminali w użyciu – oznacza to, że ich liczba zwiększyła się o 8,1% od zeszłego roku.

Dzien z zycia uzytkownika technologii NFC Infografika

W dużych miastach również komunikacja miejska posiada infrastrukturę wyposażoną w technologię NFC, która umożliwia płatności zbliżeniowe. Takim przykładem może być sieć w Londynie, gdzie akceptuje się płatności mobilne dzięki połączeniu karty bankowej z mobilnym biletem. Również Hiszpania wprowadziła technologię NFC do płatności za transport miejski aż w 18 miastach.

Mit 6: W przeciągu 10 lat mobilny portfel zastąpi płatności gotówkowe i karty bezdotykowe

Ciężko jest przewidzieć jak będzie wyglądał rynek kart płatniczych za 10 lat, ale można być pewnym, że telefony z NFC i karty bezdotykowe będą współistniały na rynku. Płatności mobilne zostały stworzone by ułatwić dokonywanie transakcji na małe kwoty. Rozwiązanie to może zastąpić płatności gotówkowe, ale w dalszym ciągu korzysta się z gotówki w przypadku 80% transakcji.

Jednocześnie coraz więcej firm dołącza do rynku aplikacji związanych z mobilnymi portfelami. Są to zarówno operatorzy sieci komórkowych jak np. Vodafone, ale także producenci sprzętu komórkowego jak Apple czy Samsung. Ten trend staje się coraz bardziej powszechny i można przypuszczać, że zarówno płatności bezdotykowe, jak i mobilne będą coraz bardziej zastępowały tradycyjne sposoby płacenia.

Mit 7: Mobilne płatności NFC – wszyscy o nich słyszeli, nikt ich nie widział

Obecnie technologia NFC jest wykorzystywana w około 70 krajach na całym świecie, m.in. we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Rosji, Kanadzie, Japonii, Korei Południowej, Chinach, Singapurze i Nowej Zelandii. Ponadto istnieje duża liczba inicjatyw na rzecz przyjaznego transportu, które wprowadzają technologię mobilnych płatności NFC - zarówno w Azji, jak i w Europie.

Źródło: Gemalto

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top