Grupa wdrożyła system pt. Kompleks Finansowo Księgowy oraz system Business Intelligence w modelu outsourcingowym. Projekt przeprowadził Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa.

Kompania Węglowa jest jednym z największych producentów węgla w Europie. W chwili powstania spółki do jej struktur trafiło dawnych 5 spółek węglowych z ich 32 kopalniami i zakładami. Kompania zatrudnia aktualnie ok. 65 tys. pracowników i posiada 16 kopalń oraz 5 zakładów.
Wdrożenie Kompleksu Finansowo Księgowego (KFK) było przeprowadzane w trakcie procesów restrukturyzacyjnych w KW, wydzielających 4 Centra Wydobywcze. Aby scentralizować procesy księgowe i finansowe w firmie, której zakłady są rozproszone na 200 km kw. jedynym rozwiązaniem technicznym było zastosowanie technologii internetowych.

W trójwarstwowej architekturze rolę interface u użytkownika pełni przeglądarka internetowa (IE lub inna), strony aplikacji są udostępniane przez środowisko linuksowe (Apache/ZOPE), a baza danych Oracle pracuje na stabilnych, skalowalnych i super wydajnych serwerach IBM pSeries.

Rozwiązania kompleksu KFK gwarantują funkcjonalność niezbędną dla bezpiecznej obsługi organizacji o strukturze wielozakładowej. Z pomocą kompleksu możliwe jest tworzenie zespołów wyspecjalizowanych do wykonywania standardowych czynności księgowych, takich jak np.: określenie standardów księgowych oraz ścieżek akceptacji (kontrola merytoryczna), wstępna rejestracja faktur wraz z kontrolą formalną i finansową, centralne zarządzanie środkami finansowymi, rozrachunkami z kontrahentami, centralne sporządzenie deklaracji podatkowych na bazie cząstkowych sprawozdań zatwierdzanych na poziomie zakładów, sporządzenie sprawozdań finansowych.

System zgodny z prawem

Kompleks KFK pozwala na elastyczne zarządzanie sferą księgową i finansową firmy, poprzez umożliwianie dostępu do zasobów i realizowanych procesów z różnych poziomów szczebla zarządzania. Realizowana z pomocą kompleksu polityka ewidencji i rozliczania zjawisk gospodarczych, pozwalają na jednolitą i spójną interpretację zachodzących zjawisk gospodarczych. Kompleks KFK zapewnia funkcjonalność określoną przez ustawodawstwo (KFK uzyskało potwierdzenie od niezależnych ekspertów zgodności z Ustawą o Rachunkowości) i przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Ponadto zasoby kompleksu stanowią bazę wiedzy dla przeprowadzania analiz zarządczych i kontrolingowych na każdym szczeblu zarządzania oraz wsad do Korporacyjnej Hurtowni Danych opartej o oprogramowanie Business Obiects i Sybase IQ. To drugi zrealizowany ostatnio w KW projekt informatyczny.

Potrzeba stworzenia Korporacyjnej Hutowni Danych pojawiła się po nagromadzenu olbrzymiej ilości danych w systemach dziedzinowych takich jak Kompleks Finansowo Księgowy, czy inne systemy KW (np. Kompleks Logistyki i Kadrowo Płacowy lub narzędzia wspierające produkcję i zbyt węgla).

KW jako jednostka wielozakładowa potrzebowała centralnego systemu gromadzenia i analiz danych zgromadzonych dotychczas w systemach dziedzinowych SZYK i SZYK2 autorstwa COIG S.A.

Dotychczasowym rozwiązaniem był zestaw raportów wbudowanych w aplikacje systemu SZYK. Każda aplikacja dziedzinowa systemu SZYK (FK, GM, Kadry i Płace, Produkcja itd.) posiada predefiniowany i sparametryzowany zestaw raportów umożliwiających podgląd zgromadzonych danych i emisję wydruków. Obecne mechanizmy rynkowe jak również koniunktura na rynku paliw stawia KW SA w roli aktywnego uczestnika gry rynkowej. Trafność podejmowanych decyzji związanych z prowadzeniem tej skali przedsiębiorstwa wpływa bezpośrednio na jego wyniki finansowe, dlatego zbudowanie systemu Business Intelligence znacząco wpływa na jakość i wiarygodność analiz i prognoz.

Ceny pod kontrolą

Jednym z istotnych elementów jest też kontrola przy użyciu hurtowni danych podstawowych procesów w Kompanii takich jak: zakupy (wejście) - kontrola cen zakupu z cenami z przetargów, sprzedaż węgla (wyjście) - kontrola cen i dostaw dla ASW ( autoryzowanych sprzedawców węgla), kontrola realizacji umów, kontrola rozrachunków itp.

Całość rozwiązania, modelowanie i warstwa fizyczna bazy została zaprojektowana w narzędziach Sybase PowerDesigner. COIG SA stosuje narzędzia PowerDesigner w całym procesie wytwarzania aplikacji. Dane gromadzone w Hurtowni są obsługiwane przez silnik bazodanowy dedykowany zapytaniom analitycznym Sybase IQ. Sybase IQ wykazał się największą szybkością odpowiedzi na budowane ad-hoc zapytania oraz oszczędnością zasobów, które są wymagane dla tego rodzaju środowiska (w serwerze IQ dane załadowane do hurtowni zabierają mniej miejsca niż dane źródłowe). Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ COIG SA świadczy głównie usługi outsourcingowe i koszt infrastruktury jest jednym z poważniejszych kosztów utrzymania całości rozwiązania.

Obecnie system jest zainstalowany w CPD COIG SA na komputerach firmy IBM ( BladeCenter i pSeries) a pracownicy KW SA korzystają z niego poprzez sieć WAN. Podstawową zaletą tego systemu jest jednolite i jednoznaczne spojrzenie na zgromadzone w organizacji dane. Dystrybucja identycznych raportów pozwala interpretować zawartą w nich informację identycznie na wszystkich szczeblach zarządzania i struktury organizacyjnej.

Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top