bpscPrzyszłość bez szefa? I tak, i nie. Twoją pracę będzie kontrolować… Sztuczna Inteligencja! Ponad połowa (57%) uczestników badania „Work 2035”, uważa, że za 15 lat SI będzie odpowiedzialna za większość decyzji biznesowych i tym samym zagrozi pozycji kadry C-level.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Jak pokazują badania zrealizowane przez Oxford Analytica i Coleman Parkes, zdaniem managerów i pracowników korporacji z Europy i Ameryki Północnej wkraczamy w dynamiczne czasy, które przyniosą sporo zmian.

Firmy, które chcą być konkurencyjne, muszą trzymać rękę na pulsie. Nie wystarczy podążać za trendami, czasem wręcz trzeba je kreować. - mówi dr Stanisław Drosio, Dyrektor Pionu Usług i Utrzymania Oprogramowania w BPSC i dodaje - Gdy spojrzymy na nasze polskie podwórko, zauważymy, jak szybko wpływ technologii zmienił krajobraz wielu branż. Przemysł ciężki czy lekki jest dziś wypełniony technologią. Algorytmy nie tylko kontrolują jakość produktów, ale też odpowiadają za skład receptur produkcyjnych, dzieje się tak np. w zakładach mięsnych. Czy 20 lat temu, ktoś się tego spodziewał? - pyta retorycznie ekspert ze śląskiej spółki dostarczającej oprogramowanie dla biznesu.


Roboty do roboty

Wszyscy możemy odetchnąć z ulgą. Okazuje się, że raporty mówiące o tym, że maszyny zastąpią ludzi, możemy włożyć między bajki. Przynajmniej takiego zdania jest ponad trzy czwarte ankietowanych (77%) w badaniu Oxford Analytica i Coleman Parkes.

Nie oznacza to jednak, że nic się nie zmieni. Pytani są przekonani, że za piętnaście lat sztuczna inteligencja znacznie przyspieszy proces decyzyjny i zwiększy produktywność pracowników.

Wraz z rozwojem technologii, jej znaczenie w przedsiębiorstwach wzrośnie. Będziemy świadkami zasadniczy zmian w relacjach między ludźmi a IT. - opisuje dr Stanisław Drosio i dodaje, czego możemy się spodziewać - Praca już jest elastyczna, ale z roku na rok będziemy szli w tym trendzie dalej. Obserwując rynek, widzimy, że rośnie zainteresowanie technologią, która zapewni sprawny dostęp do informacji, narzędzi i decyzji niezbędnych do wykonywania pracy z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie. Motorem napędowym rozwoju rynku IT będą zmiany na rynku pracy - potrzeba elastyczności i zwinności przy zachowaniu odpowiedniego poziomu efektywności. – kończy dyrektor z katowickiej spółki IT.


To o czym mówi ekspert z BPSC to nowy paradygmat pracy, co doskonale obrazują wyniki badania „Work 2035”. 67% profesjonalistów uważa, że podstawą pracy nie będzie biuro, a zintegrowana platforma cyfrowa. To właśnie na systemie informatycznym opierać się będzie praca każdej organizacji. Powszechne wykorzystane IT będzie efektem transformacji modelu wykonywania pracy. 60% ankietowanych jest przekonanych, że za 15 lat powszechnie akceptowany będzie hybrydowy model pracy, a tym samym praca przy biurku na open space stanie się rzadkością. Managerowie biorący udział w badaniu zwracają uwagę, że oprogramowanie pozwoli szybciej zmieniać i dopasowywać oferty do potrzeb zarówno rynku, jak i poszczególnych klientów. Takiego zdania jest aż 8 na 10 ankietowanych pracujących na stanowisku C-level.

Szef bez ciała i duszy

Gdy mowa o managemencie, to ciekawie wyglądają odpowiedzi, których udzielili pracownicy średniego i niższego szczebla na temat przyszłości kadry kierowniczej. Znacznie ponad połowa (57%) uważa, że sztuczna inteligencja będzie podejmować większość prostych decyzji biznesowych i przejmie obowiązki kierownictwa wyższego szczebla w tym zakresie. Zdaniem pytanych, nie będzie konieczności zatrudniania szefów poszczególnych działów, bo ich obowiązki przejmą algorytmy. SI na pewno nie zajmie roli CEO, ale pozycja jego bezpośrednich podwładnych, może być zagrożona. Zdaniem 69% pracowników “prawą ręką” prezesa będzie szef działu sztucznej inteligencji. Choć dziś takowego nie ma w strukturach przedsiębiorstw, ponad ¾ ankietowanych jest przekonanych, że za 15 lat, w dużych firmach powstanie dział SI nadzorujący wszystkie obszary przedsiębiorstwa.

Każda rewolucja przemysłowa jest historią o tym, jak dzięki technologii udało się przyspieszyć pewne procesy. Może więc sztuczna inteligencja nie zabierze pracy, ale jest wielce prawdopodobne, że będzie następnym szefem. - Mój szef jest bez serca. - często skarżą się pracownicy. Wiele wskazuje na to, że wkrótce nie będzie to tak dalekie od prawdy, a więcej szef będzie nie tylko bez serca, ale również bez ciała i duszy. Głównym motywatorem prac nad rozwojem algorytmów jest wzrost efektywności, a z tym radzą sobie doskonale.

Źródło: www.bpsc.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top