Przyszłość pracy stoi pod znakiem adaptacji
SAP -  Przyszłość pracy stoi pod znakiem adaptacjiTrendy HR w 2023 roku pokazują, że po okresie pandemii firmy chętniej widzą biura pełne niż puste. Pomimo tego w branży IT panuje przekonanie, że elastyczność – w zakresie miejsca, czasu i sposobu wykonywania pracy – na stałe wpisze się w krajobraz pracy. Liderzy branży pracują nad nowymi ramami kultury organizacyjnej oraz starają się dostosować do realiów zespołów rozproszonych. Jak zmieni się podejście do roli biur?

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Dla pracowników w takich krajach, jak Portugalia czy Niemcy, elastyczna praca nie jest już przywilejem, a prawem. Autorzy raportu SAP „HR – meta trendy 2023” sugerują, że dla zespołów HR najbliższe lata będą stały pod znakiem opracowania kryteriów sukcesu pracy hybrydowej. To z kolei będzie wiązało się z eksperymentowaniem z nowymi elastycznymi opcjami w zakresie miejsca, czasu i sposobu wykonywania pracy, jak choćby czterodniowy tydzień pracy. Tak naprawdę jednak chodzi o rozwikłanie paradoksu: dlaczego jesteśmy pokoleniem najbardziej zapracowanym, ale nasza produktywność nie wzrasta. Sednem jest więc znalezienie drogi na poprawę doświadczenia pracy przez pracowników.

Liderzy HR zmagali się w zeszłym roku z dysproporcjami w obszarze pracy hybrydowej: wśród pracowników stacjonarnych i tych, którzy pracują zdalnie. Obserwuję, że ten rok upływa na szukaniu nowej formuły na sprawiedliwą elastyczność. I to w kilku obszarach, takich jak dopasowane harmonogramy pracy, swobodne dysponowanie własnym czasem, dostęp do ciekawych i rozwijających projektów, możliwości zarobkowania na adekwatnym do wkładu pracy poziomie i zapewnienie pracownikom i pracownicom większej kontroli nad ilością pracy. W SAP prowadzimy także badania, których wyniki pokazują, że pracodawcy coraz częściej poszukują narzędzi technologicznych, które będę wspierać zdalne i hybrydowe modele pracy. Chodzi tu o narzędzia kontroli i śledzenia danych. Brzmi to niepokojąco, ale taka analiza może mieć dwa oblicza. Samo monitorowanie poziomu produktywności wcale nie musi przebiegać inwazyjne. To raczej oczywiste, że pracodawcy chcą znać efekty pracy swojej kadry w jednostce czasu i danym miejscu. Śledzenie liczby pracowników korzystających z przestrzeni biurowych lub niektórych narzędzi, mogą pomóc w podejmowaniu ważnych decyzji korzystnych dla ludzi i zespołów. Najważniejsza jest umiejętność szybkiego reagowania, wprowadzania zmian tam, gdzie są one wymagane, a tym samym wzmacniania kultury organizacyjnej. Do tego służą nasze rozwiązania – komentuje Katarzyna Rusek, wiceprezes i dyrektor HR SAP Polska


Nowa rola biur

Praca w trybie hybrydowym i budowanie zespołów rozproszonych stawia przed managerami wyzwanie: jak budować świadomość wspólnego celu? Na szali stoi poczucie przynależności, jakość więzi i kłopoty w komunikacji. Modernizowanie biur i zaplecza technicznego tak, aby wspierało ono charakter konkretnej organizacji, jest pracą dość żmudną. Wymaga czasu, zaangażowania w proces niemal wszystkich osób tworzących firmę oraz odpowiedzenia na pytanie, na które członkowie i członkinie zespołów czasem sami nie znają odpowiedzi: czego potrzebują?

Wyzwaniem jest także znalezienie odpowiednich proporcji pomiędzy realiami życia prywatnego a warunkami pracy. Aby wesprzeć ten proces, potrzebujemy biur sprzyjających współpracy, spotkaniom zespołowym, wspólnemu spędzaniu czasu. To kwestia zarówno dobrostanu psychicznego, ale także higieny myślenia kreatywnego, które buduje przecież przewagę konkurencyjną. Z takiego założenia wyszedł jakiś czas temu SAP, którego warszawski oddział, po latach obecności na Służewcu, zdecydował się na przeprowadzkę do Varso Tower. To wieżowiec, przy którego budowie zostały wzięte pod uwagę kryteria raportowania ESG – w nowym biurze SAP zadbano m.in. o optymalny dostęp światła naturalnego, wysoką jakość powietrza i maksymalne wytłumienie hałasu. Lokalizacja w centrum zapewnia nie tylko zaplecze sklepowo-gastronomiczne w zasięgu spaceru, ale także dostęp do wszystkich środków komunikacji.

Głębokie zmiany, których każdy z nas doświadcza, bywają paliwem napędowym dla firm i ludzi. Ale mogę także budzić niepokój oraz powiększać dysproporcje w dostępności do sprawiedliwych warunków pracy. W tym tygodniu, po 20 latach, warszawski oddział SAP przenosi się do nowego biura. Na poziomie logistycznym to oczywiście wydarzenie. Ale na poziomie kultury organizacyjnej przeszliśmy złożony proces, podczas którego musieliśmy odpowiedzieć sobie na pytania o to, jak najlepiej zabezpieczyć potrzeby naszych zespołów i największych talentów na rynku, które przecież od lat budują naszą firmę. Rola biura w modelu pracy hybrydowej (Flex Work) bardzo się zmieniła i zdecydowaliśmy się podążyć za tą zmianą – mówi Piotr Ferszka, prezes i dyrektor zarządzający SAP Polska.


Wydaje się więc, że powstające nowe kultury organizacyjne będą budowane wokół podobnych wartości: umożliwienia pracownikom i pracownicom spontanicznych interakcji, zapewnienia komfortu spotkań na żywo, a to wszystko przy jednoczesnym wykorzystaniu korzyści pracy rozproszonej. Chodzi tu głównie o skrócenie czasu dojazdu do biur, ograniczenie tłoku w przestrzeniach biurowych czy możliwość lepszej organizacji opieki domowej nad małymi dziećmi.

Pandemia przyspieszyła zmiany w obszarze nowego definiowania pracy, ale ich nie zapoczątkowała. Jak podaje Deloitte w swoim badaniu: przed 2019 rokiem 29 proc. ankietowanych członków i członkiń managementu deklarowało wdrażanie zmian w ramach nowej koncepcji pracy. Po pandemii już 61 proc. podkreślało zmiany w tym obszarze i to w ciągu najbliższych 3 lat.

Źródło: www.sap.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top