oracle 120Na szczycie listy życzeń każdego rekrutera znajduje się pula idealnych kandydatów. Znalezienie odpowiednich pracowników z odpowiednim wykształceniem, kompetencjami i doświadczeniem może być żmudnym i czasochłonnym zadaniem zarówno dla działu kadr, jak i rekrutacji. A to oczywiście dopiero początek, bo potem następują jeszcze rozmowy o pracę, przesiewanie kandydatów, sprawdzanie referencji, przedstawianie ofert pracy, wdrażanie itp.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
Na szczęście nowe technologie takie jak sztuczna inteligencja (AI) i automatyczne uczenie (ML) mogą usprawnić procesy, które dotychczas były wykonywane ręcznie, i pomóc specjalistom z działów kadr i rekrutacji przeznaczyć więcej czasu na to, co jest naprawdę ważne. Nowe narzędzia wykorzystujące AI i ML, takie jak funkcja Oracle Best-Fit Candidate, mogą pomóc przedsiębiorstwom inteligentniej wyszukiwać kandydatów, zwiększyć skuteczność zatrudniania i oszczędzić sporo czasu.

Proaktywne podejście

Włączenie technologii opartych na sztucznej inteligencji do strategii rekrutacji pozwala firmie przyjąć proaktywne, a nie reaktywne podejście do tego procesu. Zamiast tracić czas na przeglądanie setek CV i listów motywacyjnych nadesłanych w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, firmy mogą go przeznaczyć na strategiczne wyszukiwanie kandydatów, o których już wiedzą, że nadają się na dane stanowisko. Rozwiązania AI mogą pomóc zidentyfikować kandydatów, którzy pasują do czynników sukcesu związanych z danym stanowiskiem i zachęcić ich do aplikowania. Proaktywna komunikacja i ukierunkowane kampanie umożliwiają efektywne wyszukiwanie i nawiązywanie bezpośredniego kontaktu z odpowiednimi kandydatami już od samego początku.

Większa skuteczność zatrudniania i mniejsza rotacja pracowników

Zatrudnienie nieodpowiedniej osoby to jak dostanie rózgi pod choinkę. Według Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych zatrudnienie niewłaściwego pracownika kosztuje firmę co najmniej 30% jego zarobków w pierwszym roku pracy. A koszty finansowe to przecież nie wszystko — źle dobrani pracownicy mogą również wywrzeć duży wpływ na morale i produktywność innych pracowników i całych zespołów. Na szczęście technologie AI i ML mogą zminimalizować takie ryzyko dzięki usprawnieniu procesu zatrudniania.

Dopasowywanie kandydatów za pomocą AI jest wzbogacone o szeroki zestaw danych kadrowych, aby znaleźć kandydatów podobnych do pracowników, którzy odnieśli sukcesy na podobnych stanowiskach w firmie. Zwiększa to jakość kandydatów i zmniejsza rotację personelu dzięki lepszym procesom oceny, które wykraczają poza tradycyjne dopasowywanie kandydatów do profili zawodowych i uwzględniają również takie czynniki jak prawdopodobieństwo akceptacji oferty pracy, czy przewidywana wydajność i oczekiwany czas pracy w firmie. Funkcje ML cały czas się uczą w celu redukowania odchyleń, udzielania rekomendacji i wybierania właściwych kandydatów spośród dużej puli aplikacji.

Oszczędność czasu

Na koniec warto wspomnieć o tym, co dla wielu osób stanowi największą zaletę wykorzystania narzędzi AI w rekrutacji — pozwalają one oszczędzić czas. Usprawniając procesy dotychczas wykonywane ręcznie, takie jak przeglądanie CV, narzędzia AI i ML dają rekruterom więcej czasu na przeprowadzanie rozmów o pracę i zatrudnianie pracowników. Systemy oparte na AI mogą również usprawnić procesy poprzez zaproponowanie kilku innych kandydatów, dzięki czemu rekruter może na początku skupić się na odpowiednich osobach.

Technologie AI i ML jako sprzymierzeńcy działu kadr

Podsumowując, narzędzia AI i ML umożliwiają specjalistom inteligentniejszą pracę za pomocą technologii. Celem sztucznej inteligencji nie jest zastąpienie ludzi w procesach kadrowych czy rekrutacyjnych, tylko pomaganie im w robieniu tego, co robią najlepiej.

Warto traktować te narzędzia jako pomocników działu rekrutacji, którzy pomagają znaleźć idealnego kandydata w gąszczu wszystkich którzy się zgłaszają, zwiększyć skuteczność zatrudniania oraz oszczędzać czas i zasoby.

Autor: Gretchen Alarcon, wiceprezes Oracle ds. strategii Oracle HCM Cloud
Źródło: www.oracle.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top