Impuls BPSC w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

BPSC ERPFirma BPSC uruchomiła na Wydziale Zarządzania krakowskiej AGH laboratorium dydaktyczne wyposażone w edukacyjną instalację systemu wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem ERP - Impuls BPSC. To kolejny krok szeroko zakrojonej współpracy BPSC z uczelniami wyższymi. Z otwartych przez chorzowską firmę laboratoriów korzystają już studenci kilku polskich uczelni, m.in. Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Firma BPSC przez uruchomienie na AGH laboratorium dydaktycznego wyposażonego w system Impuls po raz kolejny daje praktyczny przykład polityki firmy polegającej na ścisłej współpracy między ośrodkami naukowymi a firmą. Zainstalowany system wspomagający zarządzanie przedsiębiorstwem klasy ERP ma przybliżyć studentom zagadnienia związane z najnowocześniejszymi rozwiązaniami informatycznymi, nowoczesnymi standardami zarządzania oraz informatyzacją przedsiębiorstw. Dane początkowe wprowadzone do systemu udostępnił jego dostawca. Baza danych będzie na bieżąco uzupełniana i aktualizowana przez studentów i pracowników naukowych Wydziału Zarządzania. Studenci z AGH podczas warsztatów prowadzić będą „swoje” fikcyjne przedsiębiorstwa według wskazówek wykładowców i uczyć się analizy zachodzących zjawisk gospodarczych. Będą także stymulować zmieniające się otoczenie ekonomiczne firmy i obserwować wpływ takich zmian na efektywność przedsiębiorstwa w różnych obszarach. „Wirtualne przedsiębiorstwo” pozwoli studentom na zapoznanie się zarówno z regułami i specyfiką działalności konkretnej firmy oraz będzie poligonem doświadczalnym wprowadzanych zmian w samym systemie.

„Współpraca z BPSC nie jest jednostronna” – mówi dr inż. Marek Dudek z AGH – „Jako wydział otrzymaliśmy bardzo dobry system, na bazie którego studenci poznają tajniki nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem. Natomiast BPSC uzyskuje dzięki nam przyszłych użytkowników swojego systemu. W przyszłości planujemy wspólne publikacje, opracowania naukowe i konferencje. Ważnym aspektem nawiązanej współpracy jest także organizowanie i prowadzenie praktyk studenckich i pomoc w przygotowaniu prac magisterskich i doktorskich. Na bazie wspólnych doświadczeń inicjowane będą zmiany i modyfikacje systemu Impuls BPSC, mające na celu wzrost jego i tak dużej funkcjonalności.. Jedną z tego typu propozycji jest stworzony przez naukowców WZ AGH system oceny zorganizowania przebiegu procesów produkcyjnych. Weryfikacja rozwiązań empirycznych na tle praktyki gospodarczej jest jednym z elementów naszej strategii.”

Trudno jest przecenić współpracę BPSC z środowiskiem akademickim. Dzięki instalacjom systemu Impuls BPSC w laboratoriach uczelni studenci mogą w praktyce zapoznać się z problemami zarządzania nowoczesnym przedsiębiorstwem. W odróżnieniu do wykładów teoretycznych tego typu zajęcia dostarczają praktycznej wiedzy przyszłym menedżerom i inżynierom. W ramach zajęć studenci będą symulowali funkcjonowanie firm o różnych profilach działalności, wielkości, sposobie organizacji i zarządzania. Wyniki takich symulacji stanowić będą podstawę do badań naukowych prowadzonych przez studentów i pracowników naukowych AGH. Działania te ukierunkowane są przede wszystkim na opracowywanie rozwiązań wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem oraz stymulujących rozwój gospodarki.

„Zasadniczo współpraca BPSC z uczelniami ukierunkowana jest na wspomaganie dydaktyki na wielu płaszczyznach, różniących się formą i rodzajem wsparcia. Najbardziej spektakularnym jest na pewno pomoc przy organizacji pracowni komputerowej z zainstalowaną bazą Oracle i systemem Impuls Stanowi to podstawę do przygotowania programu dydaktycznego zajęć z praktycznym wykorzystaniem naszego systemu. Licencje przekazujemy uczelniom nieodpłatnie, w nieograniczonej ilości” – mówi Franciszek Szweda, Wiceprezes ds. eksploatacji BPSC, odpowiedzialny za współpracę z uczelniami.

Innym rodzajem współpracy z uczelniami w zakresie dydaktyki jest prowadzenie przez pracowników BPSC zajęć dla studentów na temat informatycznych aspektów różnych sfer funkcjonowania przedsiębiorstwa, zwłaszcza finansów, zarządzania personelem, produkcji, logistyki, controlingu i marketingu. „Ten rodzaj współpracy jest szczególnie dobrze przyjmowany przez słuchaczy studiów podyplomowych, którzy nierzadko współuczestniczą w zarządzaniu swoimi przedsiębiorstwami. Wiedza praktyczna przekazywana im w trakcie wykładu lub prezentacji jest często kwintesencją przekazywanej podczas studiów teorii” – dodaje Franciszek Szweda.

Współpraca Z AGH jest elementem szerszej polityki BPSC, zakładającej aktywną współpracę z uczelniami. Z instalacji systemu Impuls BPSC korzysta również np. Politechnika Śląska, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego, Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu oraz Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji w Bytomiu. BPSC współpracuje aktywnie także m.in. z AE w Katowicach, SGH, Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Łódzkim i Wyższą Szkołą Zarządzania w Opolu, a w trakcie realizacji są wspólne przedsięwzięcia z Politechniką Radomską i Wyższą Szkołą Finansów i Informatyki z Łodzi.

Źródło: www.bpsc.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top