Atlas chmur

Kluczowym elementem systemu chmurowego jest model dostaw, czyli "co dostajemy", ale nie mniej ważne jest także to, "jak to dostajemy". Odpowiedź, na pytanie "jak?" zdefiniowana jest przez tak zwany model wdrożenia. Zadajmy sobie pytanie: kto jest / będzie właścicielem infrastruktury, z które korzystamy? i w jakiej opcji jest / będzie ona udostępniana?
 
 
 
A wariantów na dzień dzisiejszy jest wiele, i będzie jeszcze więcej w przyszłości. Infrastruktura chmurowa może należeć do Dostawcy Chmur, do organizacji lub do grupy organizacji. Może też być własnością mieszaną: częściowa własność dostawcy i organizacji / grupy organizacji. Możliwe opcje udostępniania infrastruktury są oczywiste: otwarta, zamknięta i mieszana. Przyjrzyjmy się zatem, jak to wygląda w dotychczasowym modelu wdrażania usług chmurowych.
 
TYPOLOGIA CHMUR

Podobnie, jak w modelu dostaw, tak i w modelu wdrażania istnieją trzy podstawowe jednostki. W przypadku typów Chmur są to, odpowiednio: Chmura Prywatna (in-house lub hostowana przez dostawcę), Chmura Publiczna (out-house) i Chmura Hybrydowa (częściowo prywatna i częściowo publiczna). Każdy rodzaj Chmury posiada unikalne cechy, które spełniają określone cele biznesowe. Jak już nadmieniłem, kluczowe w klasyfikacji Chmur jest kryterium dostępności. Oprócz trzech podstawowych typów:
  • Chmura Prywatna: Dynamic DataCenter
  • Chmura Publiczna: Azure, Microsoft Online Services (BPOS, CRM, Office365)
  • Chmura Hybrydowa,
istnieją jeszcze inne, jak:
  • Chmura Dedykowana: Microsoft Cloud Services for Government
  • Chmura w ‘Pudełku’: Windows Azure Platform Appliance
  • Chmura Wspólnotowa,
  • Chmura Specjalistyczna.
 atlas chmur 1
Rysunek. Chmurosfera
 
hmura Dedykowana i Chmura Specjalistyczna wykazują pewne podobieństwa i mogą być czasem traktowane jako tożsame. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku chodzi o stworzenie i dostarczenie specyficznego środowiska chmurowego związanego z określonym klientem biznesowym i/lub celem. Podczas gdy Chmura Dedykowana definiowana jest przez podmiot, któremu ma służyć, tak Chmura Specjalistyczna, definiowana będzie przez cel. Dlatego też w ofercie dostawców mogą występować określone oferty Chmur Specjalistycznych, które będą dedykowane określonym klientom lub grupom klientów.

Chmura w ‘Pudełku’ jest określeniem odnoszącym się do ‘pudełkowego’ oprogramowania sprzedawanego jak produkt masowy, czyli bez większych możliwości personalizacji. Chmura w ‘Pudełku’ oznacza pewien pakiet standardowych rozwiązań, które firma może zastosować w procesie tworzenia swojej Chmury Prywatnej. Dostawca dostarcza jedynie ‘pudełkowy’ software.

Pozostałe typy Chmur wymagają większej uwagi, a co za tym idzie, opisu.

CHMURA PRYWATNA

Główną zaletą Chmury Prywatnej jest pełna kontrola nad zasobami jej właściciela (organizacji). Główną wadą jest najwyższy koszt tego typu rozwiązania (w odniesieniu do innych typów Chmur). Czasem część korporacyjnej Chmury Prywatnej jest udostępniana partnerom biznesowym. Prywatne Chmury są zazwyczaj własnością konkretnych organizacji lub są wynajmowane bezpośrednio od dostawcy. Zarządzanie Chmurą może być realizowane samodzielnie przez właściciela chmurowej infrastruktury IT albo przez zewnętrznego Dostawcę Chmur. Z kolei fizyczna infrastruktura Chmury Prywatnej lokalizowana jest najczęściej w siedzibie organizacji (klienta), alternatywnie w centrum danych Dostawcy Chmur.
 
atlas chmur 2
Rysunek: Chmura prywatna
 
Chmura Prywatna ma uzasadnienie w przypadku wdrożeń przez duże organizacje, dla których bezpieczeństwo i ochrona danych są kwestią kluczową. Przykładem takich organizacji są banki, rządy, służba zdrowia, i inne, gdzie operuje się znaczną ilością danych wrażliwych, tajnych, osobowych. Chmura Prywatna nie sprzyja jednak efektywnemu wykorzystywaniu zasobów posiadanej infrastruktury IT. Infrastruktura musi być na tyle pojemna, żeby pomieścić ogromne ilości danych, ale wolne zasoby nie będą raczej udostępniane, tak jak w przypadku Chmury Publicznej. To samo dotyczy infrastruktury pracy. Brak elastyczności wykorzystywanej infrastruktury, brak współdzielenia zasobów powoduje w tym przypadku wyższe koszty utrzymania tego modelu. Jest to jednak niezbędny koszt związany z ryzykiem jakie niesie w tym przypadku outsourcing infrastruktury na zewnętrznego dostawcę lub dostawców. Czasem, niektóre organizacje wyłamuję się jednak z tego schematu i udostępniają część swojej niezagospodarowanej infrastruktury podmiotom zewnętrznym (przykład: eBay).

Organizacje wdrażają Chmurę Prywatną tam, gdzie ma to największy sens i uzasadnienie biznesowe. Chmura Prywatna wykorzystuje technologię wirtualizacji w celu zwiększenia skalowalności, zarządzania zasobami oraz efektywniejszego wykorzystania fizycznego sprzętu IT. Ponadto obejmuje ona automatyzację centrów danych, tworzenia rezerw oraz pomiar obciążeń. Tylko upoważnieni pracownicy mają dostęp do odpowiednich aplikacji i infrastruktury Chmury Prywatnej.

Coraz bardziej popularną wersją Chmury Prywatnej, jest wersja, w której właściciel jest gospodarzem i włącza w swój system partnerów, kooperantów, etc. Ten typ rozszerzonej Chmury Prywatnej nazywam Chmurą Partnerską. W tym rozwiązaniu Chmura jest często hostowana i zabezpieczona przez zewnętrznego dostawcę centrum danych. Zwirtualizowane aplikacje są przenoszone na zewnętrzne serwery centrum danych, a dostawca użycza niezbędnych narzędzi do monitoringu, testowania i procedur zarządzania Chmurą Partnerską.

Właściciel Chmury Partnerskiej oferuje firmom, w ramach zamkniętego modelu CC, narzędzia,technologie i doświadczenie, przy jednoczesnym ograniczeniu zagrożenia bezpieczeństwa. Ponadto, właściciel Chmury Partnerskiej uwalnia własne zasoby, przez co zapewnia sobie natychmiastowe obniżenie kosztów obsługi. Krótko mówiąc, model ten jest formą chmurowej dźwigni zasobów do podnoszenia efektywności infrastruktury IT, przy jednoczesnym obniżaniu kosztów.

Typ Chmury Prywatnej jest idealnym rozwiązaniem dla klientów podlegających surowym ograniczeniom prywatności (opieka zdrowotna, banki, rząd itp.). Jednak Chmura Prywatna nie zapewni bezpośrednich oszczędności z powodu wymaganych inwestycji w niezbędną infrastrukturę.

CHMURA PUBLICZNA

Model Chmury Publicznej porównywany jest często do infrastruktury sieci elektrycznej, gdzie użytkownik korzysta z prądu w zależności od potrzeb i płaci za realne zużycie energii, którą pobrał. Użytkownik nie musi martwić się o zarządzanie, rozwój, bezpieczeństwo infrastruktury, z której korzysta. W tym modelu jest wielu odbiorców, dzięki czemu koszty utrzymywania infrastruktury są relatywnie niższe niż w tradycyjnym modelu nie-chmurowym.
 
atlas chmur 3
Rysunek: Chmura publiczna
 
Pomimo faktu, iż koszty budowy i rozwoju infrastruktury spadają na dostawcę, korporacje są niechętne w korzystaniu z tej opcji ze względu na ryzyko utraty kontroli nad swoimi danymi, ochroną danych osobowych, udostępnianiem innemu podmiotowi swoich kluczowych zasobów jakimi są informacje, a także ze względu na dość restrykcyjne przepisy korporacyjne, jak i prawne (np. w przypadku instytucji finansowych, czy służby zdrowia).

Chmura Publiczna zwalnia jednak z potrzeby inwestycji infrastrukturalnych, umożliwiając jednocześnie bezprecedensowy poziom skalowalności. Oferta dostawców definiuje korzyść Chmury Publicznej mottem: “większa wydajność i elastyczność przy stosunkowo niskich kosztach”.

Chmura Publiczna jest jednak bardzo powszechnym i rozwojowym modelem, dzięki niskim kosztom i powszechnemu dostępowi. To rozwiązanie prawie idealne dla MSP (do ideału brakuje możliwości głębszej personalizacji rozwiązań dla sektora), i dla użytkowników indywidualnych. Można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie użytkownicy indywidualni ‘rozkręcili’ biznes Chmury Publicznej. Już nie miliony, ale miliardy ludzi na całym świecie korzysta z dobrodziejstw Chmury Publicznej, często nie zdając sobie z tego sprawy.

To dopiero początek rozwoju Chmury Publicznej. Oferta chmurowa znacznie się rozszerza poprzez ilość urządzeń cyfrowych podłączonych do Internetu, ale także przez stały i wykładniczy wzrost aktywności użytkowników w korzystaniu z aplikacji i usług chmurowych. Biznes dopiero podąża za tym ogólnym i globalnym trendem.

CHMURA HYBRYDOWA

Struktura hybrydowa zawiera w sobie rozwiązania zarówno Chmury Prywatnej, jak i Chmury Publicznej. Dzięki temu organizacja sama może zdecydować, które dane, zasoby, aplikacje mają być pod pełną zamkniętą kontrolą, a które mogą się znajdować na współdzielonej infrastrukturze. Chmura Hybrydowa jest idealnym rozwiązaniem dla dużych organizacji. W tym przypadku organizacja nie traci kontroli nad kluczowymi danymi, ale też zmniejsza koszty własne rozdzielając zasoby na infrastrukturę prywatną i publiczną. Przykładem danych chronionych w Chmurze Prywatnej mogą być informacje finansowe, natomiast wsparcie współpracy, obsługa klienta, czy łańcuch dostaw może funkcjonować w Chmurze Publicznej.
 
 atlas chmur chmura hybrydowa
 
Rysunek: Chmura Hybrydowa
 
Najpełniejszy efekt korzyści Chmura Hybrydowa oferuje organizacjom globalnym. Wadą tego modelu jest złożoność monitorowania i zarządzania wszystkimi częściami Hybrydowej Chmury ze wspólnego portalu lub punktu serwisowego. Wymaga to znacznych wysiłków ze strony organizacji IT lub oznacza nabycie usług obcych dostawców, w celu zapewnienia niezbędnego ‘spoiwa’ do nadzorowania i zarządzania rozproszonym środowiskiem chmurowym.

Niemniej, Hybrydowe Chmury oferują atrakcyjną propozycję wartości poprzez połączenie najlepszych publicznych i prywatnych typów chmurowych. Organizacje mogą zidentyfikować najbardziej odpowiednią dla siebie kombinację usług i wdrożyć ją w ramach Chmury Hybrydowej. Z jednej strony, Chmura Publiczna oferuje znaczne oszczędności dla użytkowników wraz z eliminacją nakładów inwestycyjnych, zmniejszeniem kosztów zarządzania infrastruktury i dostępem do najnowszych technologii. Jednak większość przedsiębiorstw potyka się o trzy główne przeszkody w postaci danych o krytycznym dla siebie znaczeniu: - Bezpieczeństwo, Prywatność i Suwerenność. Ponadto, organizacje obawiają się kolizji z ogólnymi przepisami krajowego prawa dotyczącego dostępu, przechowywania i udostępniania danych osobowych. Przepisy te, niejednokrotnie hamują poziom zachmurzenia organizacji. W Unii Europejskiej opracowywane są od lat standardy, dzięki którym możliwy będzie chmurowy wyścig z Ameryką, czy z Azją, które dość znacznie wyprzedzają stopniem zachmurzenia Europę.
 
chmura hybrydowa 4
 
Rysunek: Centrum Hybrydowe - W poszukiwaniu równowagi
 
Reasumując, główna propozycja wartości dostarczanych przez Chmury Hybrydowe obejmuje:
 
  • Bezpieczeństwo Danych i Kontrolę: Chmura Prywatna zapewnia zachowanie pełnej kontroli i bezpieczeństwo danych w ramach elastyczności wyboru i podziału: Chmura Prywatna - Chmura
  • Publiczna, uwzględniając także zmieniające się wymagania biznesowe w czasie.
  • Efektywne Zarządzanie Kosztami: Przy zachowaniu obecnych inwestycji w IT i wykorzystując chmurowy podział, organizacje mogą lepiej zarządzać swoimi kosztami, odpowiednio balansując między kosztami stałymi i zmiennymi w ramach hybrydowego modelu prywatno-publicznego infrastruktury IT.
  • Łatwość Migracji: Organizacja może dość łatwo skalować obciążenie poprzez migrację międzyswoją Chmurą Prywatną a zewnętrzną Chmurą Publiczną.
  • Zwiększona Dostępność: Organizacja ma możliwość regulowania obciążania wykorzystywanychzasobów, ale też uniezależnia się od zewnętrznego dostawcy, np. w przypadku awarii, szczytowego obciążenia lub innych problemów związanych z korzystaniem z zewnętrznej infrastruktury chmurowej.
Chmury Hybrydowe mają za sobą mocne argumenty. Jednak istotne jest, aby zachować właściwe proporcje w mieszanym modelu wdrożenia CC.

Matt Mayevsky
autor “Ekonomii Chmur”

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top