BPSC - ERP, SYSTEMY ERP, MESJeden z największych polskich producentów nabiału posiada już pełny dostęp do rozwiązań klasy MES. Oprogramowanie BPSC kompleksowo obsługuje rejestrację przepływu surowca w ramach linii produkcyjnych zakładu w Piątnicy. Na podstawie tak pozyskanych informacji możliwe jest odtworzenie ścieżki produktu w systemie ERP -  Impuls 5
 
{MosModuel module=MES_Dzial}
W oparciu o zastosowanie w zakładzie produkcyjnym OSM Piątnica, oprogramowania klasy MES powstaje Raport Rozliczania Produkcji. Umożliwia on rozliczanie produkcji w wymiarze ilościowym i wartościowym na podstawie rejestracji zdarzeń. W najbliższym czasie zakres wdrożenia systemu Impuls 5 zostanie wzbogacony o rozwiązanie monitorujące transport realizowany przez firmy zewnętrzne.
Wykorzystanie rozwiązań zawartych w systemie Impuls 5 pozwala na pełną kontrolę łańcucha produkcyjnego: od surowca, przez półprodukt, po produkt finalny. Oznacza to, że rejestrowane są wszystkie parametry surowca oraz materiałów bezpośrednich (np. jednostki tłuszczu czy plazmy). System wykazuje ich faktyczne zużycie, konfrontując te dane z założeniami wynikającymi z receptur. Pozwala to na pełny wgląd w koszty produkcji – podkreśla Andrzej Szubryt, Konsultant ds. Wdrożeń w BPSC SA.
Ostatni etap wdrożenia systemu Impuls w OSM Piątnica wymagał bardzo precyzyjnego przygotowania, głównie w zakresie uruchomienia produkcyjnego systemu MES. Podstawowym czynnikiem ryzyka w czasie uruchomienia produkcyjnego była zmiana procesu rejestracji zdarzeń w systemie, który początkowo nie był powiązany z przekazaniem wyrobu gotowego do magazynu. Obecnie, na wyjściu generowane są dokumenty magazynowe oraz etykiety paletowe. Bez właściwie zaprojektowanego i wdrożonego rozwiązania, kolejny proces, jakim jest przyjęcie wyrobu gotowego do magazynu wysokiego składu, nie mógłby zostać zrealizowany – podkreśla Robert Krawczyk, Project Manager BPSC SA koordynujący prace wdrożeniowe.
Przed ekspertami BPSC pozostał jeszcze kolejny etap wdrożenia systemu Impuls 5 w drugim zakładzie Grupy zlokalizowanym w Ostrołęce. Kolejnym krokiem będzie uzupełnienie, uruchomionego wcześniej systemu Zarządzania Magazynem Wysokiego Składowania o rozwiązania z pozostałych obszarów funkcjonalnych systemu Impuls 5 wraz z elementami oprogramowania klasy MES.

Start produkcyjny systemu MES w OSM Piątnicy zakończył się sukcesem i został zrealizowany w planowanym terminie.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy należy do najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się firm mleczarskich w Polsce i na świecie. Uznaną pozycję rynkową osiągnęła dzięki najwyższej jakości swoich produktów, ich innowacyjności oraz spełnianiu oczekiwań szerokich grup konsumentów.

OSM Piątnica, niezmiennie od ponad 20 lat pozostaje liderem w produkcji i sprzedaży Serka Wiejskiego. Spółdzielnia produkuje także śmietany – których jest największym dostawcą w Polsce, świeże twarogi, serki do smarowania ( Twój Smak, Twój Smak – puszysty), oraz kefiry i serek Mascarpone.

W 2011 roku ofertę firmy uzupełniły innowacyjne desery z konfiturą na bazie kefiru, Sery twarogowe w plastrach, a także Mleko Wiejskie. W roku bieżącym OSM Piątnica zaczęła podbijać kolejny segment rynku wyrobów mleczarskich – rozpoczynając produkcję gęstego Jogurtu typu bałkańskiego z mascarpone i Jogurtu Naturalnego.

Mleczarnia, jako jedna z pierwszych w kraju wdrożyła w 2003 r. system ochrony środowiska naturalnego w oparciu o normę ISO 14001, będący częścią Zintegrowanego Systemu Zarządzania. W roku 2010 r. OSM w Piątnicy po raz kolejny, jako jeden z pierwszych zakładów mleczarskich w kraj, uzyskał certyfikat IFS (International Food Standard) – potwierdzający spełnianie na poziomie wyższym międzynarodowych wymagań w zakresie najwyższej jakości i bezpieczeństwa żywności.

Źródło: www.bpsc.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top