Jaki sprzęt wybrać do wdrożenia systemu kodów kreskowych?

TOT.NET - dostawca systemów AID, RFIDNa łamach emitowanego przez TOT.NET newslettera często poruszamy zagadnienia szeroko związane z pojęciem automatycznej identyfikacji danych (AID). Przedstawiamy Państwu możliwości zastosowania rozwiązań AID w przedsiębiorstwach produkcyjnych, dystrybucyjnych i in., obrazujemy funkcjonalności naszego autorskiego oprogramowania ProTrace, prezentujemy urządzenia współpracujące z systemami kodów kreskowych.

W styczniowym wydaniu chcielibyśmy usystematyzować niezwykle ważny obszar dla prawidłowego funkcjonowania systemu automatycznej identyfikacji danych. Sklasyfikujemy urządzenia do odczytu kodów kreskowych według ich sposobu i możliwości komunikacji z sercem systemu - oprogramowaniem. Co różni czytnik kodów kreskowych od kolektora danych? Czym charakteryzuje się terminal radiowy? Nierzadko używamy tych pojęć zamiennie, czy prawidłowo? Jeszcze więcej wątpliwości pojawia się, gdy zadamy sobie pytanie - jakie urządzenie będzie optymalne dla specyfiki moich potrzeb?

Zachęcam do lektury poniższego opracowania mając nadzieję, że pomoże ono swobodniej poruszać się po terminologii języka automatycznej identyfikacji danych.

Praca w magazynie czy na produkcji niejednokrotnie uwarunkowana jest koniecznością pośpiechu, klient czeka, zlecenie ma być gotowe na wczoraj. W takich warunkach ważna jest odpowiednia organizacja pracy. Papier nie zawsze zdaje egzamin, niestety wypełnianie dokumentów spowalnia pracę, nie mówiąc o błędach jakie się w nich pojawiają. Jedna pomyłka i dochodzi do lawiny nieprawidłowości. Zaczynamy więc szukać rozwiązań i usprawnień. System AID z nieodpowiednio dobranym sprzętem w trakcie eksploatacji powoduje często problemy.

Ze względu na specyfikę pracy magazyniera, który swobodnie musi poruszać się po magazynie, najlepiej jeśli zdecydujemy się na urządzenia bezprzewodowej wymiany danych: terminale radiowe lub prostsze od nich kolektory danych.

Kolektory danych – zamiennie nazywane terminalami dokującymi lub terminalami batchowymi. Wspomagają one prace magazynowe bądź produkcyjne bez ciągłego połączenia z systemem informatycznym (np. klasy MRPII/ERP). Są one okresowo zasilane danymi poprzez specjalną stację dokującą podpiętą do tego systemu. Z tego powodu informacja nie jest przesyłana do głównego systemu informatycznego w czasie rzeczywistym (w trybie on-line).

Dla przykładu krótko opiszemy operację przyjęcia magazynowego z wykorzystaniem kolektora danych. Dane dotyczące przyjęcia magazynowego zostają załadowane z systemu informatycznego w stacji dokującej (np. na bazie awiza dostawy wcześniej wprowadzonego do systemu informatycznego). Następnie operator po odłączeniu kolektora podchodzi z nim do miejsca przyjęcia dostawy i skanuje kody kreskowe dostarczonych towarów. Po przyjęciu pracownik łączy kolektor przez stację dokującą z komputerem. Wówczas dane przesyłane są do głównego systemu informatycznego, a stany magazynowe są uaktualniane.

Innym zastosowaniem dla kolektora danych może być przykładowo proces inwentaryzacji, weryfikacji jednostek logistycznych w momencie przygotowania wysyłki lub fizycznego załadunku na środek transportu.

Z opisów tych wynika, że zastosowanie kolektorów danych jest niejako rozwiązaniem pośrednim pomiędzy tradycyjnymi metodami opierającymi się na papierowej dokumentacji, a dającymi możliwość pracy w systemie on-line terminalami radiowymi. Wykorzystanie kolektorów danych wydaje się prostsze, tym bardziej że nie wymaga np. instalowania specjalnych punktów dostępowych jak w przypadku terminali radiowych. Jednak podstawowym minusem jest brak dostępu do aktualnych informacji powodowe przez opóźnienie w pobieraniu i przekazywaniu realizowanych na terminalu operacji. Brak komunikacji on-line powoduje wiele problemów. Przykładowo zdarza się nie rzadko, że w trakcie wykonywania określonych czynności napotkamy na jakąś wątpliwość, która powinna być niezwłocznie wyjaśniona w oparciu o informacje znajdujące się w centralnej bazie danych. Korzystając z terminala batch musimy odrywać się od pracy, podchodzić w miejsce dokujące lub do komputera PC i sprawdzać problem. Stosowanie rozwiązań batch ma swoich zwolenników, jednak z powodu opóźnionego przesyłu danych pracownicy nie mają dostępu do aktualnych informacji o stanach magazynowych, zgłoszeniach produkcyjnych, toku wydań magazynowych i innych istotnych operacji, które ma realizować system kodów kreskowych. Stąd główne cele systemu jakimi są przyspieszenie, aktualność informacji, eliminacja błędów przy zastosowaniu rozwiązań batch mogą okazać się złudne.

Terminale radiowe - Radioterminale (RF) – podobnie jak w przypadku kolektorów danych zbieranie informacji odbywa się bezprzewodowo. Jednak przewaga terminali radiowych nad terminalami dokującymi polega na wykorzystaniu drogi radiowej w celu wymiany danych z systemem nadrzędnym.

Zastosowanie tych urządzeń w pracach logistycznych czy produkcyjnych pozwala na wyeliminowanie dokumentów drukowanych dla wszystkich (lub większości) operacji, ponieważ poszczególne instrukcje dla operatorów (np. magazynierów) przesyłane są bezpośrednio na ekran terminala drogą radiową. Technologia ta cechuje się wieloma zaletami, jej wykorzystanie m.in. przyspiesza wykonywane wcześniej ręcznie operacje, eliminuje pomyłki pracowników, co wpływa na zwiększenie wydajności pracy. Wykorzystanie terminali radiowych wydaje się najbardziej zasadne zwłaszcza tam, gdzie występuje duże nasilenie ruchu towarów, duża liczba artykułów, ale również tam, gdzie mamy do czynienia z artykułami bardzo do siebie podobnymi, które łatwo można ze sobą pomylić. Rozważając zastosowanie terminali radiowych w konkretnej firmie należy oprzeć się na szczegółowej analizie procesów logistycznych lub/ i  produkcyjnych - w zależności, którego z nich, czy też obu, będzie dotyczyć projekt. Celem takiego podejścia jest dobranie właściwych opcji konfiguracyjnych urządzeń oraz optymalizacja procedur pracy, które będą możliwie najlepiej odpowiadać potrzebom danego klienta. Ponadto podczas przygotowania projektu wykorzystania terminali radiowych zaleca się przeprowadzenie pomiaru propagacji fal radiowych, dzięki którym możliwe jest dokładne określenie ilości niezbędnych nadajników. Funkcjonowanie sieci radiowej wymaga instalacji w magazynie specjalnych punktów dostępu, które stanowią jej fundament.

Terminale batchowe i radiowe są nowoczesnymi urządzeniami o zaawansowanych funkcjach i dużej mocy obliczeniowej. Posiadają wbudowane czytniki kodów kreskowych wśród których maksymalny zasięg wiązki lasera może sięgać do 12 m. Istnieją komputery przenośne dostosowane do specyficznych warunków, które panują na produkcji i w magazynach. Ich trwała konstrukcja pozwala na pracę w wysokich i niskich temperaturach. Wiele modeli jest odpornych na zapylenie, kurz, wodę i uszkodzenia mechaniczne w tym na częste upadki z wysokości (norma szczelności IP64).

Czytniki kodów kreskowych pozwalają na odczyt kodu z odległości parudziesięciu centymetrów. Główne ich zastosowanie to biura i sklepy. Mogą również być wykorzystywane w magazynie czy na produkcji realizując proste funkcje skanujące połączone z oprogramowaniem na komputerze PC. Są mniej wytrzymałe mechanicznie, charakteryzują się prostotą obsługi i nie można na nich realizować operacji charakterystycznych dla mobilnego systemu kodów kreskowych. Są wyposażone w dok komunikacyjny lub łącze kablowe. Ich podstawowym zadaniem jest zbieranie informacji zaszytych w kodzie i przekazywanie ich do systemu informatycznego działającego na PC. Mogą stanowić znaczne usprawnienie dla przedsiębiorstw, które nie dużym kosztem chcą wyeliminować odręczną ewidencję i związane z nią błędy.

Podsumowując. Podjęcie decyzji o wprowadzeniu w przedsiębiorstwie nowoczesnego systemu usprawniającego procesy logistyczne bądź produkcyjne pociąga za sobą znaczne zmiany organizacyjne. Mają one jednak pomóc pracownikom, a nie obarczyć ich dodatkową pracą. Przy tym głównym celem tych zmian jest redukcja błędów odręcznej ewidencji, czasochłonności dokumentowania i śledzenia danych oraz aktualność zbieranych informacji. Szeroka oferta urządzeń na rynku AID utrudnia dobry wybór. Czasami niestety sprowadza się on do zastosowania tańszych urządzeń. W przypadku tego typu rozwiązań należy jednak pamiętać, że gdy nasz wybór sprowadza się do tańszych urządzeń, wówczas funkcjonalność systemu kodów kreskowych jest uboższa i niestety nierozwijalna. Często zdarza się więc tak, że po zakupie urządzeń tańszych, przedsiębiorstwa dochodzą do wniosku, że brakuje im jednak funkcjonalności, które dostarczają rozwiązania radiowe. Wówczas w grę wchodzi wymiana urządzeń na nowe co często stanowi połowę wartości inwestycji w pełni mobilny system kodów kreskowych.

Źródło: www.totnet.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top