Kontenery Linux i technologia Kubernetes to w powszechnej opinii przełomowe rozwiązania informatyczne, jednak wspólnym mianownikiem, na którym opiera się działanie większości środowisk — zarówno tych funkcjonujących od pewnego czasu, jak i nowo budowanych — są dane. Bazy danych działające w pamięci operacyjnej, takie jak SAP HANA®, umożliwiają przedsiębiorstwom przyspieszenie procesu podejmowania inteligentnych decyzji, jednak wymagają zastosowania zaawansowanego systemu operacyjnego, zapewniającego wysoki poziom dostępności i niezbędną wydajność przetwarzania danych.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Dzięki wieloletniej strategicznej współpracy firm Red Hat i SAP stało się możliwe połączenie sprawdzonej platformy Linux dla przedsiębiorstw z mechanizmami obsługi krytycznych obciążeń SAP. Powstała bardziej stabilna, elastyczna i dostępna platforma produkcyjna przeznaczona do przetwarzania transakcji biznesowych.

Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8 for SAP Solutions jest inteligentnym systemem operacyjnym zaprojektowanym z myślą o stworzeniu stabilnego środowiska obejmującego chmurę hybrydową i umożliwiającego obsługę kluczowych dla przedsiębiorstwa obciążeń. Red Hat skutecznie wprowadził na rynek system RHEL 8, a teraz firma informuje o zaoferowaniu przez SAP wsparcia produkcyjnego dla systemu RHEL 8 for SAP Solutions używanego do obsługi obciążeń SAP HANA 2.0 (w wersji SPS 04 lub nowszej) na platformie Intel x86 (64-bitowej). Ponadto trwa obecnie proces weryfikacji rozwiązania na platformie IBM Power9. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w dokumencie SAP Note 2235581.

Sprawniejsze działanie, szybsze uruchamianie i restart

Rozwiązanie RHEL 8 for SAP Solutions udostępnia nowe możliwości zwiększania wydajności nowoczesnych obciążeń takich jak SAP HANA. Jedną z nich jest pełna obsługa trybu pamięci trwałej Intel Optane DC (pMEM) File System DAX (FS-DAX), który zapewnia większą gęstość pamięci, mniejsze opóźnienia i trwałość zapisu. Taka technologia może być bardzo skutecznym rozwiązaniem w przypadku baz danych działających w pamięci i wymagających wstępnego załadowania danych przed rozpoczęciem komunikacji z aplikacjami. Dzięki połączeniu pamięci trwałej i pamięci DRAM wzrasta ogólna gęstość pamięci operacyjnej systemu, a często używane dane mogą być przetwarzane szybciej przy mniejszym użyciu zasobów.

Dane tego typu można przechowywać w pamięci łatwiej dostępnej dla procesora, co pozwala zmniejszyć opóźnienia i ograniczyć do minimum wywołania bardziej czasochłonnych operacji pobrania danych z podsystemu pamięci operacyjnej. Oznacza to także skrócenie czasu uruchamiania bazy danych i ograniczenie całkowitych kosztów użytkowania w przypadku wykonywania innych zadań operacyjnych (np. restartów).

Lepszy wgląd w działanie systemu RHEL 8 for SAP Solutions

Korzystając z 25 lat doświadczeń w dziedzinie wsparcia klientów i analizując obsługę ponad miliona zgłoszeń serwisowych, opracowano rozwiązane Red Hat Insights, które zawiera mechanizmy analizy predykcyjnej systemu operacyjnego i uwzględnia reguły specyficzne dla oprogramowania SAP. Użytkownicy mogą dzięki niemu szybciej stwierdzić, czy ich środowisko SAP działa w sposób optymalny. Rozwiązanie oferowane w modelu „wiedzy jako usługi” ułatwia także podjęcie działań prewencyjnych i uniknięcie czynników ryzyka, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na ciągłość biznesową.

System Red Hat Insights jest regularnie aktualizowany — na podstawie zaleceń firm Red Hat i SAP wprowadzane są nowe reguły, dzięki którym operatorzy otrzymują ostrzeżenia o problemach z konfiguracją, lukach w zabezpieczeniach oraz innych czynnika ryzyka związanych z systemem. W instalacjach oprogramowania SAP obejmujących całe przedsiębiorstwo usługa Red Hat Insights ułatwia pracę zespołom operacyjnym dzięki funkcjom prewencyjnego sprawdzania odporności systemów na często występujące czynniki ryzyka i zagrożenia, a także powiadamianiu odpowiednich osób o rekomendowanych działaniach zaradczych. Rozwiązanie jest ponadto uzupełnieniem usługi SAP Early Watch, a zatem pozwala uzyskać przydatne informacje o całym systemie operacyjnym i wszystkich produktach SAP.

W systemie Red Hat Enterprise Linux 8.1 for SAP Solutions zostanie wprowadzona funkcja wdrażania poprawek na bieżąco, co pozwoli informatykom korzystającym z tej platformy i z rozwiązania Red Hat Insights nie tylko wykrywać i analizować potencjalne problemy, lecz także szybciej je rozwiązywać. Będzie można również ograniczyć do minimum przestoje w środowisku produkcyjnym, a nawet całkowicie je wyeliminować. Funkcja instalowania poprawek na bieżąco jest obecnie dostępna dla klientów korzystających z platformy Red Hat Enterprise Linux 7.6 for SAP Solutions w ramach subskrypcji Extended Update Support (EUS).

Skuteczniejsza optymalizacja wydajności

Na platformie RHEL 8 for SAP Solutions zestaw narzędzi GCC został oparty na wersji GCC 8.2 i jest wykorzystywany przez oprogramowanie SAP HANA. W wersji GCC 8.2 użytkownicy zyskują dodatkowe opcje optymalizacji wydajności i udoskonalony kod do obsługi złożonych obciążeń, takich właśnie jak SAP HANA. Więcej informacji na temat dodatkowych opcji w systemie RHEL 8 for SAP Solutions związanych z zestawem kompilatorów GCC 8.2 można znaleźć w dokumentacji kompilatorów i narzędzi programistycznych.

RHEL 8 for SAP Solutions: platforma do obsługi obciążeń analitycznych

SAP stara się zapewnić klientom obsługę środowiska chmury hybrydowej, dlatego kontenery Linux i technologia Kubernetes stały się podstawowymi elementami umożliwiającymi zbudowanie nowoczesnej infrastruktury analitycznej.

Podobnie jak technologia chmury hybrydowej nie opiera się na jednym rozwiązaniu, tak współpraca Red Hat z SAP nie ogranicza się do jednej platformy. W przyszłości firma chce zweryfikować współdziałanie rozwiązań SAP z innymi technologiami otwartych chmur hybrydowych oferowanymi przez Red Hat, w tym z platformą OpenShift i kolejnymi wersjami zweryfikowanej przez SAP platformy Red Hat Virtualization. Obecnie w głównych wersjach kodu Ansible dostępna jest kolekcja ról i modułów, umożliwiających łatwe konfigurowanie środowisk SAP w zautomatyzowany, oparty na regułach sposób. Planowane jest uwzględnienie zestawu takich ról systemowych w kolejnych wersjach systemu RHEL for SAP Solutions. Pozwoli to znacznie zwiększyć efektywność obsługi i obniżyć całkowite koszty użytkowania.

Zarówno w istniejących środowiskach SAP, jak i w przypadku planowania nowego wdrożenia warto przetestować system RHEL 8 for SAP Solutions i samodzielnie przekonać się o możliwościach tej platformy.

Autor: Don Pinto

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top