Producent drożdży piekarskich dostrzegł kolejne możliwości optymalizacji produkcji tkwiące w wykorzystaniu nowoczesnych systemów informatycznych, tworzonych na potrzeby przemysłu. Po udanym wdrożeniu systemu Queris CMMS zdecydował się na wykorzystanie oprogramowania MES tego samego producenta do zarządzania produkcją.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 


W sierpniu ub. roku Lesaffre we współpracy z polskim producentem systemów przemysłowych Queris wdrożył program dla utrzymania ruchu autorstwa tej firmy. Po kilku miesiącach użytkowania zakład postanowił usprawnić również dział produkcji wydobywając z niego maksymalną wydajność. Zdecydowano się na implementację systemu MES, za pomocą którego można znacznie zwiększyć dostępność maszyn i usprawnić realizację zleceń.

Nowe rozwiązanie w zakładzie produkcyjnym umożliwi między innymi identyfikację i eliminację mikroprzestojów, które niejednokrotnie w znaczący sposób wpływają na wartość wskaźnika OEE. Świadomość ich występowania pozwala na określenie ich przyczyn, a następnie ograniczenie tego zjawiska. Dostępność poszczególnych maszyn może być w dużym stopniu obniżana tylko dlatego, że kierownictwo nie jest świadome czy to występowania samych mikroprzestojów, czy też ich powodów.

Wydajność produkcji może zostać zwiększona także poprzez lepszą kontrolę realizacji poszczególnych zadań. System MES informuje użytkownika o planowanym terminie realizacji każdego zlecenia, dzięki czemu kierownictwo może układać optymalne kolejki zdań w odniesieniu do każdej linii, czy maszyny.

Lesaffre stawia na rozwój poprzez wykorzystanie najnowszych dostępnych technologii, które skutecznie przyczyniają się do podnoszenia wydajności pracy i produkcji. Unowocześnienia IT z wykorzystaniem systemów MES, czy CMMS wpisują się także w budowę tzw. Internetu Rzeczy, a eliminacja marnotrawstwa jest widocznym przejawem realizacji podejścia lean management w tej firmie.

Źródło: Queris
 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top