Elektroniczny obieg dokumentów w branży medycznej
suncode logoElektroniczny obieg dokumentów i automatyzacja procesów biznesowych to w obecnych czasach żadne novum. Przedsiębiorstwa na całym świecie rozumieją istotę cyfryzacji – nie inaczej sytuacja ma się w branży medycznej i farmaceutycznej.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Placówki w Polsce zaczynają coraz odważniej sięgać po technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT – Information and Communications Technology). Nic dziwnego, jako że wymiana informacji pomiędzy placówkami, oraz placówkami i pacjentami pozytywnie wpłynęła na jakość proponowanych usług.

Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami ICT w polskich ośrodkach są m.in.:
 • Świadczenie usług telemedycznych;
 • Wystawianie dokumentów w formie elektronicznej, m.in., e-Zwolnienia, e-Recepty, e-Skierowania;
 • Dostęp do informacji z systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ),
 • e-Powiadomienia, usprawniające komunikację z pacjentem poprzez automatyczną wysyłkę SMS-ów lub e-maili, a także kodu PIN do realizacji e-Recepty;
 • Wykorzystywanie przenośnych urządzeń monitorujących stan pacjenta oraz zarządzających grafikiem (sali operacyjnej, pracy ratowników medycznych i karetek pogotowania ratunkowego).
Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Centrum e-Zdrowia, od 1 lipca 2021 roku polskie placówki medyczne są zobowiązane do zgłaszania wszelkich zdarzeń medycznych do systemu elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). System poprzez platformę pacjent.gov.pl zapewnia pacjentom nieograniczony dostęp do historii leczenia, jednocześnie zabezpieczając dokumenty przed zgubieniem. Ponadto system EDM odpowiada za obieg dokumentów między placówkami bez względu na to czy wizyta odbyła się w ramach świadczeń NFZ czy prywatnie.

Biorąc pod uwagę powyższe, można śmiało stwierdzić, że cyfryzacja i digitalizacja sektora medycznego i farmaceutycznego wydaje się dziś koniecznością dla jego sprawnego funkcjonowania.

Cyfryzacja branży medycznej „od środka”

Warto pamiętać, że branża medyczna to nie tylko szpitale i przychodnie, ale także centra rehabilitacyjne, laboratoria diagnostyczne oraz koncerny farmaceutyczne.

Zatem w zakresie cyfryzacji tego sektora musimy uwzględnić również procesy wykonywane „od środka”. Wykorzystanie systemów typu ERP oraz DMS pozwala nie tylko na uporządkowanie danych pacjentów, ale także zapewnia sprawniejszą obsługę korespondencji, rejestrację faktur i rozliczeń z dostawcami sprzętu medycznego, integrację z systemem finansowo-księgowym placówki, obsługę dokumentacji kadrowo-płacowej oraz stworzenie przejrzystego archiwum dokumentów przedsiębiorstwa.

Wprowadzenie automatyzacji procesów wewnętrznych oraz obsługi elektronicznego obiegu dokumentów pozwala na monitorowanie postępów i szybkie usuwanie błędów, a to przekłada się na zwiększenie efektywności pracy instytucji medycznych.

Elektroniczny obieg dokumentów dla branży medycznej od Suncode

Suncode współpracuje z przedsiębiorstwami z branży medycznej od wielu lat. Nasze rozwiązania są codziennie wykorzystywane przez sieci aptek, centra medyczne, przedsiębiorstwa farmaceutyczne oraz laboratoria medyczne.

Dzięki wdrożeniu systemu elektronicznego obiegu dokumentów mogą one czerpać wiele korzyści, takich jak usprawnienie procesów administracyjnych, digitalizacja dokumentacji medycznej oraz zwiększenie bezpieczeństwa przechowywanych danych pacjentów.

Do rozwiązań oferowanych przez system Plus Workflow, które cieszą się największą popularnością wśród klientów z branży medycznej zaliczamy:
 • proces rejestracji i obsługi faktur,
 • proces obsługi korespondencji,
 • proces opiniowania i archiwizowania umów, 
 • proces obsługi zapotrzebowań,
 • moduły usprawniające masowe skanowanie dokumentów np. Plus Barcode Reader
 • oraz możliwość integracji z zewnętrznymi systemami, wykorzystywanymi przez przedsiębiorstwa.
Podsumowując, automatyzacja procesów i elektroniczny obieg dokumentów w branży medycznej sprawiają, że jakość usług jest wyższa, a czas ich realizacji krótszy, co przekłada się na większą efektywność przedsiębiorstwa.

Źródło: www.suncode.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top