Wiedza o pracownika wspierana przez automatyczną identyfikację danych

Pracownicy fizyczni wykonując powierzone obowiązki magazynowe i produkcyjne często odcięci są od danych zawartych w systemach informatycznych. Odpowiedzialni za pracę fizyczną, ewidencjonują dodatkowo odręcznie zdarzenia logistyczne i produkcyjne. Z doświadczeń firmy TOT.NET wynika, że papierowy obieg informacji to nadal standard polskich przedsiębiorstw. Dokumentacja papierowa jest wprowadzana do systemu informatycznego przez odpowiedzialne osoby na wyższych szczeblach zaszeregowania.



Odbywa się to niestety często z opóźnieniem, z błędami, które wynikają z odręcznej adnotacji i przepisywania. Świadomość i priorytety inwestycyjne zarządzających jednak bardzo szybko ulegają zmianie. W  kontaktach biznesowych TOT.NET co trzecia firma deklaruje w niedalekiej przyszłości konieczność eliminacji papierowej ewidencji w kierunku automatyzacji i dostępu do aktualnych danych o procesach wytwórczych i magazynowych. Głównym tego motywem jest dokładne śledzenie historii procesów logistycznych i produkcyjnych (traceability), począwszy od dostarczonych surowców przez produkcję po magazynowanie i przekazanie zamówień do klienta końcowego. Dodatkową motywacją przy inwestycji w system traceability są regulacje prawne, zobowiązujące wybrane grupy przedsiębiorstw do rejestrowania historii zdarzeń produkcyjnych i logistycznych. Poza tymi motywami ważna jest optymalizacja i automatyzacja procesów zbierania danych, dostęp do informacji o realizowanych pracach i stanach magazynowych w czasie rzeczywistej realizacji fizycznych prac, a wreszcie większa kontrola nad pracownikami.
    
Jak ten trzeci motyw – kontrolę nad pracownikami i procesami – może realizować system automatycznej identyfikacji danych? Zobaczmy na przykładzie.
Case Study – pracownik fizyczny pod lupą.
Problemy przedsiębiorstwa:

Planista produkcji planuje daną produkcję na bazie informacji o stanach magazynowych surowców i półproduktów dostępnych w systemie informatycznym. Częste sytuacje, w których faktyczne stany magazynowe są różne od informacji zapisanych w systemie, spowodowały zainteresowanie przedsiębiorstwa poszukiwaniem sposobów na odnalezienie źródła problemu i jego rozwiązanie.

Po analizie procesów związanych z logistyką produkcji okazało się, że pracownicy fizyczni często nie ewidencjonują prawidłowej ilości odpadów surowcowych. Powstają także błędy w odręcznej ewidencji stanów magazynowych oraz opóźnienia wynikłe z obiegu papierowej informacji pomiędzy faktyczną produkcją, magazynem, a osobami, które przepisują informacje do systemu informatycznego. Istnieje także prawdopodobieństwo nadużyć pracowników fizycznych wynikłych np. z kradzieży, z małej wydajności pracy itd. Nikt nie jest w stanie tego sprawdzić i ogarnąć bez odpowiednich narzędzi informatycznych, które pozwolą na dokładny monitoring historii pracy i zdarzeń.
Pracownik fizyczny otrzymuje terminal
Zdarza się, że pracownicy fizyczni nie mają sprawności w posługiwaniu się nowoczesnymi narzędziami typu komputer, a co dopiero urządzenie mobilne? Obawa przed technologią powoduje niechęć i trudności związane z przekonywaniem pracowników fizycznych do obowiązków ewidencjonowania danych w udoskonalony sposób. Z pewnością zastosowanie komputerów przenośnych to rewolucja w dotychczasowej organizacji pracy, odejście od stereotypów i innowacja w zarządzaniu. Jak każda rewolucja wymaga przełamania barier mentalnych i organizacyjnych.

Z doświadczenia wdrożeń TOT.NET wynika, że obsługa terminala tylko na początku stanowi problem dla niektórych użytkowników. Odpowiednie szkolenie, nadzór nad przestrzeganiem nowych reguł ewidencji danych i dobra wola współpracy oraz wsparcie ze strony osób zarządzających, powoduje, że pracownicy fizyczni bardzo szybko przełamują obawy do nowości. Widoki ekranów i funkcji, które mają oni realizować za pomocą oprogramowania ProTrace działającego na terminalach, są nieskomplikowane. Logika systemu ProTrace jest niewidoczna dla użytkownika terminala. Większość funkcji jest tak przygotowana, że wymaga tylko skanowania, a nie odręcznego wprowadzania danych przez klawiaturę terminala. Dlatego też pracownicy bardzo szybko uczą się pracować z urządzeniem. Po pewnym czasie są sytuacje, w których pracownicy nie wyobrażają sobie pracy bez terminala i tym samym powrotu do odręcznej ewidencji.

Rejestracja zdarzeń produkcyjnych i logistycznych -
Wskazane na pierwszej stronie niniejszej publikacji problemy można rozwiązać w oparciu o mobilną rejestrację pobrań surowców, półproduktów, ewidencję odpadów i wiązania z tymi zdarzeniami osoby odpowiedzialnej i innych istotnych informacji. Odbywa się to przez zastosowanie technologii kodów kreskowych i terminali, na których pracuje oprogramowanie ProTrace komunikujące się automatycznie z głównym systemem informatycznym. Dzięki temu całkowicie można wyeliminować odręczną ewidencję i mieć dostęp do aktualnych danych o ludziach, stanach i zdarzeniach. ProTrace nie tylko udostępnia pracownikom na terminalu konieczne dla danej ewidencji funkcje systemu zintegrowanego - dodatkowo w przypadku braku potrzebnych funkcjonalności w systemie zintegrowanym - ProTrace może je wzbogacać i uzupełniać. Oprogramowanie terminalowe wyświetla aktualne informacje, zbiera rejestrowane dane, waliduje je oraz przekazuje do systemu zintegrowanego w czasie rzeczywistym. Może również posiadać wiele zdefiniowanych podpowiedzi i blokad dostępu dla pracowników fizycznych, które dodatkowo chronią przed popełnieniem błędów.

Jak więc wygląda rejestracja produkcji i automatyczne wiązanie informacji o pracownikach fizycznych?
Wyprodukowane wyroby gotowe bądź półprodukty powinny być oznakowane unikalnym kodem kreskowym. Istnieje kilka możliwości znakowania. Przykładowo jedną z nich jest znakowanie w miejscu pakowania i zgłaszania wyrobów gotowych. Celem rejestracji produkcji pracownik dysponuje terminalem i zestawem wcześniej wydrukowanych etykiet z unikalnymi kodami kreskowymi. Użytkownik terminala podczas rejestracji produkcji jest odpowiedzialny za zeskanowanie 3 kodów:
  •  kodu linii produkcyjnej;
  •  kodu pracownika (jego własnego identyfikatora); 
  • unikalnego kodu kreskowego, którym pracownik znakuje wyrób gotowy.

Operacja skanowania zajmuje kilka sekund, o wiele mniej niż zapis odręczny tych informacji. Podczas skanowania pracownik jeśli jest to zdefiniowane i potrzebne może wprowadzić na terminalu inne informacje dotyczące produkcji np. numer zlecenia produkcyjnego. Zatwierdzenie operacji rejestracji produkcji może automatycznie w ProTrace generować zgłoszenie produkcyjne. Następnie dane te są przesyłanie do systemu zintegrowanego, mogą być również udostępnione w formie raportu.

ProTrace uruchomiony jest również na komputerach stacjonarnych np. szefów produkcji i innych osób decyzyjnych. Osoby te mogą z tego poziomu realizować wiele funkcji zarządczych i analitycznych. ProTrace umożliwia automatyczne generowane raportów obrazujących kto, co, z jakich składowych, gdzie i kiedy wyprodukował (pełne traceability produkcji). Podobnie dla managerów logistyki, system zbiera i udostępnia w czasie rzeczywistym wszystkie informacje dotyczące zdarzeń, stanów magazynowych i wykonywanej pracy przez danych pracowników (traceability procesów logistycznych).

Chcąc sięgnąć głębiej, można na terminalu automatycznie ewidencjonować pobrania danych surowców i półproduktów do wyprodukowania danego wyrobu gotowego oraz rejestrować odpady i braki jakościowe. Dzięki temu w błyskawiczny sposób można kontrolować zużycie surowców z podziałem na wadliwe, odpady lub wg faktycznego zużycia w różnych przekrojach np. z podziałem na odpowiedzialnych pracowników bądź brygady.
Inwestując w tego typu usprawnienia można wnikliwie monitorować pracę pracowników fizycznych. W systemie każdy użytkownik ma swój login i hasło, a ProTrace zapisuje każdą wykonaną operację i logicznie wiąże ze zdarzeniami pobrań, zużyć produkcyjnych, ruchów magazynowych itp. Dzięki temu istnieje możliwość śledzenia pracowników nawet w obszarze przerw w pracy. Oczywiście głównym celem wdrożenia systemu automatycznej identyfikacji nie jest kontrola pracowników, jednak należy zauważyć, że możliwości monitoringu i analizy są bardzo szerokie.

Inne korzyści, które przynoszą tego typu rozwiązania bezpośrednio wpływają na zadowolenie pracowników. Wśród nich – większe zorganizowanie procesów, szybki dostęp do aktualnych danych, eliminacja czasochłonnych zliczeń, rejestracji danych, błędów ewidencji, liczne podpowiedzi na terminalu dla pracowników … Wszystkie te elementy wpływają na lepszy przepływ informacji i zwiększają wydajność oraz motywację pracowników.

Źródło: www.totnet.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top