Comarch CDN XL w produkcji dyskretnej

COMARCH - systemy ERP, MRP, zarządzanie produkcjąKompleksowość zarządzania procesami wytwórczymi w ramach produkcji dyskretnej przysparza zmartwień niejednemu przedsiębiorcy. Szybko rosnąca konkurencja, postępujący nacisk na jakość i konieczność indywidualizowania oferty dla coraz bardziej wymagających Klientów zmuszają producentów do poszukiwania usprawnień. Jeśli dodać do tego wahania koniunkturalne i zmiany w przepisach oraz regulacjach nietrudno sobie wyobrazić, jak istotne znaczenie ma możliwość korzystania z zaawansowanych narzędzi do wspierania produkcji. Narzędziem takim jest Comarch CDN XL – zintegrowany system ERP do zarządzania przedsiębiorstwem.

Ujęcie modelowe


case_cdn_xl_produkcja_dyskretna_smallCechą szczególną produkcji dyskretnej jest wytwarzanie jednostkowych, łatwych do zidentyfikowania produktów. Ich głównym elementem jest lista składowa (ang. BOM – Bill of Materials) odzwierciedlająca surowcowy skład wyrobu gotowego. Comarch CDN XL umożliwia zarówno definiowanie prostych receptur, jak i rozbudowanych marszrut technologicznych uwzględniających najdrobniejsze nawet elementy etapów produkcyjnych. Warto podkreślić, iż produkcję dyskretną charakteryzuje również odwracalność jej procesów. Zabieg taki umożliwiłby w efekcie uzyskanie z wyrobu gotowego jego pierwotnych elementów składowych. Taka ścieżka jest w ramach Comarch CDN XL również możliwa. Za pomocą receptur dekompletacyjnych użytkownik ma możliwość definiowania listy surowców otrzymywanych z określonego produktu.

Bez względu na to, czy produkujemy na zamówienie czy też na magazyn, system zadba o utrzymanie racjonalnych stanów magazynowych poprzez wyliczenie optymalnych ilości minimalnych i maksymalnych dla wszystkich surowców i wyrobów gotowych. Wskaże ponadto grupę indeksów niskorotujących i umożliwi podjęcie w stosunku do nich działań stymulujących sprzedaż. Wszystko po to, by z jednej strony zapewnić sobie elastyczność w obsłudze Klienta, a z drugiej zagwarantować płynność finansową przedsiębiorstwa.

Ważna jest ilość

case_cdn_xl_produkcja_dyskretna_2_Istotny wpływ na modelowanie produkcji ma ilość wytwarzanych produktów. Inne oczekiwania musi bowiem spełniać system w przypadku produkcji jednostkowej, a inne w ramach produkcji seryjnej czy masowej. Pierwszy z wymienionych typów cechuje niska ilość wyrobów oraz niewielka lub nawet żadna powtarzalność zamówień. System Comarch CDN XL oferuje użytkownikowi pełne wsparcie w tym zakresie. Oznaczanie kwalifikacji pracowników oraz określanie uniwersalności funkcjonalnej maszyn i urządzeń mają niebagatelny wpływ na prawidłowe zarządzanie zasobami w produkcji jednostkowej. Pozwala to na optymalne wykorzystanie parku maszynowego, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie obciążenia wyrobu jednostkowego kosztami amortyzacji. Ale to nie wszystkie warunki sukcesu. Do tego rodzaju zamówień należy bowiem podchodzić indywidualnie i w oparciu o specyficzne kryteria. Funkcjonalności Comarch CDN XL takie jak ofertowanie, tworzenie kosztorysów i harmonogramów projektowych znacząco ułatwiają zarządzanie oraz śledzenie realizacji produkcji na zamówienie.

Podobnie jest z modelem produkcji seryjnej w jej różnych odmianach czy też produkcji masowej. Konieczność organizowania linii montażowych w tzw. „strumień potokowy” wymaga daleko posuniętej optymalizacji procesów wytwarzania. Comarch CDN XL umożliwia definiowanie wąskich gardeł produkcyjnych, planowanie wydajności poszczególnych zasobów czy też zarządzanie obciążeniem stanowisk. Pozwala również na określanie czasu realizacji czynności, a tym samym na ustalenie czasu cyklu. Funkcjonalność kalendarzy dostępności zasobów w zestawieniu z danymi dotyczącymi zamówień dostarcza ponadto bardzo istotnej informacji, jaką jest czas taktu, który pozwala racjonalizować założenia dotyczące tempa produkcyjnego. Cel takiego działania jest zrozumiały – dostarczyć Klientowi produkt na czas przy jednoczesnej eliminacji przestojów linii produkcyjnych z jednej strony i pracy w nadgodzinach z drugiej.

Walka z kosztami

Precyzyjne definiowanie wieloetapowych technologii produkcyjnych daje użytkownikowi możliwość organizacji szeregowego lub równoległego systemu produkcji, co w konsekwencji oznacza efektywne zarządzanie zapasami międzyoperacyjnymi i eliminowanie mikroprzestojów, które z ekonomicznego punktu widzenia są źródłem zamrożenia środków obrotowych. Wszystko to przekłada się na koszty, a ich definiowanie jest niezbędnym elementem skutecznego zarządzania produkcją. Comarch CDN XL w pełni wspiera producentów w tym zakresie. Każdy surowiec, zasób pracowniczy, proces czy czynność może legitymować się określonym kosztem, co pozwala w późniejszym etapie na precyzyjne określenie technologicznego kosztu wytworzenia produktu. Raport taki prezentowany jest w ujęciu dynamicznym – każda zmiana naniesiona na technologię powoduje automatyczne przeliczenie kosztu wytworzenia, dzięki czemu użytkownik zawsze ma dostęp do aktualnej informacji. System umożliwia również ustalanie progu ekonomicznej opłacalności uruchomienia procesu (tak ważne choćby dla produkcji seryjnej), co w skuteczny sposób zapobiega przed kosztowo nieracjonalnym planowaniem produkcji.

Efektywne harmonogramowanie

Planowanie to, zwane również harmonogramowaniem, jest podstawą logistycznego funkcjonowania przedsiębiorstwa produkcyjnego. Dotyczy ono nie tylko procesów stricte produkcyjnych, ale obejmuje swym zasięgiem całokształt działań w ramach SCM (Supply Chain Management). System Comarch CDN XL efektywnie te działania nadzoruje. Pełna obsługa łańcucha dostaw, poczynając od ofertowania, poprzez zamówienia sprzedaży i zakupu, a na fakturowaniu kończąc, to tylko część z nich. Możliwość kalkulacji zapotrzebowania, tworzenia planów i bilansów stanów towarowych stanowią dodatkowe wsparcie. W rezultacie możliwe jest dokładne zaplanowanie procesów produkcyjnych. System ERP Comarch przeznaczony dla firm produkcyjnych wyposażony jest w szeroki wachlarz modeli planowania.

Sprawia to, iż każdy znajdzie ten właściwy dla specyfiki prowadzonego biznesu. Wizualizacja planów za pomocą wykresu Gantta czy karta pracy stanowią doskonałe narzędzie do informowania pracowników produkcyjnych o zleceniach, które powinni zrealizować. Osoby wykonujące poszczególne czynności w procesie produkcji mogą skorzystać również z ekranów dotykowych umiejscowionych bezpośrednio na stanowisku ich pracy i za pomocą prostego interfejsu dotrzeć do niezbędnej informacji na temat zlecenia i zarejestrować jego realizację. Współpraca z kolektorami danych czy czytnikami kodów kreskowych również nie stanowi dla systemu najmniejszego problemu.

case_cdn_xl_produkcja_dyskretna_3_


Śledzenie produktów

Produkcja dyskretna to także potrzeba śledzenia wytwarzania pojedynczych wyrobów. Oznacza pełną identyfikowalność komponentów, półproduktów oraz wyrobów gotowych na przestrzeni długiego czasu. Współczesne wymagania jakościowe nie pozostawiają w tym zakresie złudzeń. Konieczność spełniania norm dotyczących zdolności śledzenia elementów produkcji (ang. traceability) jest niekwestionowana. Comarch CDN XL wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Na każdym etapie realizacji zlecenia (również po jego zakończeniu i sprzedaniu produktu) użytkownik ma możliwość edycji dokumentów z nim związanych i dotarcia choćby do informacji na temat pochodzenia użytego surowca.

Wymienione wyżej funkcjonalności stanowią jedynie część możliwości Comarch CDN XL w zakresie produkcji dyskretnej. Nie można również zapomnieć o platformie Business Intelligence. Jej szerokie możliwości raportowania i analizowania zebranych danych są doskonałym wsparciem w procesach zarządzania produkcją. Tabele, wykresy, zestawienia, mapy – za ich pomocą każdy znajdzie to, czego poszukuje. Dogłębna analiza kosztów produkcji, śledzenie stopnia realizacji zleceń czy raportowanie dotyczące odpadów produkcyjnych dostarczą nieocenionej wiedzy na temat kondycji obszaru produkcyjnego w firmie. Jeśli dodać do tego możliwość budżetowania, tworzenia strategicznych kart wyników czy drążenia danych, otrzymujemy kompletne narzędzie kontrolingowe obejmujące swym zasięgiem cały obszar funkcjonalny firmy.

case_cdn_xl_produkcja_dyskretna_4_

Elastyczność systemu Comarch CDN XL sprawia, iż z łatwością można dostosować go do specyfiki konkretnego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Funkcjonalności standardowe mogą być uzupełnianie rozwiązaniami dedykowanymi, a nad całością czuwa sztab profesjonalistów w zakresie programowania i wdrażania systemu. Zastosowanie produktu Comarch stanowi gwarancję sukcesu na polu szeroko rozumianego zarządzania produkcją jako taką oraz przedsiębiorstwem w całości.

Źródło: www.comarch.pl
Autor: Tomasz Hejmo

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top