comarchBrowar Błonie, producent piw regionalnych i rzemieślniczych, postawił na kompleksowe oprogramowanie do zarządzania procesami biznesowymi Comarch ERP XL. Wdrożony system informatyczny stosowany jest do obsługi kluczowych dla firmy obszarów: produkcja, logistyka i magazynowanie. Rozwiązanie w szczególności wykorzystywane jest przy planowaniu produkcji i podejmowaniu decyzji zakupowych, kontroli jakości oraz naliczaniu podatku akcyzowego.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Dzięki wdrożeniu systemu Comarch ERP XL firma usprawniła też pracę magazynu, uruchamiając aplikację Comarch Magazynier.

Od początku istnienia naszego browaru współpracujemy z prawdziwymi pasjonatami piwowarstwa. Korzystamy również z najlepszych rozwiązań technologicznych na rynku. Wszystko po to aby zapewnić najwyższą jakość warzonego piwa. Po rozszerzeniu parku maszynowego, po dostawieniu kolejnych dziesięciu tankofermentorów i po modernizacji linii rozlewowej przyszedł czas w ramach dalszego rozwoju firmy na wdrożenie całościowego systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Wybraliśmy Comarch ERP XL – mówi Jan Szyprzak, wiceprezes zarządu Browar Błonie.


Obszar produkcyjny takiego przedsiębiorstwa jak Browar Błonie wymaga wielowymiarowego wsparcia. Podstawą zarządzania muszą być racjonalne założenia. Comarch ERP XL umożliwia nie tylko dokładne definiowanie procesów produkcyjnych, dzielenie ich na etapy oraz określanie czynności do wykonania, ale także dokładne śledzenie i identyfikację partii produkcyjnych (traceability). Ta funkcjonalność odgrywa niebagatelną rolę w przypadku produkcji ciągłej i w obliczu coraz bardziej restrykcyjnych wymagań jakościowych.

Od początku swojej działalności browar nastawiony był na współpracę z dużymi sieciami handlowymi. To wymogło na nas konieczność posiadania wiedzy na temat każdego z produktów i półproduktów, które wykorzystujemy do produkcji takich jak: słód, chmiel, butelki i opakowania. Dzięki systemowi ERP XL zyskujemy możliwość identyfikacji każdego z wymienianych produktów zarówno na etapie warzenia, fermentacji, leżakowania, jak i rozlewu piwa. Dodatkowo system ERP pozwala nam edytować technologię produkcji. Za pomocą kilku kliknięć możemy wprowadzać pewne modyfikacje technologiczne czy też zmieniać dane dotyczące dostawców – Maciej Piaszczyński, dyrektor produkcji w Browar Błonie.


Materiały wsadowe do produkcji często wymagają określenia szeregu cech specyficznych takich jak: procentowa zawartość, wilgotność, kruchość, ekstrakt. Z kolei wyroby gotowe muszą zawierać informacje o smaku, kolorze, rozmiarze czy terminie przydatności do spożycia. Użytkownik systemu Comarch ERP XL może uwzględnić te dane, korzystając z funkcjonalności cech produktu oraz jego atrybutów.

Rozwój firmy sprawił że przestała być ona jedynie producentem kontraktowym dla większych marek browarniczych. Browar warzy również własne linie piwa takie jak Inne beczki, Kampinoskie czy Polski Folklor. 30-krotny wzrost postawił wymóg posiadania nie tylko systemu IT do zarządzania linią produkcyjną ale również efektywnego modułu logistyki.

W module logistyka możemy dużo efektywniej pracować na dokumentach. Mamy bardzo łatwy i szybki wgląd do tego, co się wydarzyło oraz do tego co możemy zaplanować. Dodatkowo dzięki aktualizowanej na bieżąco bazie danych możemy wygodnie, łatwo i skutecznie wystawić dokument. W zakresie sprzedaży mamy możliwość prowadzenia jej w wielokanałowym formacie HoReCa. Natomiast w kontekście akcyzy cała biurokracja i rozliczenia eksportowe są dużo bardziej uproszczone - Wojciech Piętka, kierownik magazynu i logistyki w Browar Błonie.


W ramach projektu cyfryzacji przedsiębiorstwa została uruchomiona również aplikacja do mobilnej obsługi procesów magazynowych Comarch Magazynier. Pracownicy zostali wyposażeni w kolektory, które umożliwiają realizację przyjęć i wydań towarów z magazynu, ewidencję przesunięcia towarów pomiędzy magazynami oraz realizację inwentaryzacji bezpośrednio przy towarze. Użytkownik korzystający z rozwiązania prowadzony jest w czytelny sposób przez kolejne kroki procesów przyjęć wydań i przesunięć między magazynami. Obsługa procesów wydań powiązana jest ściśle z algorytmem określonym dla magazynu np. FIFO, LIFO oraz FEFO.

Narzędzie kolektora zawiera zestaw tylko niezbędnych informacji do realizacji przyjmowania oraz wydawania surowców, zmniejsza to ryzyko pomyłek. Dodatkowo narzędzie pozwala na precyzyjne oraz skuteczne ewidencjonowania otrzymywanych i realizowanych dostaw w obrębie systemu Comarch ERP XL. Interfejs kolektora pomaga wybrać magazyn w obrębie którego będziemy przeprowadzać operacje magazynowe. Przykładowo, możemy w danym okresie procedować określone zlecenia, np. zamówienie zakupu. W momencie gdy dostarczany jest surowiec, na kolektorze pojawia się informacja o dostawie i urządzenie automatycznie dokonuje dalszych działań związanych z dostawą - opisuje Wojciech Piętka.


System Comarch ERP XL idealnie wpisał się w nasze potrzeby. Informatyzacja najważniejszych obszarów działalności firmy pozwoli nam na dalszy rozwój, ponieważ program gromadzi bardzo dużo danych na temat realizowanych procesów przez poszczególne oddziały. Ich analiza pozwala nam na podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych – podsumowuje Jan Szyprzak, wiceprezes zarządu Browar Błonie.


Źródło: www.comarch.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top