Jak systemy ERP wspierają zarządzanie i integrowanie z dostawcami?
ANEGISPrzedsiębiorcy mają dziś możliwość ekspansji na praktycznie każdy rynek, dostarczając swoje towary również poza terytorium swojego państwa. Taka dystrybucja przynosi wiele korzyści handlowych oraz wiąże się też z różnymi wyzwaniami wpływającymi na finanse, wizerunek marki oraz punktualność dostaw. O jakie trudności chodzi? Jaką funkcję spełniają systemy ERP w kontekście optymalizacji zarządzania dostawami?


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Trudności związane z procesem dostarczania

Biznesy stoją przed licznymi wyzwaniami. Część z nich dotyczy procesu dostawy. Liczba zmiennych, wpływających na organizację, komunikację i zarządzanie tego obszaru jest tak duża, że trudno wskazać je wszystkie. Skupmy się zatem na tych powtarzalnych i najbardziej znaczących. Stare rozwiązania technologiczne

Szacuje się, że nawet połowa światowych przedsiębiorstw transportowych opiera się na starych technologiach. Te dotyczą zarówno zarządzania dostawami, planowania kosztów, jak i mapowania tras. Zdumiewające jest, ile firm korzysta wyłącznie z Google Maps, ignorując przy tym nowsze i bardziej zaawansowane narzędzia. Implementacja technologii IoT oraz systemów ERP może znacząco zoptymalizować te procesy, redukując dotychczasowe trudności (np. adaptacyjne planowanie tras kierowców).

Niewystarczająca widoczność

Ocenia się, że od roku 2018 brak nadzorowania poszczególnych etapów dostawy był główną bolączką firm transportowych. Obecnie klientom nie wystarcza jedynie kod śledzenia paczki. Oczekują oni pełnej informacji w czasie rzeczywistym – od lokalizacji przesyłki, po termin dostawy i etapy jej procesowania.

Zaległości w dostawie

Współcześni konsumenci są niecierpliwi. Dlatego też dużym wyzwaniem dla firm jest terminowe dostarczenie przesyłek oraz informowanie o ewentualnych opóźnieniach, które mogą być spowodowane np. warunkami atmosferycznymi czy trudną sytuacją na drogach. Takie zaległości mogą wpłynąć nie tylko na finanse, ale przede wszystkim na wizerunek marki. Niedobór pracowników

To jedno z głównych wyzwań w sektorach logistycznych i transportowych. Badania przeprowadzone przez Road Haulage Association pokazały, że w samej tylko Wielkiej Brytanii może brakować do 100 tysięcy kierowców. Główną przyczyną tych niedoborów są niekonkurencyjne wynagrodzenia. Przedsiębiorstwa muszą więc znaleźć równowagę między kontrolą kosztów a oferowaniem atrakcyjnych warunków dla potencjalnych pracowników.

Wsparcie dzięki systemowi ERP

W obliczu wymienionych wyzwań i w ramach wspierania relacji z dostawcami — kluczową rolę spełniają systemy Microsoft Dynamics 365 (ERP - Enterprise Resource Planning). Mają one za zadanie ułatwiać kooperację z dostawcami w ramach kompleksowego łańcucha dostaw. Służą przede wszystkim do:
  • Konsolidacji informacji. Systemy ERP pozwalają na zgromadzenie wszystkich danych dotyczących dostawców, zamówień, dostaw i ustalonych cen.
  • Automatyzacji procesów. ERP znacząco skraca czas potrzebny na obsługę dostawców. Funkcje takie jak automatyczne uzupełnianie stanów magazynowych czy tworzenie zapytań ofertowych przyspieszają działania i ograniczają możliwość popełnienia błędu.
  • Budowanie relacji z dostawcami. Funkcje SRM (Supplier Relationship Management) umożliwiają zaawansowane zarządzanie relacjami z partnerami, m.in. przez ocenę ich efektywności, administrowanie umowami czy prognozowanie zapotrzebowania.
  • Realizacja komunikacji w czasie rzeczywistym. Zaawansowane narzędzia komunikacyjne pozwalają przedsiębiorstwu i dostawcom na bieżącą wymianę informacji.
  • Wsparcie dla procesów związanych z logistyką. ERP oferuje narzędzia do efektywnego zarządzania logistyką i dystrybucją – tj. zarządzanie magazynem, transportem i monitorowanie statusu dostaw.

Źródło: www.anegis.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top