Comarch CDN XL w produkcji procesowej


comarchSpecyfika działalności firm stosujących model produkcji procesowej stanowi nie lada wyzwanie dla producentów oprogramowania ERP. Obszar produkcyjny wymaga w tym przypadku wielowymiarowego wsparcia, a zarządzanie oparte być musi o racjonalne założenia. Szereg wymagań jakościowych stawianych producentom nie może być pomijany przy projektowaniu systemu wspierającego zarządzanie. Comarch CDN XL jest narzędziem, które kryteria te spełnia. Jako polski produkt rozwijany od lat przez ekipę doświadczonych ekspertów doskonale nadaje się do firm wykorzystujących produkcję procesową, zwaną również produkcją ciągłą.
Specyfika procesów ciągłych

comarach_pp_1W tym modelu wytwarzania produkt może być wyrobem końcowym, ale może również stanowić wsad do innego procesu. Cechuje go przy tym nieodwracalność, co odróżnia ten typ wytwarzania od modelu dyskretnego. Comarch CDN XL umożliwia dokładne definiowanie procesów produkcyjnych, dzielenie ich na etapy oraz określanie czynności do wykonania. Otrzymane półprodukty, podlegające ewidencji magazynowej lub będące jedynie zapasem produkcyjnym w toku (ang. WIP – Work In Progress) i określane mianem fantomów, mogą podlegać dalszej obróbce w dowolnym procesie produkcyjnym. Użytkownik ma tym samym pełną dowolność w określaniu przebiegu poszczególnych procesów przy uwzględnieniu ich cech szczególnych. System umożliwia przy tym dokładne śledzenie i identyfikację partii produkcyjnych (ang. traceability), co w przypadku produkcji ciągłej i w obliczu coraz bardziej restrykcyjnych wymagań jakościowych, odgrywa niebagatelną rolę.


comarch_pp2Comarch CDN XL stwarza ponadto możliwości cechowania surowców i wyrobów gotowych. Materiały wsadowe do produkcji wymagają częstokroć określenia szeregu cech specyficznych. Zależnie od branży mogą to być temperatura, wilgotność, procentowa zawartość składników, grubość itp. Dla wyrobów gotowych z kolei koniecznym może okazać się określenie np. smaku, koloru, rozmiaru czy terminu przydatności do spożycia. Te wszystkie istotne informacje użytkownik systemu  ERP Comarch CDN XL może uwzględnić przy wykorzystaniu funkcjonalności cech produktu oraz jego atrybutów. Cechy umożliwiają dzielenie określonych towarów na partie legitymujące się tym samym wskazaniem (dotyczącym na przykład daty ważności) i ich późniejsze zarządzanie w procesach logistycznych. Stosowanie atrybutów daje natomiast nieograniczone wręcz możliwości klasyfikowania towarów wedle własnych kryteriów spełniając wszystkie oczekiwania w zakresie identyfikacji materiałowej.

W produkcji procesowej nie można zapominać o skalowalności wytwarzania. Pewne procesy mogą bowiem odbywać się nawet w sytuacji braku pożądanej ilości surowca. Nie stanowi to problemu dla systemu Comarch CDN XL. Każde zlecenie produkcyjne jest dokładnie kontrolowane pod względem możliwości realizacji, a użytkownik informowany o ewentualnych konfliktach. System sprawdza zgodność ilości rozchodowanych surowców i przyjmowanych produktów i umożliwia częściową realizację zleceń. Funkcja planowania całkowitego pozwala natomiast na takie zaplanowanie zlecenia, w którym wszystkie otrzymane półprodukty poddane zostaną dalszej obróbce zapewniając ich całkowite zużycie. Skutecznie wspomaga to działania mające na celu obniżanie zapasów w toku i unikanie budowania nadmiernych stanów magazynowych dla półproduktów.

Zaawansowane planowanie

Sposobów planowania zleceń w systemie Comarch CDN XL jest wiele. Wybór konkretnego modelu dokonywany jest przez planistę zależnie od pożądanej dokładności w zakresie rezerwacji czasu i doboru zasobów. Te wykorzystywane są przez system zgodnie z ustalonymi dla nich kalendarzami dostępności, co gwarantuje optymalizację harmonogramu i możliwie pełne (a zarazem bezkonfliktowe) wykorzystanie pracowników oraz parku maszynowego. Warto podkreślić, iż integralność systemu ERP Comarch zapewnia uwzględnienie podczas planowania potwierdzonych zamówień zakupu oraz dostaw w tranzycie. Dodatkowa funkcjonalność w postaci przeplanowania zlecenia może natomiast okazać się przydatna w sytuacji pojawienia się konfliktujących ze sobą zleceń o różnych priorytetach wykonania. Zaimplementowane w systemie zaawansowane algorytmy planistyczne zapewniają skuteczne harmonogramowanie, brak niepotrzebnych luk w wykorzystaniu zasobów i dostarczają realne informacje na temat możliwości realizacji zamówienia.

comarch_pp3Specyfika produkcji ciągłej wymaga od systemu elastyczności. Dotyczy to choćby wspomnianej już wcześniej skalowalności produkcji. Innym przykładem jest wielość jednostek miary. Surowiec może być przyjmowany na magazyn w metrach kwadratowych, a wydawany do produkcji w kilogramach i sprzedawany w metrach bieżących. System musi wspierać obsługę tego aspektu. W Comarch CDN XL użytkownik może definiować dowolną ilość jednostek wykorzystywanych przy transakcjach. W przypadku opakowania zwrotnego ma również możliwość kreowania schematów kaucji wraz z określonymi wagami dla każdego wariantu. Szczegółowa ewidencja materiałów opakowaniowych i zarządzanie nimi w ramach łańcucha dostaw zabezpiecza przed nieoczekiwanym ich brakiem skutkującym często przestojami produkcyjnymi lub problemami jakościowymi. Pomaga ponadto racjonalizować koszty transportowe i usprawnia pracę magazynu.



Rola magazynu

comarch_pp4Efektywna polityka magazynowa to bardzo istotny element zarządzania firmą zajmującą się produkcją procesową. Warto podkreślić, że odbiorcy są zazwyczaj dużymi kontrahentami i zamawiają produkty w dużych ilościach, a procesy produkcyjne są długie i skomplikowane. Sprawia to, iż konieczna staje się produkcja na magazyn (ang. Make-to-Stock). Zarządzanie zapasami, ich racjonalizacja, lokalizacja oraz ewidencja stanu i ruchów to podstawowe wyzwania, przed którymi stoją producenci. Tu z pomocą przychodzi m.in. funkcjonalność Magazynu Wysokiego Składowania w ramach Comarch CDN XL. Dowolne i proste definiowanie magazynów oraz lokalizacji, nadawanie im określonych parametrów składowania oraz wiązanie z konkretnymi produktami ułatwiają proces zarządzania magazynem. To użytkownik decyduje, jaki sposób rotacji oraz wyceny zapasów wybrać. Mogą to być systemy kolejkowe bazujące na kolejności „wchodzenia” towarów na magazyn, zarządzanie oparte na datach ważności pozycji magazynowych czy też wybór ręczny. Stosując przenośne kolektory danych możliwe jest szybkie prowadzenie spisów inwentaryzacyjnych, a wykorzystanie elektronicznej wizualizacji struktury magazynu ułatwi pracownikom efektywne po nim poruszanie się. Mechanizmy te wzmagają kontrolę przepływu towarów i umożliwiają nadzór nad szeroko pojętymi procesami logistycznymi.

Koszty i analizy

Wszystko to po to, by zapewnić satysfakcję Klienta i utrzymać koszty na rozsądnym poziomie. Kwestia kosztów i rozliczania zleceń produkcyjnych także nie zostały pominięte w Comarch CDN XL. Bardzo łatwy dostęp do technicznego kosztu wytworzenia produktu umożliwia szybką analizę opłacalności produkcji i podjęcia ewentualnych działań w celu jej zwiększenia. Na każdym etapie system dostarcza informacji na temat kosztów rzeczywistych, ale umożliwia również stosowanie kosztów ewidencyjnych. Wszystkie te dane mogą być ponadto z łatwością poddawane wielowymiarowym analizom w oparciu o narzędzia Business Intelligence. BI wspiera analityczno-kontrolingową część produkcji, a generowanie raportów, zestawień, budżetów nie stanowi dla użytkownika najmniejszego problemu i, co najważniejsze, nie wymaga od niego zaawansowanej wiedzy informatycznej. Ponadto, korzystając z funkcjonalności subskrypcji wskazane osoby mogą automatycznie otrzymywać wybrane raporty pocztą elektroniczną i stanowią nieocenioną informację legitymującą do podejmowania właściwych decyzji biznesowych.

comarch_pp5


Przytoczone wyżej argumenty dowodzą, iż Comarch CDN XL jest narzędziem kompletnym i doskonale radzi sobie ze specyfiką produkcji procesowej. Doświadczenia zbierane na przestrzeni wielu lat rozwijania produktu i wdrażania go w firmach produkcyjnych potwierdzają, że system jest odpowiedzią na wyzwania i potrzeby przedsiębiorstw wytwórczych.
Źródło: www.comarch.pl
Tomasz Hejmo

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top