Nowoczesne programy inżynierskie. Na co zwracać uwagę?

 Oprogramowania wspomagające projektowanie przemysłowe nie tylko skracają proces produkcyjny, ale i pomagają uniknąć wielu błędów już w początkowej fazie jego przygotowań. Warto jednak wybrać dostawcę i producenta, którzy oferują wsparcie eksperckie, ponieważ wciąż wielu użytkowników nie wykorzystuje w pełni oferowanych rozwiązań.

Jedną z podstawowych kwestii, które przychodzi rozwiązać podczas doboru oprogramowania CAD, jest dostosowanie go do potrzeb projektowych.

Choć pozornie możliwości większości systemów CAD zdają się być bardzo zbliżone, te niewielkie różnice potrafią w znaczący sposób wpłynąć na efektywność pracy - wyjaśnia Paweł Matysiak z firmy AEC Design.

Chodzi m.in. o bogate biblioteki elementów znormalizowanych posiadające możliwość edycji oraz wprowadzania własnych komponentów, które potrafią znacznie zwiększyć wydajność pracy. O krok dalej idzie oprogramowanie Autodesk Inventor, rozwijając kierunek dla systemów CAD zwany projektowaniem funkcjonalnym - mówi Matysiak. Dzięki tej technologii możliwe jest błyskawiczne zaprojektowanie różnego rodzaju elementów mechanicznych, takich jak przekładnie pasowe, łańcuchowe, zębate, wały napędowe czy połączenia wielowypustowe, wpustowe czy śrubowe. Wprowadzamy parametry funkcjonalne, takie jak na przykład przełożenie czy moc przekładni, i uzyskujemy gotowe rozwiązanie. Gdy nastąpi potrzeba zmiany projektowej za pomocą tego typu narzędzi, jesteśmy w stanie błyskawicznie je przeprowadzić.

I Wybierz z głową

Analizując ofertę rynkową w zakresie oprogramowania CAD pod kątem funkcjonalności, na pierwszy rzut oka wydaje się ona być bardzo podobna. Przedstawiciel AEC Design wskazuje, że programy w podstawowej wersji oferują zazwyczaj modelera 3D z modułami do tworzenia konstrukcji ramowych, blachowych i spawanych oraz możliwością wykonywania dokumentacji. Ważne jest dla przyszłego użytkownika, by te narzędzia dostępne były w podstawowej wersji programu. Dobrze też, by rozwiązanie umożliwiało tworzenie rodzin części, rodzin zespołów czy inteligentnych elementów kształtujących.

Funkcjonalność ta pozwala nam błyskawicznie wygenerować różne koncepcje produktu w zależności od potrzeb klienta - wyjaśnia Paweł Matysiak.

Istotnymi funkcjami, na które warto zwrócić uwagę, jest także m.in. automatyczne generowanie zestawienia kształtowników znormalizowanych oraz zliczanie ich sumarycznej długości w przypadku konstrukcji ramowych, jak i możliwość szybkiego wygenerowania oraz rozwinięcia elementów utworzonych poprzez wyciągniecie po profilach (np. stożek niesymetryczny) w przypadku konstrukcji blachowych.

Jeżeli chodzi o różnego typu symulacje, integracja analizy kinematycznej i wytrzymałościowej jest znakomitym narzędziem pozwalającym przenieść obciążenia dynamiczne bezpośrednio do analizy MES i co za tym idzie gruntownie przebadać konstrukcję pod kątem kinematycznym i wytrzymałościowym - radzi przedstawiciel AEC Design. Pionierskim kierunkiem w dziedzinie rozwoju oprogramowania jest optymalizacja konstrukcji poprzez zmianę jej parametrów, na przykład grubości żebra czy średnicy wykorbienia wału, z możliwością błyskawicznego podglądu wartości naprężeń.

Adam Bator, sales director SolidExpert, jako kryterium doboru oprogramowania inżynierskiego wskazuje przede wszystkim możliwość uczestniczenia w tym procesie pracujących w oprogramowaniu inżynierów, ponieważ to oni muszą w efekcie wykonać projekt.

Pomocne w wyborze oprogramowania są referencje, nie muszą być polskie, ponieważ nie zawsze polskie przedsiębiorstwa dorównują poziomem rozwoju firmom zachodnim - radzi Adam Bator. Natomiast nie warto kierować się jedynie kryterium cenowym, jak niestety często się zdarza.

Ważna jest również wydajność oprogramowania, czyli możliwość sprawnej pracy przy dużej złożoności projektu, co istotne jest zwłaszcza w przypadku przemysłu ciężkiego, energetycznego, górniczego, gdzie projekty zbudowane są często z kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy części.

Jakub Żak, asystent ds. technicznych CAD Consult, radzi z kolei, by oprogramowanie wspomagające proces projektowania dobierać według branż.

Jeżeli ktoś zakupi np. AutoCAD-a Civila, nie będzie mógł go wykorzystać w branży mechanicznej - przestrzega nasz rozmówca. Podstawowym narzędziem z firmy Autodesk jest wszystkim dobrze znany AutoCAD, który jest oprogramowaniem uniwersalnym, jednak nie zawiera on narzędzi wspierających konkretne branże. Na jego podstawie tworzone są programy branżowe, np. AutoCAD MAP 3D, AutoCAD Civil 3D czy AutoCAD Mechanical.

Integracja i wsparcie

Możliwości oferowane przez nowoczesne oprogramowanie inżynierskie są bardzo duże, jednak, jak wskazują nasi rozmówcy, podstawowym problemem jest to, że chociaż inżynierowie w większości zdają sobie sprawę z ogromnych korzyści wynikających z pracy z systemami parametrycznymi, bardzo często nie potrafią wykorzystać ich pełnych możliwości. Receptą jest aktywność producenta oprogramowania na rynku oraz dostosowanie możliwości oprogramowania do potrzeb poprzez m.in. ścisłą współpracę z inżynierami korzystającymi z rozwiązań. Warto więc zwrócić uwagę, analizując ofertę rynkową, czy firma dystrybuująca świadczy usługi np. w zakresie rozwiązywania problematycznych zagadnień konstrukcyjnych i czy są to usługi płatne.

U każdego producenta oprogramowania inne są również tendencje rozwojowe. Adam Bator wskazuje np. na położenie nacisku w wypadku SolidWorks na zwiększenie wydajności i stabilności, dostarczanie kompletnego oprogramowania nie tylko do projektowania, ale również zintegrowanych z projektowaniem analiz inżynierskich, wytrzymałościowych, zmęczeniowych, termicznych, przepływów.

To również wprowadzanie narzędzi eksperckich pomagających wykonywać najbardziej typowe prace projektowe, jak ekspert wymiarowania, ekspert szkicu - wylicza nasz rozmówca.

Jakub Żak proponuje najnowsze rozwiązanie firmy Autodesk, które polega na zaoferowaniu modelowania parametrycznego do produktów, w których ono nie występowało.

Kiedyś modelowanie parametryczne zrewolucjonizowało projektowanie w dziedzinie mechaniki, dziś Autodesk wprowadza w serii 2010 modelowanie parametryczne do zwykłego AutoCAD-a - wyjaśnia nasz rozmówca. - Również w przypadku projektowania w dziedzinie mechaniki opracowana została do oprogramowania Inventor nowa technologia inventor fusion.

Software na kryzys

Paweł Matysiak uważa, że dobór odpowiedniego oprogramowania nabiera szczególnego znaczenia w okresie gospodarczej bessy, gdy firma, aby być konkurencyjną i utrzymać się na rynku, musi błyskawicznie reagować na jego potrzeby.

Właśnie w okresie gorszej koniunktury korzystne jest zainwestowanie w oprogramowanie CAD, które pozwala zredukować koszt oraz czas projektowania poprzez eliminację etapu tworzenia i testowania fizycznych prototypów - mówi przedstawiciel AEC Design. Ponadto dzięki temu, że dokumentacja modyfikuje się automatycznie, możemy znacznie zredukować czas oraz zasoby ludzkie wykorzystywane do wykonania tej czynności. W efekcie daje nam to olbrzymie oszczędności.

Podstawową zaletą wykorzystania nowoczesnego oprogramowania inżynierskiego jest mnogość narzędzi pomagających w znacznym skróceniu czasu projektowania elementów.

Dodatkowo pomagają automatyczne analizy w tych programach, np. analiza spływu wód lub ilości materiału lub analiza formy wtryskowej czy analiza metodą elementów skończonych - wyjaśnia Jakub Żak, asystent ds. technicznych CAD Consult. Pozwala to uniknąć wielu błędów już w fazie projektowania.

Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top