Cały czas rośnie tempo inwestycji w sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Tylko tak firmy mogą wyróżnić swoje usługi i produkty na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. VMware, by wesprzeć je w tym procesie postanowił przejąć firmę Bitfusion. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom teksańskiego start-upu organizacje znacznie łatwiej będą mogły zarządzać inteligencją maszynową zarówno w oparciu o tradycyjną infrastrukturę serwerową, jak i chmurowe środowiska hybrydowe.

 REKLAMA 
 KLIKNIJ I POBIERZ RAPORT ERP 
 
Firma Bitfusion stworzyła oprogramowanie dla akceleratorów sprzętowych, które pomagają usprawnić proces tworzenia i zarządzania aplikacjami biznesowymi. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu, które analizują i dobierają odpowiednie zasoby dla danego rozwiązania. Firma VMware, lider w dziedzinie innowacji dla biznesu, postanowiła wesprzeć swoją strategię SI rozwiązaniami start-upu Bitfusion.

Warunki transakcji nie zostały ujawnione. Po jej finalizacji VMware planuje wykorzystać technologię Bitfusion do obsługi systemów opartych na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, bez względu czy znajdą się one w tradycyjnym środowisku on-premise, czy w chmurze. Rozwiązanie zostanie zintegrowane z platformą VMware vSphere.

Akceleratory sprzętowe dla aplikacji przejmują dzisiaj wiele form. Mogą występować jako procesory graficzne, układy FPBA lub ASIC. Każdy z nich gwarantuje wzrost efektywności, ale w większości przypadków instalowane są jako rozwiązania fizyczne. W dłuższym terminie ich wykorzystanie maleje, wydajność słabnie i ograniczają firmie możliwość automatyzacji infrastruktury IT. Bitfusion umożliwi nam ich wirtualizację, co podniesie tempo wdrożeń oraz zmniejszy koszty dla biznesu – komentuje Krish Prasad, dyrektor generalny Cloud Platform Business Unit w VMware.


Wspólne rozwiązanie Bitfusion oraz VMware umożliwi m.in. oddzielić zasoby obliczeniowe od danej usługi i udostępni je innym usługom i rozwiązaniom poprzez sieć. Bez względu na w jakim środowisku działają. Daje to biznesowi znaczenie większą swobodę działania m.in. przy obsłudze obciążeń opartych na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Zamiast „izolować” dostęp do pewnej puli zasobów, rozwiązania te wykorzystają wspólne zasoby udostępnianie jako pula w ramach wirtualnej infrastruktury.

Pod wieloma względami Bitfusion dla akceleratorów sprzętowych zrobili to co VMware wiele lat temu uczynił dla technologii obliczeniowych oraz data center. Firma ta doskonale rozumie naszą filozofię „Any Cloud, Any App, Any Device” i rozszerza ją o działania oparte na sztucznej inteligencji wspartej chmurami obliczeniowymi, wirtualnymi sieciami czy konteneryzacją – dodaje Prasad.


Jak przekonują eksperci wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie będzie rosło. Trend ten potwierdza firma analityczno-badawcza IDC, która szacuje, że światowe wydatki na rozwój systemów SI sięgną blisko 36 mld USD w 2019 r. To wzrost o 44 proc. w stosunku do kwoty wydanej w 2018 r. Biznes inwestuje z rozmachem w projekty wykorzystujące możliwości oprogramowania SI, a to przyczyni się do uzyskania ponad dwukrotnie wyższej wyceny na poziomie 79,2 mld USD, już w 2022 r.

Wiązać się to będzie oczywiście z koniecznością odejścia od futurologicznej wizji superzaawansowanej SI, zmieniającej każdy obszar naszego życia. Rok 2019 będzie zatem również czasem „oswojenia” sztucznej inteligencji. Na chwilę obecną nie jest jednak z tym dobrze. Według badań VMware, niemal 45 proc. konsumentów uważa, że sztuczna inteligencja to bardziej „rzecz”, coś w rodzaju robota, niż zbiór inteligentnych algorytmów, usprawniających działanie systemów IT czy usług. A tym w istocie jest. Narzędziem optymalizacji – tłumaczy Stanisław Bochnak, strateg ds. biznesowych w VMware Polska.


Zrozumienie czym tak naprawdę jest i jak działa SI stanowi obecnie istotny problem. Choć tempo wdrożeń rośnie, mało która firma robi to w przemyślany sposób. Badania IDC, przeprowadzone na grupie niemal 2500 organizacji wskazują, że zaledwie 1 na 4 firmy, które już stosują rozwiązania sztucznej inteligencji, posiada opracowaną strategię SI dla całego przedsiębiorstwa.

Źródło: VMware Polska

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top