Automatyczna identyfikacja w procesach magazynowych i produkcyjnych w Fabryce Farb i Lakierów Śnieżka S.A.

Zarządzania współczesną firmą działającą w obszarach związanych z logistyką nie można realizować bez wspomagania mniej lub bardziej zaawansowanej techniki oraz szybkiego dostępu do aktualnych danych logistycznych.


Zwiększona aktywność konkurencji oraz coraz większe wymagania klientów powodują, że przedsiębiorstwa produkcyjne poszukują rozwiązań pozwalających na obniżenie kosztów działalności, przyspieszenie obsługi operacji logistycznych i wyeliminowanie błędów w rejestrowanych danych, jak również na pełną kontrolę etapów produkcyjnych. Realizacja tych celów jest możliwa dzięki wprowadzeniu zaawansowanych systemów informatycznych klasy ERP, zintegrowanych z systemem automatycznej identyfikacji działającym w oparciu o kody kreskowe i lokalną sieć bezprzewodową Spectrum24.

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA w Brzeźnicy to jeden z największych producentów farb, lakierów, preparatów ochrony drewna i metalu oraz systemów dociepleń w Polsce. Wysokiej jakości produkty oferowane są nie tylko w Polsce, ale także za granicą, firma prowadzi sprzedaż do Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy czy Estonii. Kapitał spółki należy w 100% do polskich właścicieli. W ciągu kilkunastu lat firma z małej prywatnej spółki stała się przedsiębiorstwem należącym do ścisłej czołówki krajowych producentów farb i lakierów. Dynamiczny rozwój firmy wymusił potrzebę zwiększenia kontroli oraz optymalizację procesów logistycznych w ramach przedsiębiorstwa. Zarząd firmy zdecydował o inwestycji w nowoczesny system informatyczny klasy ERP firmy IFS Industrial & Financial Systems Poland oraz lokalną sieć bezprzewodową Spectrum24, funkcjonującą w obszarach magazynów i produkcji, wdrożoną przez firmę BCS Polska. Oba systemy są zintegrowane i funkcjonują w czasie rzeczywistym, maksymalizując korzyści z wdrożenia oraz zwrot inwestycji.

Zakres wdrożenia systemu Spectrum24

Wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego IFS Applications w firmie Śnieżka obejmowało kilka obszarów przedsiębiorstwa: produkcję (MRPII), dystrybucję wraz z obsługą gospodarki magazynowej, finanse, księgowość oraz zarządzanie sprzedażą (CRM). W usprawnieniu procesów magazynowych i produkcyjnych posłużono się nowatorskim rozwiązaniem lokalnej sieci bezprzewodowej Spectrum24 (patrz rys. 1 - wszystkie rysunki w wersji drukowanej artykułu).

Spectrum24® to sieć bezprzewodowa wykorzystująca fale elektromagnetyczne do przesyłania sygnałów cyfrowych. Prędkość transmisji danych wynosi około 2Mb/s lub 11Mb/s w zakresie częstotliwości
2,4-2,5 GHz. Technologia ta została opracowana do szybkiego, pewnego i bezpiecznego przesyłania danych prawie w każdych warunkach. Przesyłane dane są dobrze zabezpieczone przed przechwyceniem przez osoby niepowołane. Każda wiadomość jest kodowana i tylko nadajniki i odbiorniki pracujące w systemie znają indywidualny kod, który jest nadawany jednorazowo i wyłącznie dla każdego systemu. Dzięki odporności na metalowe konstrukcje, powierzchnie odbijające i zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne utrata danych jest praktycznie niemożliwa. Dodatkowo system komunikacji bezprzewodowej Spectrum 24® posiada architekturę otwartą. Oznacza to, że w przyszłości można go rozbudować w łatwy sposób i dopasować do nowych potrzeb i funkcji.

Przy automatyzacji procesów w zakładzie zastosowano wciąż najtańszą i najprostszą metodę identyfikacji, czyli kody kreskowe. Etykieta logistyczna została stworzona w systemie EAN-128, w której zakodowano numer palety, numer zlecenia produkcyjnego, numer partii towaru, kod jednostkowy towaru i liczbę opakowań na palecie oraz datę ważności. Etykiety są drukowane na specjalistycznych drukarkach termotransferowych Z4M firmy Zebra. Kod kreskowy wykorzystano również w identyfikacji regałów. Kody te stanowią odwzorowanie numeru lokalizacji magazynowej w systemie komputerowym.

Głównymi elementami systemu Spectrum24® są przenośne terminale radiowe z wbudowanym czytnikiem kodów kreskowych (PDT6846) oraz punkty dostępu (ang. access point AP4131) służące jako pomosty radiowe z lokalną siecią kablową. W związku z tym, że firma Śnieżka zajmuje się produkcją farb i lakierów, w zakładzie wyznaczono strefy zagrożenia wybuchem. Ma to bardzo duże znaczenie podczas doboru właściwego sprzętu. Terminale przenośne, które mogą pracować w różnych miejscach na terenie zakładu (ogranicza je tylko zakres sieci radiowej), musiały być zgodne z normami bezpieczeństwa (tzw. obudowa nieiskrząca). Schemat funkcjonowania systemu radiowego w powiązaniu z systemem zintegrowanym IFS Applications przedstawia rys. 2 (w wersji drukowanej artykułu).

Korzyści wynikające z wdrożenia systemu radiowego Spectrum24®

Zastosowanie automatycznej identyfikacji w oparciu o kody kreskowe, system radiowy Spectrum24® oraz nowoczesny system informatyczny IFS Applications pozwoliły na wyeliminowanie błędów w operacjach magazynowych i w produkcji oraz na skrócenie czasu potrzebnego do realizacji tych operacji do minimum, jednocześnie wprowadzając pełną mobilność operatorów. Dysponując na przenośnych terminalach zawsze aktualną informacją o stanach magazynowych oraz bieżących wysyłkach do realizacji, operatorzy mogą skoncentrować się na wykonaniu zleconych zadań, rejestrując na bieżąco wykonywane operacje. Krytyczny proces realizacji zamówienia klienta uległ znacznemu skróceniu – zamówienie jest wysyłane drogą radiową do terminala pracującego w magazynie. Terminal podpowiada lokalizację wydawanej palety, operator odczytuje kody kreskowe identyfikujące paletę i miejsce składowania, zaś system na bieżąco kontroluje, czy przygotowywany do wysyłki transport jest zgodny z zamówieniem. Na koniec terminal wysyła do komputera centralnego potwierdzenie realizacji zamówienia, umożliwiając automatyczne wystawienie dokumentów spedycyjnych i faktury. W podobny zautomatyzowany sposób obsługiwane są inne procesy logistyczne, m.in. inwentaryzacja, rejestracja dostaw, raportowanie przyjęć z produkcji czy przepływy materiałowe między oddziałami spółki.*

Zastosowanie bezprzewodowej łączności czytników umożliwiło natychmiastowy przepływ informacji o transakcjach magazynowych, dając bieżącą informację do planowania produkcji, co jest nieocenione przy krótkim cyklu produkcyjnym – stwierdził Tomasz Pawlus, główny informatyk firmy Śnieżka. – Nie wyobrażam sobie funkcjonowania dużego, wielooddziałowego przedsiębiorstwa bez identyfikacji towarów za pomocą kodów kreskowych – tym bardziej że wymogi rynku wymuszają stosowanie tych kodów.

Źródło: www.logistykafirm.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top