Przedsiębiorstwa przechodzą przyspieszony kurs z transformacji cyfrowej. Aż 64 proc. z nich deklaruje, że przeniosło swoją działalność do chmury – wynika z badania EY Polska „Transformacja cyfrowa firm 2020”. W najbliższym roku na podobny krok zdecydować się chce 26 proc. firm.

 REKLAMA 
 KLIKNIJ I POBIERZ RAPORT ERP 
 
Zapotrzebowanie na prawdziwie spójne i wygodne rozwiązania komunikacji cyfrowej będzie rosło – ocenia Leszek Szczęch z firmy Colt Technology Services.


Co zrobić, gdy przez pandemię nie można iść fizycznie do firmy, a jakoś trzeba korzystać z jej zasobów? To proste – „wystarczy” przenieść te zasoby do chmury. Cudzysłów nie jest przypadkowy. Transformacja cyfrowa jest bowiem zadaniem trudnym, ale wykonalnym. Zwłaszcza dla ambitnych menedżerów.

Przełomowy czas dla chmury

Pandemia niewątpliwie przyspieszyła pewne procesy. Przed kryzysem wielu przedsiębiorców nie spieszyło się ze zmianami. Jednym z powodów były koszty, innym zaś trudne do oszacowania skutki. Dane jednak mówią same za siebie. W ramach transformacji cyfrowej aż 64 proc. Firm wdrożyło rozwiązania chmurowe – wynika z badania EY Polska „Transformacja cyfrowa firm 2020”.

Jeszcze ciekawiej wyglądają deklaracje co do przyszłości technologii chmurowych. W ciągu najbliższych 12-18 miesięcy na takie wdrożenie zamierza zdecydować się 26 proc. firm. Chmura może więc stać się bardzo powszechnym narzędziem. Można zakładać, że nikt z ekspertów nie spodziewał się raczej takiego obrotu spraw.

Jak widać chmura odegrała kluczową rolę w umożliwieniu przedsiębiorstwom szybkiego reagowania i podejmowania działań. Można spodziewać się, że zapotrzebowanie na prawdziwie spójne i wygodne rozwiązania komunikacji cyfrowej będzie rosło. Kluczowy będzie dobór elastycznych strategii, które pomogą firmom utrzymać zaangażowanie klientów – ocenia Leszek Szczęch, dyrektor ds. rozwoju w Colt Technology Services.


Plusy dodatnie, plusy ujemne

Co firmy zyskują dzięki chmurze. W ankiecie EY Polska menedżerowie wskazywali przede wszystkim na poprawę komunikacji i współpracy (54 proc. wskazań). Innym istotnym argumentem za wdrożeniem rozwiązań chmurowych było obniżenie kosztów (34 proc.), zwiększenie elastyczności i wygody prowadzenia firmy. Co ciekawe, aż 29 proc. ankietowanych uznało, że dzięki chmurze zwiększy bezpieczeństwo danych.

Dalej jednak nie brakuje barier. Sporo firm zwraca uwagę na obawy związane z wysokimi kosztami przede wszystkim wysokie koszty (24 proc. wskazań). Z kolei 14 proc. badanych uważa, że nie ma na rynku rozwiązań dostosowanych do potrzeb ich firmy. Aż 29 proc. przyznaje wprost, że nie ufa technologiom chmurowym.
Co mógłby zmienić to podejście? Przed wdrożeniem technologii warto ją poznać, dać sobie czas na oswojenie się z nią. To też tak naprawdę zadanie dla dostawcy, aby zapewnić odpowiednią obsługę klientom. Nie jest powiedziane, że z dnia na dzień trzeba przenosić całe zasoby firmy do chmury. Można zacząć od mniejszej części, a potem kontynuować transformację – wskazuje Leszek Szczęch.


Co dwie chmury to nie jedna

Jaka rysuje się przyszłość przed technologiami chmurowymi? Większy popyt na takie rozwiązania i rosnące potrzeby klientów, zmuszają dostawców do poszukiwania adekwatnych rozwiązań. Wśród technologii chmurowych na znaczeniu zyskują platformy MultiCloud. Ich strategia obejmuje wykorzystywanie zarówno prywatnych, jak i publicznych platform chmurowych dla aplikacji.

Rozwiązania wielochmurowe przynoszą istotne korzyści dzięki elastycznej strukturze i łatwej skalowalności. MultiCloud zapewnia solidną opcję niezależnie od rozmiaru firmy. Zaś optymalizację kosztów można zaplanować zaczynając od najniższego poziomu, aby uzyskać najlepszy plan budżetu.

Firma Colt zapowiedziała, że w tym roku będzie nadal wspierać firmy zarówno lokalnie, jak i globalnie oraz zapewnić organizacjom działającym w regionie dostęp do elastycznych, szerokopasmowych usług sieciowych i komunikacyjnych na żądanie.

Źródło: Colt

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top