SAPUkraiński potentat sektora paliwowo-energetycznego wybiera SAP. Spółki Grupy Naftogaz przechodzą kompleksową transformację cyfrową, wdrażając pakiet SAP S/4HANA do zarządzania przedsiębiorstwem oraz system skonsolidowanego raportowania i planowania finansowego bazujący na rozwiązaniu SAP Business Planning and Consolidation. Dzięki migracji do nowego środowiska okres sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych firmy już skrócił się o jedną trzecią.

 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 
 
Ukraina przez wiele lat była jednym z największych konsumentów gazu ziemnego w Europie. Obecna strategia energetyczna państwa zakłada wzrost zużycia gazu ziemnego do 2035 r. Tylko w 2020 roku transport gazu z Europy na zlecenie klientów operatora gazociągów przesyłowych na Ukrainie (OGTSU) zwiększył się o 12 proc. w porównaniu z rokiem 2019. Import z Polski wyniósł łącznie w tym okresie prawie 1,5 mld m sześc. W obliczu współczesnych wyzwań, branża paliwowo-energetyczna musi odpowiadać nie tylko na rosnące zapotrzebowanie na energię, ale także stale ulepszać swoje modele biznesowe.

Cyfryzacja bliżej niż sądzono

Postępująca cyfryzacja gospodarki niesie zmiany także dla sektora paliwowo-energetycznego. Wyzwaniem jest transformacja zarówno w zakresie rozwoju elektromobilności czy wodoromobilności, jak i funkcjonowania spółek utilities. Potrzeba usprawnienia operacji biznesowych oraz wdrożenia zaawansowanych mechanizmów analizy, które nie pozwolą branży zostać w tyle za innymi gałęziami przemysłu. Ukraińskie przedsiębiorstwo Naftogaz, zajmujące się między innymi transportem, przetwórstwem i magazynowaniem węglowodorów, zdecydowało się na wdrożenie modelu działania opartego o technologię chmurową. Implementacja nowej infrastruktury IT zautomatyzuje i zintegruje w jednym systemie, spełniającym międzynarodowe standardy, wszystkie operacje spółek Grupy, od zaopatrzenia i sprzedaży po księgowość i rachunkowość zarządczą.

Migracja do nowego środowiska zapewni transparentność, zwiększy kapitalizację oraz umożliwi dostęp do ofert publicznych. Obecnie system SAP S/4HANA jest wdrażany między innymi w centrali Naftogazu.

Potrzebowaliśmy w pełni funkcjonalnego rozwiązania, które obejmie wszystkie procesy firmy i będzie działać szybko. Dzięki rozwiązaniom SAP jesteśmy w stanie nie tylko zautomatyzować operacje biznesowe, ale także usprawnić je i zwiększyć wartość giełdową firmy, kierując się najlepszymi, światowymi praktykami i standardami wyznaczonymi przez SAP S/4HANA. Teraz, gdy okres adaptacji już minął, obserwuję, jak zmienia się firma i jej filozofia. Procesy biznesowe stały się bardziej wydajne, a interakcja z klientami jest łatwiejsza pod względem jakości przekazywania informacji i możliwości otrzymywania aktualnych raportów. - Andrij Kobolew, Prezes Zarządu Naftogaz Ukrainy



W wyniku wdrożenia powstał jednolity model danych dla wszystkich oddziałów firmy. Zestandaryzowany system znacznie skraca czas od wprowadzenia informacji pierwotnych do otrzymania przez kierownika działu lub firmy odpowiedniego raportu, a także przyspiesza realizację zadań biznesowych, zmniejsza koszty operacyjne i zwiększa efektywność pracowników.

Dzięki technologiom cyfrowym chcemy wnieść nową wartość do procesów biznesowych firmy. Podczas wdrożenia rozwiązań SAP, jako pierwsi na Ukrainie, przeszliśmy na korzystanie z wyspecjalizowanej usługi w chmurze zamiast kupowania fizycznych serwerów. Uruchomienie SAP S/4HANA w centrali Grupy zajęło zaledwie sześć miesięcy. To niezwykle krótki czas dla każdej firmy, zwłaszcza tak dużej jak Naftogaz. Nad realizacją projektów pracuje zespół spółki zależnej Grupy – Naftogaz Digital Technologies, który jest odpowiedzialny za automatyzację procesów biznesowych - Maryna Kvashnina, dyrektor ds. technologii informatycznych Naftogaz Ukrainy i dyrektor Naftogaz Digital Technologies LLC



Po wdrożeniu SAP BPC okres sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych został skrócony o jedną trzecią. Naftogazowi udało się również zautomatyzować około 60 proc. ręcznych obliczeń przy sporządzaniu skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

W ciągu najbliższych trzech lat, w ramach realizacji strategii IT Grupy Naftogaz, zaplanowano ponad 100 projektów. W szczególności chodzi o rozszerzenie wprowadzenia SAP S/4HANA we wszystkich spółkach Grupy.

Transformacja cyfrowa przedsiębiorstwa energetycznego nie jest działaniem jednorazowym. To stały proces, który powinien być́ przeprowadzony w układzie bimodalnym. Z jednej strony firma przechodząca transformację powinna zadbać́ o wykorzystanie silnego podstawowego systemu ERP na przykład SAP S/4HANA, oferującego maksymalną automatyzację procesów i funkcji korporacyjnych. Z drugiej – powinna rozwijać́ fundamenty innowacyjnej organizacji, potrafiącej w szybszym tempie reagować́ i wykorzystywać́ zmiany rynkowe. To właśnie połączenie „systemu danych biznesowych” oraz „systemu innowacji” gwarantuje końcowy sukces od strony budowy nowego modelu biznesowego, redefinicji procesów biznesowych oraz rozwój modelu pracy i kompetencji własnych zespołów. - Filip Kowalski, General Manager, Sektor Energetyki i Zasobów Naturalnych, SAP Middle Eastern Europe



Źródło: www.sap.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top