ParsePort jest wiodącym dostawcą XBRL oraz jedną z pierwszych firm z certyfikacją oprogramowania XBRL International . Firma dostarcza rozwiązania do raportowania finansowego w formacie XBRL i iXBRL dla spółek giełdowych, a także mniejszych podmiotów na całym świecie.


 REKLAMA 
 Wdrażasz KSeF w firmie 


Firmy, które współpracują z ParsePort zobligowane są raportować do Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych – ESMA’y (w Jednolitym Europejskim Formacie Raportowania (ang. European Single Electronic Format)) lub do Europejskiego Urząd Nadzoru Bankowego (COREP / FINREP / CRD IV), albo do Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych - EIOPA (Solvency II). Klienci i partnerzy ParsePort działają we wszystkich trzech sektorach i w różnych branżach, wśród których znajdują się instytucje, banki, firmy ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, jak i audytorzy. Oferowane przez ParsePort rozwiązania obejmują śródroczne i skonsolidowane sprawozdania finansowe w formie czytelnej zarówno dla człowieka, jak i maszyny.

Zespół ParsePort liczy ponad 60 profesjonalistów XBRL, pomagających spółkom giełdowym w całej Europie w przestrzeganiu standardu ESEF. Wyróżnia się wśród dostawców na polskim rynku członkostwem jako Silver Member, w Stowarzyszeniu XBRL Europa – części Konsorcjum XBRL International, organizacji non-profit działającej w interesie publicznym.

Praca firmy, której siedzibą jest Dania, rozpoczęła się w 2011 roku. To właśnie w Danii wprowadzono pierwsze przepisy dotyczące raportowania XBRL. Wówczas ParsePort rozszerzyło możliwości konwersji w ślad za przepisami, wprowadzonymi przez Unię Europejską, a za pośrednictwem ESMA’y.

Od początku oferowania usług XBRL współpraca z audytorami pozwalała na szybkie śledzenie ewentualnych problemów. Założyciele, Kim Eriksen i Michael Krog, należą do najbardziej wpływowych i aktywnych członków XBRL Europe i XBRL International. Podczas gdy Kim Eriksen jest członkiem zarządu XBRL Dania, Michael Krog jest jednym z głównych ekspertów XBRL w Europie.

Klienci z całej Europy, w tym z Polski, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Włoch, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i krajów Beneluksu - wszyscy korzystają z credo firmy: każde doświadczenie to bogactwo wiedzy praktycznej, a stała komunikacja z interesariuszami jest podstawą osiągnięcia celu równolegle z wdrażaniem najlepszych praktyk.

W 2022 roku ParsePort stał się częścią Workiva’y, globalnej korporacji usług finansowych, notowanej na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE: WK). Workiva wspiera duże korporacje w transformacji procesów raportowania, uwalniając potencjał ParsePort poprzez możliwość rozbudowy rozwiązań XBRL na większą skalę. Obecnie, w czwartym kwartale 2022 r., Klienci ParsePort i podmioty współpracujące codziennie konwertują tysiące raportów używając Konwertera XBRL. ESEF jest obligatoryjnym formatem zgodności dla raportów rocznych spółek notowanych na giełdzie i zarejestrowanych w Unii Europejskiej. ParsePort wykazał dużą obecność w strategicznych politykach korporacyjnych, będąc preferowanym wyborem dla ponad jednej piątej rynku europejskiego.

Jako dostawca XBRL w całej Europie, z mapowaniem elementów raportów finansowych w szerokiej gamie możliwych wariacji, ParsePort ma największą bazę danych i ponad dziesięcioletnie doświadczenie w mapowaniu, kształtowaniu jakości konwersji i nastawienia zorientowanego na usługi. Taksonomie są zawsze natychmiast aktualizowane do najnowszej wersji ESMA’y celem zachowania pełnej zgodności i zapobiegając obawom Klientów, związanym z aktualizacją oprogramowania. Aby dokonać konwersji, użytkownicy po prostu przesyłają przygotowane pliki na platformę chmurową i pobierają ich konwersje. ParsePort współpracował i pomógł stworzyć raporty roczne w ESEF za 2021 rok blisko tysiącu spółek.

Konwerter XBRL od ParsePort, będąc rozwiązaniem na platformie w chmurze, pozwala zarówno na migrację danych oszczędzając czas, jak i natychmiastowe aktualizacje taksonomii i funkcjonalności dla wszystkich Klientów. Dodatkowo zapewnia minimalny wpływ na przebieg pracy i optymalizuje zadania, minimalizując w ten sposób koszty. Według Głównego Urzędu Statystycznego 28,7% przedsiębiorstw korzystało z płatnych usług przetwarzania danych w chmurze – nastąpił wzrost w stosunku do roku 2020. Pod względem wielkości przedsiębiorstw usługi w chmurze były najbardziej popularne wśród dużych przedsiębiorstw (69,7 %), natomiast najniższy odsetek zainteresowania występuje wśród małych przedsiębiorstw (24,4%).

Polski rynek zachowuje się reaktywnie w kontekście faktów, czego kolejnym dowodem są dane udostępnione przez US za 2021 r. Wynika z nich, że w 2021 r. 95,3% przedsiębiorstw wykorzystywało przynajmniej jeden ze środków bezpieczeństwa ICT. W 2021 r. 18,7% przedsiębiorstw korzystało z urządzeń lub systemów Internetu Rzeczy (IoT), co stanowi wzrost o 2,1 p. proc. więcej niż rok wcześniej. Z tego typu rozwiązań korzystała co druga firma duża, co trzecia firma średnia oraz co ósma firma mała. ParsePort uważa, że polski rynek jest w pełni gotowy na ten trend.

Integracja nowych technologii przez przemysł amerykański może być wyznacznikiem potencjalnej trajektorii przyszłych polskich trendów. Z podsumowania badań Jacka Flynna wynika, że chmura stała się kluczową płaszczyzną migracji i przechowywania danych wielu amerykańskich firm. Od przechowywania danych i baz danych po serwery i oprogramowanie sieciowe. Głównie ze względu na oszczędność czasu, pieniędzy i przestrzeni. Wyniki badań przedstawiają jednoznaczny kierunek obrany przez amerykańskie przedsiębiorstwa, ponieważ w początku 2022 r. 94% przedsiębiorstw korzystało z usług w chmurze, 67% infrastruktury przedsiębiorstwa było na niej oparte, a 92% firm posiadało lub pracowało nad strategią multi-cloud. Globalna branża przetwarzania w chmurze osiągnęła wartość 445,3 miliarda dolarów w 2021 roku. Przewiduje się, że do końca 2022 r. rynek chmury publicznej w USA osiągnie wartość 206,1 mld USD.

Integralność danych jest poważnym problemem dla każdej firmy, dlatego zachowanie poufności danych finansowych jest niezbędne dla każdego podmiotu składającego raport. ParsePort zastosował podejście polegające na tym, że nie przechowuje żadnych danych w procesie konwersji. Po przesłaniu danych na platformę i przetworzeniu, wszystkie dane są usuwane po 15 minutach, tworząc w ten sposób najwyższej jakości zabezpieczenia i w pełni gwarantując ochronę treści raportów finansowych.

Koncentrując się przede wszystkim na funkcjach konwersji, ParsePort z zadowoleniem przyjmuje każdą współpracę i / lub partnerstwo w celu osiągnięcia efektu synergicznego i ułatwiającego cały proces sprawozdawczości finansowej - a wkrótce raportowanie ESG. Biorąc pod uwagę, że procesy przeprowadzane są online - mają najmniejszy z możliwych wpływ na środowisko, a przedsiębiorstwa ponoszą jedynie koszty rzeczywistego zużycia mocy obliczeniowej, co wpływa także na pozytywną ocenę ekonomicznego aspektu tego przedsięwzięcia. Zatem, podejście ESG jest realizowane przez ParsePort w praktyce.

Od polityki ‘agile’ do ‘agile’ rozwiązań. Przyjazna atmosfera oraz nastawienie na współpracę i osiągnięcie jej najwyższej jakości jest priorytetem w ParsePort. Stres nikomu nie sprzyja. Pani Krystyna Ligas, Główna Księgowa w Grupie Kapitałowej Patentus S.A., która jest odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie raportów finansowych:

Współpraca pomiędzy Grupą Kapitałową Patentus S.A. a Firmą PARSEPORT została nawiązana w 2020 roku i trwa do dziś. Do konwersji pierwszego rocznego raportu finansowego na ESEF firma Patentus użyła ParsePort XBRL Convertera. Przekazanie raportu w środowisku testowym KNF przebiegło pomyślnie. Podobnie było z przekazaniem pierwszego raportu w rocznym środowisku ESEF. Decydując się na współpracę z Firmą Parseport dużym wyzwaniem była dla mnie bariera językowa, jednak dzięki profesjonalnej, fachowej i terminowej obsłudze przez pracowników firmy Parseport udaje się mi ją pokonywać. Firma Parseport wywiązuje się wzorowo ze swoich obowiązków wynikających z zawartej umowy. W 2022 roku rozszerzyliśmy zakres współpracy z Firmą Parseport o wsparcie operacyjne, wsparcie produktowe w godzinach pracy i poza godzinami pracy oraz blokowe tagowanie not. Z powierzonych zadań Firma Parseport wywiązuje się wzorowo i spełnia nasze oczekiwania.


Inny aspekt współpracy z ParsePort został doceniony przez Václava Nováka, Group Reporting Managera w Kofola ČeskoSlovensko a.s. Pan Novák zapytany, jaki był główny powód wyboru konwertera XBRL od ParsePort odpowiedział:

Zanim zapadła decyzja, spotkaliśmy się z wieloma różnymi dostawcami, a spośród wszystkich, z którymi się spotkaliśmy, byliście jedynym, który miał produkt współpracujący z Excelem - co jest czymś, czego naprawdę chcieliśmy. Możliwość dalszej pracy w Excelu znacznie ułatwia nam działanie w każdym aspekcie procesu raportowania. Teraz, zamiast uczyć się obsługi nowego oprogramowania, po prostu tworzymy plik Excel z danymi rocznymi i mapowaniem oraz plik PDF z naszym zaprojektowanym raportem, a następnie możemy przekonwertować oba pliki na plik ESEF. Myślę, że dokonaliśmy świetnego wyboru, wybierając ParsePort jako naszego dostawcę.


Źródło: Parseport

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top