Dziś inwestując w infrastrukturę sieciową operatorzy na całym świecie stawiają głównie na światłowody. Nie znaczy to jednak, że miedź odchodzi do lamusa. Szczególnie telekomy zasiedziałe (dawni monopoliści), którzy posiadają rozległe, budowane przez lata sieci miedziane, chcą je wykorzystać, tak by zapewnić klientom przepływności nie gorsze niż na łączach światłowodowych. Technologią, która to umożliwia jest G.Fast.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Dzięki niej operatorzy mogą szybko i efektywnie kosztowo uruchamiać dostęp do internetu na infrastrukturze miedzianej i oferować usługi o przepływności do 500 Mb/s, a nawet do 1 Gb/s. A trzeba pamiętać, że rozwijana jest technologia XG-Fast (kolejna generacja technologii G.fast), która w warunkach laboratoryjnych osiąga w miedzianej sieci dostępowej przepływność na poziomie 10 Gb/s.

Według raportu firmy badawczej Point Topic na początku 2018 r. w zasięgu sieci dostępowych działających w technologii G.fast było na świecie już ok. 3 mln gospodarstw domowych, z czego korzystało z niej ok. 29 tys. domostw, głównie w Azji Południowo-Wschodniej.

Point Topic nie ma jednak wątpliwości, że w tym roku w G.Fast inwestować będą mocno kolejni operatorzy na całym świecie. Takie wdrożenia w tym roku zapowiedziała też Orange Polska.

Trend ten dostrzega firma Exfo, która wzbogaciła swą rodzinę urządzeń do przeprowadzania testów w sieciach miedzianych o model MaxTester 635G (MAX-635G). Umożliwia on testowanie nie tylko łączy DSL, ADSL2 czy VDSL2, ale i G.Fast. Exfo było pierwszą firmą na świecie, która wprowadziła na rynek urządzenie do testów tej ostatniej technologii.

Technicy aktywujący łącza u klienta mogą też skorzystać ze specjalnie przygotowanej aplikacji Speedtest firmy Ookla, która umożliwia szybki pomiar rzeczywistej przepustowości. Pracując w terenie mają też komfort, że MAX-635G umożliwia automatyczne przeprowadzanie podstawowego zestawu testów uruchomianego łącza dostarczając czytelnych wyników w postaci graficznej ze wskaźnikami czy próba była udane czy nie, wykrywając zdarzenia, takie jak: zwarcia, uziemienia, przerwy w obwodach, odczepy czy niezrównoważenia. Mają też do wyboru wiele opcji łączności do przesyłania testów i kompilowania raportów.

Warto podkreślić, że urządzanie otrzymało certyfikat jakości do pomiarów G.fast od Broadband World Forum. W porównaniu do poprzednich modeli MAX-635G wyposażony jest w bardziej wydajny zestaw akumulatorów, co bardzo docenili technicy testujący urządzenie.

MaxTester 635G jest już dostępny na rynku polskim, w ofercie firmy Rateart z Łodzi, która jest przedstawicielem Exfo.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top