IDC, wiodąca firma zajmująca się badaniem rynku, przeprowadziła w lipcu tego roku ankietę wśród 257 przedsiębiorstw celem sprawdzenia jakie technologie mobilne są obecnie najczęściej wykorzystywane. Wyniki wskazują, że rozwiązanie Enterprise Mobility cieszy się dużą popularnością i wkracza w kolejny etap rozwoju. Ważną rolę odegrały przy tym Internet rzeczy (IoT), technologie Augmented i Virtual Reality (AR/VR), a także wymagania związane ze zgodnością (compliance) wprowadzone zgodnie z ogólnym rozporządzeniem UE o ochronie danych.
 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Według IDC niemieckie przedsiębiorstwa wykorzystują technologie mobilne częściej i w sposób bardziej przemyślany niż kiedykolwiek wcześniej. W porównaniu do wcześniejszych badań IDC dotyczących rozwiązań Enterprise Mobility i ich zastosowania przez ostatnie pięć lat wynika, że urządzenia końcowe są wykorzystywane na co dzień w wielu przedsiębiorstwach w coraz bardziej innowacyjny sposób. Zawdzięcza się to nie tylko doskonałemu zarządzaniu ryzykiem i kosztami, które są nieodłącznym elementem korzystania z technologii mobilnych, lecz również wsparciu biznesowemu (Business Enablement). Największą rolę odgrywają jednak wyspecjalizowane oddziały, dla których angażowanie się w rozwój technologii mobilnych oznacza z jednej strony odciążenie środowiska IT, a z drugiej wyzwanie, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa i zgodności z wykorzystaniem odpowiednich rozwiązań do zarządzania technologiami.

Enterprise Mobility i ogólne rozporządzenie o ochronie danych

Obecnie nawet co trzeci smartfon z dostępem do danych firmowych nie jest zarządzany przez system do zarządzania technologiami, co uznaje się za jedno z największych niebezpieczeństw zagrażających zgodności. Zgodnie z wymogami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, które zyska moc prawną od maja 2018 r. administratorzy IT muszą już teraz przygotowywać się na zmiany, co widać w wynikach ankiet:
 
  • 70% badanych ma zamiar do tego czasu przekształcić swoje przedsiębiorstwa, by ich działalność była zgodna z wymaganiami w zakresie compliance. W tym celu pragną wykorzystać technologie mobilne zapewniające bezpieczeństwo.
  • 40% ankietowanych odpowiedziało, że dzięki ogólnemu rozporządzeniu o ochronie danych zostało zaangażowanych w nowe projekty dotyczące mobilności. Dla 29% badanych liczba projektów zmalała.
  • W 24% badanych przedsiębiorstw dopuszcza się korzystanie z urządzeń prywatnych do celów służbowych. Obserwuje się przy tym zmianę trendu: od zjawiska wykorzystywania własnych urządzeń do celów zawodowych, czyli BYOD (ang. Bring your own device), przez rozwiązanie COBO (ang. Corporate owned, business only), oznaczające wykorzystywanie urządzeń służbowych wyłącznie do celów zawodowych, aż do środowiska COPE (ang. Corporate owned, personally enabled), w którym pracownicy korzystają z urządzeń służbowych również do celów prywatnych.

Innowacyjne obszary zastosowań i nowe rodzaje urządzeń

Dwie trzecie przedsiębiorstw, które wzięły udział w badaniu IDC, zastanawia się obecnie, w jaki sposób mogłyby zastosować technologie Augmented i Virtual Reality. Z ankiety IDC wynika, że technologie są obecnie wykorzystywane na smartfonach i tabletach. Z czasem ma być możliwe również korzystanie z nich na innym sprzęcie. IDC szacuje, że do roku 2020 liczba urządzeń końcowych dla Internetu rzeczy (IoT) wzrośnie na całym świecie średnio o 20% rocznie, aż do 30 miliardów. Tę tendencję można również zaobserwować w środowisku przedsiębiorców: według danych IDC liczba połączonych urządzeń wykorzystywanych w przedsiębiorstwach jest już dziś wyższa niż liczba smartfonów i komputerów stacjonarnych.

Dalszy rozwój rozwiązań do zarządzania technologiami

W co drugiej firmie istnieją oddzielne zespoły Mobile Management oraz Client Management. W niemal dwóch trzecich przedsiębiorstw, w których dotychczas istniał podział na zespoły, poszczególne działy prowadzą już ze sobą współpracę. Przedsiębiorstwa, które stosują rozwiązania do zarządzaniem technologiami Enterprise Mobility Management (EMM) muszą pracować nad tym, by sprostać przyszłym wymaganiom. Według danych IDC rozwiązanie EMM podzieli się w przyszłości na dwie dziedziny. Z jednej strony ma powstać platforma zarządzania dla urządzeń IoT. Z drugiej strony ma nastąpić rozwój w kierunku jednolitego zarządzania urządzeniami końcowymi (UEM), które miałoby umożliwić zarządzenie klientami na poziomie centralnym – niezależnie od tego, czy chodzi o wykorzystanie technologii mobilnych, czy tradycyjnych. W 45% przedsiębiorstw, które wzięły udział w ankiecie, tworzone są plany wprowadzenia zarządzania UEM.

Uwe Beikirch, członek zarządu spółki baramundi software AG tak komentuje wyniki badania:
Zarówno rozwiązania EMM, jak i UEM muszą mieć w przyszłości szerszy niż obecnie zakres zastosowania. Niektóre przedsiębiorstwa przeprowadzają już projekty pilotażowe, np. w związanym z nimi przemyśle, a komunikacja przez urządzenia końcowe i pomiędzy nimi będzie się w nachodzących latach polepszać. My również będziemy rozwijać się w tym kierunku i wprowadzać niezbędne zmiany w pakiecie baramundi Management Suite, aby móc sprostać wyzwaniom, jakie stawia nam przyszłość.
Źródło: Baramundi

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top